iOS 11

iOS 11

אפל חושפת את מערכת ההפעלה iOS 11 למכשירי האייפון והאייפד

| יום שני, 5 ביוני 2017, 23:38 | מערכות הפעלה

אירוע הפתיחה של WWDC 2017, כנס המפתחים השנתי של אפל, הביא עימו בשורות גדולות כמעט בכל הקטגוריות. לאחר שאת הדקות הראשונות של האירוע הקדיש טים קוק, מנכ"ל אפל, להתרברבות בכך שמדובר בכנס המפתחים הגדול ביותר שערכה היצרנית, כמו גם בעובדה שלחברה 16 מיליון מפתחים רשומים, הציגה החברה את אחת מההכרזות המשמעותיות ביותר לאירוע המפתחים: מערכת ההפעלה החדשה למכשירי האייפון והאייפד, iOS 11.

אפליקציות משודרגות

עם מערכת ההפעלה החדשה, לא מציגה אפל שינוי עיצובי משמעותי או פונקציות חדשות ופורצות דרך. הגרסה החדשה מהווה שדרוג צנוע המתבטא ברובו מתחת לפני השטח, לצד מספר שינויים ויזואליים לאפליקציות המערכת. ראשונה היא אפליקציית ההודעות, iMesseges. בין הפיצ'רים החדשים נמצאת כעת מתחת למקלדת תצוגה מהירה של כל היישומונים המותקנים באפליקציה. לחיצה על אייקון של יישומון תאפשר לגשת ישירות להיצע האנימציות, המדבקות וה-GIF's אותם הם מציעים.

שדרוג מהותי נוסף לאפליקציה מתאחד אל שינויים בשירות התשלומים הדיגיטלי Apple Pay. ב-iOS 11 תאפשר אפל לכלל המשתמשים להעביר כסף בין חברים ישירות מהאייפון ואף ישירות מאפליקציית ההודעות iMesseges. בחרו באיש הקשר (בעל אייפון תומך המריץ את מערכת ההפעלה החדשה), הקישו בסכום אותו אתם מעוניינים להעביר, אשרו זאת באמצעות טביעת האצבע שלכם – והסכום יועבר מיידית.

כמו כן, מציינת אפל שכעת כל הודעות הטקסט במכשירי האייפון, אייפד ומק שיריצו את מערכות ההפעלה החדשות iOS 11 ו-macOS High Sierra, יאוחסנו ב-iCloud ויתעדכנו באופן שוטף. לא משנה מאיזה מכשיר נשלחה או נמחקה הודעה, כולם יהיו מסונכרנים.

אפליקציית המפות זוכה גם היא לשינויים מבורכים, בהם בולט לו פיצ'ר ייחודי במינו: ניווט בתוך מבנים. לאחר שביצעה היצרנית מגוון רב של רכישות בנושא זה, מיישמת זו את אלו ב-Apple Maps ומוסיפה למשתמשים במגוון ערים בעולם, בהן לונדון, הונג קונג, לוס אנג'לס, ניו יורק ועוד, אפשרות לניווט בתוך קניונים ישירות מהאייפון. מלבד האפשרות לצפות בחנויות השונות שבקניון, ניתן גם למיין אותן לפי קומות ואיזורי משנה.

נוסף על כך, הניווט בתוך המבנים באפליקציית Apple Maps מגיע גם לשדות תעופה ברחבי העולם. באמצעות שימוש בפיצ'ר זה יוכלו המשתמשים לנווט את דרכם בשדה התעופה בקלות וביעילות. פיצ'ר נוסף הוא ניווט פנייה אחר פנייה מונחה נתיב, המציג למשתמשים על גבי המסך באיזה נתיב נסיעה על הכביש עליהם לנסוע לקראת הפנייה שלפניהם.

יותר תמונות, יותר אחסון

אפליקציות הצילום והתמונות זוכות גם הן לשדרוג ב-iOS 11. ראשית, קבצי המדיה שיופקו באמצעות האייפון והאייפד במערכת ההפעלה החדשה יישמרו בפורמט HEVC החדש עבור וידאו ו-HEIF עבור תמונות סטילס, באמצעותם יהיה גודל הקבצים קטן עד פי 2 בהשוואה לפורמטים הקודמים. מדובר בפיצ'ר משמעותי ביותר שכן מעתה ואילך יוכלו המשתמשים להכיל קרוב לפי 2 תמונות וקטעי וידאו על אותו רכיב אחסון שמציע האייפון או האייפד שברשותם.

גם צילום Live Photos מתחדש עם מערכת ההפעלה החדשה וכעת יוכלו המשתמשים לבחור באיזה פריים בדיוק הם מעוניינים להשתמש כתמונת הסטילס המוצגת תמיד. כמו כן, ניתן יהיה לערוך, לשנות ולקצר את קטע הוידאו הנקלט בתמונות Live Photos, כאשר אפל אף מציעה שלל אפקטים ליצירת קטעי וידאו ייחודיים בהקשה אחת פשוטה. פיצ'ר ה-Portrait Mode במכשירי האייפון 7 פלוס מקבל שדרוג משמעותי עם iOS 11 ויבצע שימוש במייצב התמונה האופטי, בפלאש ה-LED וכן ביכולות צילום ה-HDR.

עיצוב (מעט) מחודש

מערכת ההפעלה iOS 11, כאמור, לא מביאה עימה עיצוב חדש. עם זאת, מלבד חנות האפליקציות שעוצבה מחדש ב-iOS 11, אפל עיצבה מחדש גם את המרכז הבקרה (Control Center). כעת, לא יוצגו שני עמודים נפרדים עבור שלל הפונקציות השונות, אלא עמוד יחיד המחולק למלבנים בהם משולבים בקרים שונים.

במרכז הבקרה החדש ניתן להחליק על מנת לשנות את עוצמת השמע או את בהירות המסך, לכבות ולהפעיל בקרים דוגמת WiFi ומצב טיסה וכן לשלוט על המוזיקה המתנגנת ברקע, כאשר על מנת להרחיב עוד יותר את הפונקציות הללו ניתן להקיש על המסך בעוצמה ולבצע שימוש ב-3D Touch. כך, הקשה בעוצמה על בקרי המערכת תציג לנו פונקציות נוספות שאינן מוצגות שם מלכתחילה.

שינוי עיצובי נוסף שהציגה אפל ב-iOS 11 הוא איחוד בין מסך הנעילה למסך ההתראות. כעת, בהחלקה מטה מחלקו העליון של האייפון או האייפד, יוצג לפנינו מה שנראה באופן ראשוני כמסך הנעילה – אלא שמדובר במסך ההתראות והנעילה המאוחד. החלקה נוספת מטה תציג את כלל ההתראות שקיבל המשתמש ותעלים את השעון המוכר לנו ממסך הנעילה.

פיצ'ר נוסף שמגיע יחד עם השינויים העיצוביים הקטנטנים הוא מצב "נא לא להפריע – בזמן נהיגה". פונקציה זו תוצע למשתמש בעת שהאייפון יזהה כי הוא נמצא בנהיגה, על ידי זיהוי חיבור לדיבורית הרכב, או לחילופין על פי זיהוי נסיעה. לאחר הפעלתו של מצב זה, לא יוצגו בפני המשתמש התראות ובאפשרותו אף להגדיר כי הודעות SMS יישלחו באופן אוטומטי על מנת לעדכן כי הוא נמצא בנהיגה ואינו יכול לדבר.

חנות אפליקציות חדשה

מלבד אפליקציות הצילום, התמונות וההודעות, האפליקציה שזכתה לשדרוג המשמעותי ביותר במערכת ההפעלה של אפל היא ה-App Store. חנות האפליקציות הפופולארית של אפל, הזוכה לנתון מרשים של כ-500 מיליון מבקרים מדי שבוע, תגיע ב-iOS 11 עם עיצוב חדש העומד בקנה אחד עם אפליקציית המוזיקה שזכתה בשנה שעברה גם היא לעיצוב משופר.

עם העיצוב החדש מציעה ה-App Store לשוניות חדשות, בהן לשונית Today, שתציע את האפליקציות והלהיטים החדשים ביותר בחנות האפליקציות, לשונית Games שתציג אך ורק משחקים המיועדים למכשיר ה-iOS שברשותכם, לשונית אפליקציות המציגה את כלל היישומים על פי קטגוריות. האפליקציה כמובן מציעה גם את לשוניות העדכונים והחיפוש המוכרות.

העוזרת האישית Siri

העוזרת הוירטואלית של אפל זוכה לקול משופר הן עבור הוריאציה הנשית והן עבור הוריאציה הגברית, כשזו נשמעת כעת מציאותית ואנושית יותר, בניגוד לקול המעט רובוטי שאפיין אותה עד כה. מלבד זאת, תוכל סירי לתרגם עבור המשתמשים משפטים בין השפות אנגלית, צרפתית, גרמנית, איטלקית וספרדית – כאשר לאחר התרגום תגיד סירי את המשפט המותרגם בשפת היעד.

בעזרת מנגנון Machine Learning מתוחכם, מציינת אפל, תוכל סירי ללמוד על רצונותיו ודרישותיו של המשתמש דרך האפליקציות שלו. כך, תזהה סירי את התחביבים של המשתמש והנושאים המעניינים אותו, ובהתאם לכך תציג עבורו, לדוגמה, אייטמים באפליקציות חדשות ואקטואליה. כמו כן, תוכל סירי לחזות מילים בהן עשוי המשתמש לבצע שימוש בעתיד ולהציגן בהצעות המילים שבמקלדת.

iOS 11 for iPad

השינויים המהותיים ביותר ב-iOS 11 מגיעים דווקא למכשירי האייפד. אפליקציה חדשה בשם Files תשמש כמקבילה של ה-Finder ממחשבי המק ותציג בפני המשתמשים את כל הקבצים והמסמכים המאוחסנים על גבי האייפד. למעשה, לא רק קבצים מקומיים יופיעו ב-Files, אלא גם קבצים שמקורם באפליקציות צד שלישי דוגמת Google Drive ו-Dropbox. פונקציה זו מקרבת צעד נוסף בין מערכת ההפעלה למחשב המק, macOS, לבין מערכת ההפעלה מבית אפל עבור מכשירי מובייל, iOS.

גם עבור האייפדים עדכנה אפל את מרכז הבקרה (Control Center) ומסך האפליקציות האחרונות (App Switcher). כעת, בעת שיעבור המשתמש למסך זה, יוצגו בפניו מצידו הימני של המסך הבקרים השונים עבור כיבוי והדלקה של מגוון הקישוריות באייפד, גישה למוסיקה המתנגנת וכדומה, בזמן שמצידו השמאלי של המסך נמצא את כל האפליקציות האחרונות מסודרות בשתי שורות של ריבועים – אותם ניתן לגלול על מנת לחשוף את היישומים הנותרים.

נוסף על כך, גם ה-Dock באייפד מקבל עדכון וכעת ניתן לשלב על גביו מספר בלתי מוגבל של אפליקציות, כאשר הגישה אליו תתבצע דרך כל אחת מהאפליקציות באמצעות החלקה מחלקו התחתון של המסך ותאפשר מעבר זריז ויעיל בין אפליקציות.

פיצ'ר חשוב נוסף נקרא Drag and Drop, וכשמו כן הוא: באמצעות גרירה של אייטמים שונים (כמו תמונות, טקסט או מסמכים) מאפליקציה אחת לאחרת ניתן יהיה להעביר מידע ממקום למקום בקלות יתרה. כמו כן, ניתן לבצע בחירת מסמכים מרובה, ולאחר הבחירה, תוך שהמשתמש מחזיק באצבעותיו את המסמכים אותם הוא מעוניין לגרור, באפשרותו לעבור לאפליקציה אחרת אליה הוא מעוניין להעביר אותם. פיצ'ר זה תומך גם במצב Split View.

ההשקה – בסתיו

מערכת ההפעלה iOS 11 תהא זמינה כבר היום בגרסת בטא עבור המפתחים, בעוד גרסת בטא עבור משתמשים שאינם מפתחים תהיה זמינה להורדה מאוחר יותר החודש. הגרסה המלאה למערכת ההפעלה החדשה תופץ למשתמשי האייפון והאייפד הנתמכים בסתיו הקרוב, סביר להניח כי בסמוך להשקת מכשירי האייפון החדשים iPhone 7S, iPhone 7S Plus ו-iPhone 8.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות