תקן ה-5G נחשף: מוכן ומזומן לאינטרנט של הדברים

| יום שני, 27 בפברואר 2017, 17:48 | סלולר

איגוד התקשורת הבינלאומי (ITU) הכריז על הטיוטה הראשונית לתקן הדור הבא של הרשת הסלולרית – הדור החמישי, ה-5G. התקן החדש יתוכנן בקפדנות לביצועים עילאיים, שישביעו את תאבונו הגדל תמידית של המין האנושי למידע.

התקן החדש שם בראש מעייניו את התמיכה במהפכת “האינטרנט של הדברים” שצפוייה להתרחש בשנים הקרובות. עם כמות אסטרונומית של מכשירים חכמים המחוברים לרשת, רשת ה-5G מכוונת להוות תשתית בסיס יציבה ועוצמתית שדרכה מתקשרים כל האביזרים השונים. לפי התקן, תא סלולרי הפועל ברשת הדור החמישי יוכל לשרת עד למיליון לקוחות בשטח של קילומטר רבוע – על מנת לקבל קנה מידה, נציין כי באזור הצפוף ביותר בניו יורק גרים בערך 20,000 איש בכל קילומטר רבוע, בעוד שבתל אביב כ-8,400 אנשים בלבד.

אז מי יהיו כל הלקוחות שישורתו בידי רשת הדור החמישי? אלו יהיו מכשירי אינטרנט הדברים (IoT) שיעטפו אותנו בהמוניהם. רמזורים, מצלמות, מדחנים, אורות, רכבים, רכבות ועוד שלל מכשירים יתחברו לרשת הדור החמישי ויעבירו נתונים במהירות גבוהה אל העולם החיצון. הרשת תספק תמיכה למשתמשים הנעים בכל המהירויות, מ-0 ועד 500 קמ”ש, כך שתספק מענה גם לתקשורת בין רכבים אוטונומיים חכמים.

נפח התעבורה המירבי של תא סלולרי בדור החמישי יהיה לפחות 20 גיגה-ביט בשנייה להורדה ו-10 גיגה-ביט בשנייה להעלאה (משותף לכלל המכשירים), כך שלכל אחד מהם תוקצה כמות מספקת של רוחב פס. על מנת לאפשר את התעבורה הכבירה, רשת הדור החמישי תעשה שימוש ברצועות ברוחב 100 מגה-הרץ לפחות עם אפשרות הרחבה לרוחב של גיגה-הרץ אחד היכן שניתן. לצורך השוואה, רוחב הפס שעליו פועלת רשת הדור הרביעי (LTE) בישראל הוא כ-10 עד 15 מגה-הרץ לכל חברה.

צילום מסך מתוך המשחק Watch Dogs, שמציג את החזון הדיסטופי של העיר החכמה. האם יתברר כמציאות?

צילום מסך מתוך המשחק Watch Dogs, שמציג את החזון הדיסטופי של העיר החכמה. האם יתברר כמציאות?

נוסף על המהירות הגבוהה, התקן מגדיר גם זמני השהייה נמוכים במיוחד הנחוצים לצורך ביצוע משימות הרגישות בזמן דוגמת שידור וידאו בזמן אחת או החלפת אור ברמזור. ההשהייה המירבית להעברת נתונים בדור החמישי תעמוד על ארבע מילי-שניות, כחמישית מההשהייה בדור הרביעי. מכשור רגיש שיעבוד בתצורת URLLC יהנה מהשהייה של מילי-שנייה אחת בלבד. בנוגע למעבר בין תאי שידור שונים, זה יתרחש באופן מיידי ללא שום השהייה או קטיעה של רצף הנתונים.

שבבי תקשורת של הדור החמישי יציעו חיסכון מירבי בחשמל, יפעלו ביעילות גם בתפוקה מקסימלית ויוכלו לעבור למצב המתנה תוך 10 מילי-שניות או פחות. הרשת תספק תתמוך במשתמשים הנעים בכל המהירויות, מ-0 ועד 500 קמ”ש, כך שתספק מענה גם לתקשורת בין רכבים אוטונומיים חכמים.

בשלב זה רשת הדור החמישי נמצאת בשלב הרעיוני בלבד, ללא שום אב-טיפוס עובד להדגמה. בשנים הקרובות החברות השונות תעבודנה במרץ על מגוון שבבים המיישמים את הרשת החדשה, ורק אז נזכה לראות אותה בפעולה. הדרישה לרצועת תדרים רחבה במיוחד והצפיפות הגדולה בתדרים הנפוצים כיום עשוייה לדחוף את החברות לפעולה בתדרים גבוהים יותר מהנהוגים כיום, באופן שעשוי להקטין משמעותית את טווח הקליטה.

כל מה שנותר לנו לעשות כעת הוא להמתין בציפייה להתפתחויות נוספות.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות