קוואלקום מכריזה על Quick Charge 4.0 – הולכים בתלם

טעינה מהירה Quick Charge 4.0 מבית קוואלקום תמונה: Qualcomm

לצד ההכרזה על ספינת הדגל החסכונית שתושק בשנה הבאה, הכריזה קוואלקום גם על הדור הבא של טכנולוגיית הטעינה המהירה שלה – Quick Charge 4.0. הדור החדש מציע שיפורים קלים בביצועים על פני הדור הקודם ושדרוג משמעותי אחד – תמיכה בתקן USB-PD של ארגון USB-IF.

על הנייר, הדור החדש לא מציע שיפורים משמעותיים על פני קודמו, שנחשב כבר עכשיו למהיר למדי – מהירות הטעינה שופרה בעשרים אחוזים בלבד בעוד שהיעילות החשמלית שופרה בשלושים אחוזים, שיפור מינורי שככל הנראה יהיה בלתי מורגש עבור מרבית המשתמשים. השינוי האמיתי נמצא מתחת לפני השטח – הדור החדש תומך בתקן USB Power Delivery לטעינת מכשירים, התקן הרשמי לטעינה מהירה מבית ארגון התקינה USB-IF.

לא תקינה

טכנולוגיות טעינה מהירה מבית יצרניות שבבים דוגמת Qualcomm או MediaTek מהוות בעיה רצינית עבור יצרניות המכשירים. מצד אחד, הן מציעות יתרון גדול עבור הצרכנים ובתחום השיווק, אך מצד שני הן שוברות את התאימות עם תקן USB. התקינה עבור חיבור USB-C החדשני מתארת תקן בשם USB Power Delivery המאפשר למכשיר לתקשר עם המטען להשגת קצב טעינה מקסימלי, בהספק של עד מאה וואט. כל צורה אחרת של טעינה מהירה אסורה בהחלט.

תקן USB-C אוסר שינוי של מתח החיבור הראשי (Vbus), שינוי אותה מבצעת טכנולוגיית Quick Charge 3.0, אשר הופך אותה ללא רשמית ואת התמיכה בה לשבירת התמיכה בתקן USB. לאחרונה הבעיה הפכה למהותית עוד יותר – במסמך אשר מגדיר תאימות למערכת אנדרואיד (Android CDD) מצויין כי “לא מומלץ” לשנות את מתח ה-Vbus וכי בעתיד גוגל עשויה לחייב יצרניות לעמוד בדרישה זו.

טעינה מהירה Quick Charge 4.0 מבית קוואלקום
תמונה: Qualcomm

משמעות המסמך היא שבקרוב מאוד עשויה גוגל לאסור על ייצור מכשירים התומכים בטכנולוגיות דוגמת Quick Charge 3.0, ולחייב יצרניות לתמוך ב-USB-PD. הדור האחרון של טכנולוגיית ה-Quick Charge מחלץ את היצרניות מן הצרה הזו ומאפשר להן לתמוך בחיבור ה-USB באופן מלא ועדיין להטמיע את טכנולוגיית הטעינה המהירה הפופולרית מבית קוולאקום.

משמעות הדבר היא שבקרוב מאוד הטעינה המהירה עשוייה להפוך לסטנדרט רווח בשוק בדיוק כמו החיבור. מטענים ושבבים מבית סמסונג, קוואלקום ומדיה-טק יוכלו לתקשר זה עם זה ולספק קצב טעינה מירבי ללא צורך בהתאמת יצרניות. נכון לרגע זה, המערכת היחידה שתומכת בטכנולוגיה החדשה של קוואלקום היא ה-Snapdragon 835 אשר תושק בשנה הבאה.

טעינה מהירה Quick Charge 4.0 מבית קוואלקום
תמונה: Qualcomm

השוואת מפרטים