עושים היסטוריה: סיור בתקופות ההיסטוריות של משחקי Assassin’s Creed

תמונה: Ubisoft

בימים אלה הגיע אלינו המשחק החדש בסדרת Assassin’s Creed, אחת מסדרות הדגל של ענקית המשחקים יוביסופט (Ubisoft). שמו של המשחק החדש Origins, והוא מתרחש במצרים העתיקה בתקופת בית תלמי, ימיה האחרונים לפני שרומא כבשה את מצרים.

גיבור המשחק הוא באייק, לוחם שצפוי לייסד את אחוות המתנקשים, הקבוצה אותה סובבת סדרת המשחקים. אך למרות שבאייק הוא המתנקש הראשון, Origins רחוק מלהיות המשחק הראשון בסדרה, ומצרים העתיקה היא לא התקופה הראשונה אותה אנחנו מבקרים, גם אם היא העתיקה ביותר. זה הזמן להתבונן לאחור ולעבור על התקופות השונות שחווינו עד כה במשחקי Assassin’s Creed.

ממסעות הצלב ועד לנפילת ביזנטיון – אלטאיר ואציו

המשחק הראשון בסדרת Assassin’s Creed הלך למקום ולתקופה אליהם לרוב משוייכת המילה “Assassin” – המזרח התיכון בימי מסעות הצלב. גיבור המשחק הוא אלטאיר, חבר בכיר באחוות המתנקשים במסייף, עיר הממוקמת בסוריה של ימינו, ובה נמצא המבצר של מסדר החשישיון – המתנקשים האגדיים.

אלטאיר, שמשמעות שמו היא “המעופף”, והוא קרוי על שם הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת הכוכבים “נשר”, ביקר במספר מקומות בתקופת מסע הצלב השלישי, שהתרחש בשנים 1189-1192. ואמנם עכו, ירושלים ודמשק הצלבניות הן מקומות מרתקים היסטורית לבקר בהם, המשחק הציע משחקיות די בסיסית ומוגבלת. אפילו ירושלים, שנראתה מרהיבה מבחוץ כאשר אלטאיר הגיע אליה לראשונה, התבררה מבפנים כעיר זהה לחלוטין לאחיותיה למשחק.

אוביסופט לא הייתה אדישה לביקורת כלפי החדגוניות של המשחק, וב-2009 הציגה את המשחק שלא רק הגדיר את גרעין הנוסחה של הסדרה, אלא גם הציג אותה בכל הדרה. הפעם המשחק התרחש באיטליה בסוף המאה ה-15 לספירה, וגיבור המשחק היה אציו אודיטורה, נער איטלקי שאביו חבר באחוות המתנקשים האלמותית, והוא צאצא ישיר של אלטאיר.

“המעופף” בירושלים. צילום: Ubisoft

אציו, ששמו, אגב, אומר “נשר” או “עיט”, כמעין מוטיב חוזר, עטה את גלימת המתנקש לאחר שמשפחתו הוצאה להורג כתוצאה ממניפולציה של הטמפלרים, הארגון בו המתנקשים נלחמו מאז ומתמיד. הרפתקאותיו של אציו התפרשו על שלושה משחקים: המשחק השני בסדרה הראשית, Brotherhood ו-Revelations. במשחקים אלה הוא ביקר בפירנצה, ונציה, רומא, ובמספר ערים איטלקיות נוספות. ב-Revelations, המשחק האחרון בכיכובו, אציו הזקן סייע לתא המתנקשים בקונסטנטינופול להביס את הטמפלרים בעיר, תקופה קצרה לאחר שהיא נפלה לידי העות’מנים, ושמה שונה לאיסטנבול.

ההבדל המשמעותי בין המשחק הראשון לטרילוגיה של אציו, זה שבמשחקים המאוחרים יותר הערים כבר לא נראו ולא הרגישו זהות בשום צורה. כל עיר וכל שכונה הרגישו ייחודיות לחלוטין, ואם תבקרו בונציה או פירנצה של ימינו, בקרו שוב בגרסאות שלהן שבמשחק – אתם תודהמו מהדמיון שבין הרחובות והסמטאות הממוחשבים לבין הדבר האמיתי.

ב-Revelations, מלבד אציו, זכינו לשחק שוב את אלטאיר הסורי, בסדרה של פלאשבקים אותם חווה אציו הזקן דרך מכשיר קסום אותו הוא מצא. בכך נסגר המעגל, וזכינו להפרד משני הגיבורים, ומשתי התקופות הבולטות הללו בהיסטוריה – מסעות הצלב וימי הרנסאנס. מכאן, הגיע הזמן להפליג ליבשות חדשות.

סיבוב באיטליה ב-Brotherhood. צילום: Ubisoft

פיראטים ומהפכות בעולם החדש

המשחק הבא בסדרה נקרא Assassin’s Creed 3, למרות שלא היה המשחק השלישי בסדרה. זאת מכיוון שהוא הציג גיבור חדש, שלישי במספר, מתנקש חצי אנגלי חצי אינדיאני בשם רטונהקייטון, או קונור למי שמעדיף שמות פחות שוברי שיניים. קונור מצא את עצמו במרכז מלחמת העצמאות האמריקאית, והיה חייב לבחור צד, גם כמתנקש וגם כיליד אמריקה.

במשחק הזה לראשונה יכלנו לטפס על עצים ולשוטט באזורי פרא רחבים. שתי הערים שבמשחק, מנגד, היו בוסטון וניו-יורק, ולמרות שהן נשמעות מרתקות, זו תקופה בה הן היו פחות מרהיבות משהן היום, ובפועל שוב חזרנו למשחק בו הסביבות משעממות ורפטטיביות. הדבר יוצא הדופן שהמשחק הזה הציג הוא קרבות ימיים מפותחים מאד. ובזה התמקדנו.

המשחק הבא בסדרה, Assassin’s Creed 4: Black Flag, הוא המשחק האחרון שהשתמש במספר בשמו. גיבור המשחק הוא סבו האנגלי של קונור, המתנקש-הפיראט אדוורד קנווי, והמשחק מתרחש בקריבים, בסוף תור הזהב של הפיראטים. בין השאר אדוורד קנווי מבקר בקובה, ג’מייקה, פלורידה ומקסיקו, אך חלק ניכר ממסעו נעשה בכלל בים, כאשר מערכת הקרב, הניווט והלוגיסטיקה הימיים השתדרגו בצורה משמעותית למען המשחק הזה. אדוורד קנווי, אגב, הוא אביו של היית’ם קנווי, מתנקש שערק לארגון הטמפלרים. היית’ם, בתורו, יהיה אביו של קונור, ויריבו הגדול ביותר, וכך המעגל נסגר.

קופצים לקאריביים ב-Black Flag. צילום: Ubisoft

הרפתקאות ומהפכות

Assassin’s Creed: Rogue הוא ספין-אוף שלא זכה לתשומת לב רבה, אך הוא מספר את סיפורו של שאי קורמאק, מתנקש שעורק מהמסדר וחובר לטמפלארים תחת הנהגתו של היית’ם קנווי. המשחק מציג משחקיות דומה מאד לזו של Black Flag, אך עם עלילה מעט יותר קודרת ועמוקה.

אך המהפכות בקריבים ובאמריקה אינן המהפכות היחידות של הסדרה. ב-2014 יצא Assassin’s Creed: Unity, שהתרחש בפריז בימי המהפכה הצרפתית. גיבור המשחק הוא ארנו דוריאן, בנו של אחד מקורבנותיו של קורמאק, גיבור Rogue. הסיפור של Unity התרחש כמעט כולו בפריז, מה שסביר מאד, שכן המהפכה והעיר הענקית מספקות עיסוק לא מועט לכל שחקן ו/או מתנקש. במקום לקפוץ בין מקומות, יכלנו לקפוץ בין תקופות, באנומליות זמן שצצו ברחבי פריז, ואפשרו לנו לשחק רגעים היסטורים נוספים באותם מקומות, כמו מלחמת העולם השניה.

מהפכה נוספת אותה הסדרה אפשרה לנו לבחון היא המהפכה התעשייתית בלונדון, לקראת סוף המאה ה-19. התאומים ג’ייקוב ואיבי פריי הגיעו ללונדון הנשלטת על ידי הטמפלארים, במטרה להחזיר אותה לידי המתנקשים. עם אפשרויות חדשות של תנועה במרחב, לונדון היפיפייה-אך-מטונפת נגלתה לעינינו בכל הדרה, כמו גם נזקי התיעוש שבה.

סיור פריזאי ב-Unity. צילום: Ubisoft

רחוקים מלסיים עם המתנקשים

מלבד המשחקים הגדולים שבסדרה, יצאו לא מעט משחקים קטנים יותר עם דמויות נוספות, כולל משחקים שלקחו אותנו לסין, רוסיה והודו. סיפורים נוספים ניתן לקרוא בחוברות קומיקס, ולראות בסרט “אמונת המתנקש”, בכיכובו של מייקל פסבנדר. כל פריט מדיה העוסק במתנקשים הוא חלק מהיקום שאוביסופט בונה לסדרה, וגם אחרי מצרים העתיקה סביר שנראה עוד מקומות ותקופות מעניינות בהיסטוריה.

עכשיו שהיסטוריה עתיקה הפכה לאפשרות לגיטימית, יכול מאד להיות שנזכה לראות משחקים המתרחשים באימפריות עתיקות נוספות כמו פרס, לבקר את הויקינגים בסקנדינביה, או להגיע למזרח הרחוק במשחק יותר מאסיבי בסין או ביפן. אבל בינתיים, אפשר גם להנות מטיפוס על פירמידות.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים