הוכרזה: AMD Threadripper – סדרת מעבדים חדשה עבור השוק הגבוה

AMD Ryzen Threadripper תמונה: AMD

יצרנית המעבדים האדומה AMD הכריזה בתערוכת המחשוב קומפיוטקס על סדרת מעבדי ה-Threadripper – פלטפורמת השוק הגבוה שלה (HEDT), אשר תוכננה לעשות חיים קשים למעבדי ה-X החדשים של אינטל. בזמן שאנחנו כאן בישראל חוגגים את חג הקציר, AMD קוצרת נימים – למעבדים החדשים כמות מרשימה של 12 או 16 ליבות (ולהן 24 ו-32 נימי עיבוד בהתאמה).

אחת היכולות המופלאות ביותר של הפלטפורמה החדשה היא שילובם של 64 קווי PCI-Express 3.0 במעבד – זאת לעומת 44 בלבד במעבדי ה-Core i9 של אינטל. משמעות הדבר היא שניתן לחבר למערכת עד ארבעה כרטיסי מסך בחיבור x16 מלא, ולשלב אותם יחד בחיבור CrossFire של כרטיסי AMD או SLI של כרטיסי NVIDIA (האחרון לא תומך בשלושה וארבעה כרטיסים בדור הנוכחי כך שהוא לא רלוונטי בשלב זה).

אף על פי שחיבור x16 מציע בשלב זה יתרונות מועטים למדי בהשוואה לחיבור x8 חלקי (גם בו כרטיסי הדור הנוכחי לא מנצלים את מלוא רוחב הפס), דור Vega הקרב עשוי לשנות את המצב ולהפוך את AMD לבחירה הראשונה עבור מכונת גיימינג עילאית – ארבעה כרטיסי מסך עוצמתיים הפועלים יחדיו במהירות מלאה. חיבור מהיר לארבעה כרטיסים עשוי להוות יתרון לא רק במהלך משחק, אלא גם בשלל פעולות אחרות – דוגמת כריית מטבעות קריפטוגרפיים (כמו ביטקוין) הדורשים שימוש נרחב בכרטיסי מסך.

נוסף על חיבורי ה-PCIe המרובים, ל-Threadripper תמיכה בארבעה ערוצי זיכרון של DDR4 לכל טווח המעבדים, בעוד שאצל אינטל מדובר ביכולת השמורה רק למעבדים היוקרתיים ביותר. כל המעבדים יציעו כמות נאה ומכובדת של 16 מגה-בייט זיכרון מטמון מסוג L3, המסוגל לשפר ביצועים במגוון עומסי עיבוד. המעבדים החדשים מתאימים ללוחות אם בהם ערכת השבבים X399 (פרפזה על ערכת ה-X299 של אינטל), הנמצאים בתכנון כבר עכשיו בקרב יצרניות מובילות דוגמת Asus, ASRock, Gigabyte ו-MSI.

ערכת השבבים X299 מבית אינטל בלוח אם מבית MSI (תמונה: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
ערכת השבבים X299 מבית אינטל בלוח אם מבית MSI (תמונה: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

פרטים נוספים אודות הפלטפורמה החדשה צפויים להיחשף בקרוב, לצד דגמים מדוייקים ומחירים (הצפויים להיות אטרקטיביים למדי).

השוואת מפרטים