מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

ביקורת סרט: מהיר ועצבני 8 – צרות במשפחה
| יום חמישי, 13 באפריל 2017, 09:26 | בידור ופנאי

"מהיר ועצבני 8" (The Fate of the Furious) הוא, כמו שהשם מרמז, הסרט השמיני בסדרת סרטי "מהיר ועצבני", שגדלה, התרחבה והתפתחה למשהו הרבה יותר גדול מסרטים על מכוניות מהירות, גברים קשוחים ונשים בלבוש מינימלי. ולמרות אותה התקדמות לכאורה, האם יש צורך בסרט שמיני בפרנצ'ייס שמספר, במידה מסויימת, את אותו הסיפור שוב ושוב?

העלילה

וין דיזל (Vin Diesel) הוא דומיניק "דום" טורטו, לשעבר אחד מהפושעים המסוכנים ביותר בעולם. דומיניק נמצא בהוואנה, בקובה, בירח דבש עם אשתו הטרייה לטי, אותה משחקת מישל רודריגז (Michelle Rodriguez), כשאישה מסתורית ניגשת אליו והופכת את עולמו. האישה, האקרית המכנה עצמה סייפר בגילומה של שרליז תרון (Charlize Theron), מראה לדום משהו שגורם לו לבגוד בחבריו, ה"משפחה" שלו, מה שאף מוביל למאסרו והכתמת שמו של חברו הקרוב לוק הובס, אותו משחק דוויין "דה רוק" ג'ונסון (Dwayne Johnson).

הסוכן הממשלתי מר נובאדי, אותו משחק קורט ראסל (Kurt Russell), מגייס את הצוות של דום במטרה לחשוף את תכניותיה של סייפר ולעצור אותה, אך סייפר מצליחה להערים עליהם שוב ושוב, מכיוון שלצדה עומד האדם היחידי שיכול, לבדו, להביס את כל הצוות שוב ושוב: דום, אותו היא מחזיקה ברצועה מאד קצרה.

אקשן חסר מעצורים בקצב מעולה

"מהיר ועצבני 8" הוא, בראש ובראשונה, סרט פעולה. מלבד למחווה קטנה בתחילת הסרט לתחילתה הצנועה יחסית של הסדרה, אין כמעט זכר לימים בהם כל מה שעניין את הגיבורים היה לנצח במרוץ. מרוצים הם כבר לחלוטין לא המהות. מכוניות, לעומת זאת, נשארו במרכז הפוקוס.

סדרת "מהיר ועצבני" היא לא סדרה על סתם אנשים מהירים ועצבניים – אלה סרטים על אלים שמתהלכים בינינו. כל אחד מהגיבורים הראשיים, כמו גם האויבים שלהם, הוא אדם בעל יכולות על אנושיות. לכל דמות יש מאפיין מרכזי כלשהו, והמאפיין הזה מוביל אותה בכל סצנה וסצנה.

הובס, למשל, מאד חזק. לכן בכל סיטואציה בה כוח נכנס לתמונה, אנחנו יודעים שהובס ישתמש בכוח, וגם יצליח במה שהוא ינסה, לא משנה כמה מופרכת הפעולה הזאת. דקארד שו, הנבל מהסרט הקודם אותו שיחק ג'ייסון סטיית'האם (Jason Statham), חוזר לסרט הזה, והוא מאופיין בעיקר בכך שהוא זריז ומיומן, ובכל סצנה בה הוא משתתף זה מה שמוביל את הדמות שלו. ודום? דום מאופיין כאחד שתמיד יוצא מכל צרה.

המאפיינים האלה עשויים להרגיש דלים ומגבילים, אבל בסרט אנסמבל עם קשת רחבה של דמויות שרק ממשיכה להתרחב, המאפיינים האלה עוזרים ליוצרי הסרט להתמקד. וכל סצנות הפעולה בסרט חדות וממוקדות כתוצאה מכך. בכל סיטואציה הגיבורים נתקלים בכל כך הרבה צרות שונות, שזה מרגיש כמעט כמו משחק בלגו – מקודם ראינו כיצד הובס מתמודד עם בחור שרירי ומגודל כמוהו, אבל איך סיטואציה כזאת תראה אם לטי תהייה זאת שתלחם בהר-אדם?

התערובת הזאת עוזרת לסרט להשאר מעניין לכל אורכו. אף על פי שההישגים של הדמויות די מוגזמים, הם תמיד מתרחשים בתוך תחום היכולת של אותה דמות. כך הדמויות הלא-מציאותיות האלה מצליחות להשאר מעניינות, כי אף אחד מהם לא מרגיש בלתי-מנוצח, רק מאד מיומן בתחום הספציפי שלו. חוץ מדום, שהתחום שלו הוא, כאמור, להיות בלתי מנוצח, אבל מכיוון שהוא נחלץ מהצרות שלו בדרכים מאד שונות, תמיד מעניין לראות מה יהיה הטריק הבא שלו.

סייפר, מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

מה שמוביל אותנו לנבל התורן – סייפר. סייפר הייתה יכולה להיות דמות מאד לא מעניינת. כל משפט שנאמר מפיה נשמע נורא קלישאתי, והיא עושה לעתים רושם של אויבת כל-יכולה, מה שיכל להיות מעייף. למזלנו, שרליז תרון כה חזקה בתפקיד הזה, שהיא יכלה לצטט את הטלטאביז ועדיין להיות מאיימת. היא מצליחה לקחת את כל מה שעובד בדמות הזאת ולהעצים אותו עשרות מונים, ובכך לטשטש את הצדדים החלשים שלה.

עם דמויות מוצלחות שכיף לצפות בהן, אויבת מצוינת ואקשן רב שחוזר שוב ושוב בקצב טוב ומתפקד, נשמע שמדובר בסרט פעולה מושלם. אבל זה לא מדוייק ממש.

ניחוח של סבון

לא הכל ורוד ב"מהיר ועצבני 8". או שמא, קצת ורוד מדי. בעוד שהדמויות כריזמטיות וכיפיות והאקשן של הסרט מצוין, כל זה יושב על שלד העלילה, והשלד הזה מאד רופף.

ודאי שלא ציפינו לעבודה שייקספירית. בכל זאת, מדובר בסדרת "מהיר ועצבני", סרטים ששיא התחכום שלהם מסתכם בדרכים יצירתיות לדחוף מספרים לשמות הסרט, אבל "מהיר ועצבני 8" עוסק בנושא המשפחה, והוא דביק בצורה קצת מבחילה כתוצאה מכך.

מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

בעוד שהאסתטיקה של הסרט היא אסתטיקה של סרט פעולה עם זכרונות עמומים של סרט מרוצים, הדרמה של הסרט בנויה כמו אופרת סבון. משפטי מחץ קלישאתיים, קלוז-אפים מוגזמים וסדרה של יותר מדי תגליות מרעידות חושים הופך את "מהיר ועצבני 8" למלודרמה ברזילאית.

אין הרבה לומר מעבר על סרט שהציפיות לעלילה שלו היו גם ככה נמוכות, אבל חבל שעם הקאסט המוכשר והמוצלח, התסריטאים לא הצליחו להוציא מנושא ה"משפחה" משהו מעניין יותר מאפקט "שוק ותדהמה!" זול ולא מדהים. מצד שני, המשפחתיות הזאת העניקה לנו סצנה בה ילדות בנות 12 רוקדות ריקוד קרב מאורי, ואם זה לא בידור במיטבו, אני לא יודע מה כן.

בשורה התחתונה

"מהיר ועצבני 8" הוא סרט מהיר, עצבני, מהנה וכיפי, שמצליח להיות מאד מצחיק מאד בקלות כשהוא רוצה, ולעבור במהירות לאקשן מפעים ועצמתי כשהוא צריך. הנסיונות החוזרים והנשנים של הסרט לייצר סיטואציות דרמטיות לא ממש מתפקדים, חוץ ממספר סצנות שדווקא עובדות ממש טוב. כך או כך, זה לא סרט לבכות בו, זה סרט להתלהב ממנו, ובזירת ה"יווווו אני לא מאמין שהוא עשה את זה!!!" קשה לחשוב על עוד מתמודדים שיכולים להחזיק אותנו שעתיים ורבע מרותקים אל הכסא.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות