אימה אמריקאית, עונה 7 (תמונה באדיבות yes)

ביקורת סדרה: אימה אמריקאית הכת, עונה 7 פרק 1 – מפחיד כמה שזה פוליטי
| יום ראשון, 10 בספטמבר 2017, 19:00 | בידור ופנאי

במהלך שנת 2016 היו דיווחים רבים ברחבי ארצות הברית על ליצנים מפחידים שהסתובבו לצד כבישים בלילות. הדיווחים על הליצנים הלכו וגברו עם הזמן, עד שפתאום נעלמו לחלוטין. כל זה קרה במקביל לאירוע תקשורתי גדול הרבה יותר בארצות הברית – הבחירות לנשיאות. אותן בחירות בהן דונלד טראמפ ניצח את הילרי קלינטון. עם תום אחד ממירוצי הבחירות הטראומטים והמפלגים ביותר בזיכרון הקולקטיבי של המדינה, חלפה לה גם "מגפת הליצנים".

האם היה קשר בין הדברים? ראיין מרפי (Ryan Murphy) ובראד פאלצ'וק (Brad Falchuk), יוצרי הסדרה "אימה אמריקאית" (American Horror Story), סבורים שכן. או, בכל אופן, שלקשר בין הדברים מעניין מספיק כדי לבסס עונה שלמה של הסדרה על זה, ששמה הוא "הכת" (Cult).

העלילה

בערב הבחירות לנשיאות ארצות הברית לשנת 2016, כל תושבי אמריקה יושבים במתח מול מסכיהם, צופים בתדהמה כיצד טראמפ מוביל ולבסוף מנצח בבחירות. המדינה בה המירוץ היה צמוד ביותר היא מישיגן, בה סיפור העונה מתרחש. במישיגן טראמפ ניצח את קלינטון במעט יותר מ-10,000 קולות, מספר זעום של מצביעים שהטו את הכף לטובתו.

שרה פולסון (Sarah Paulson), המשחקת בסדרה מתחילתה, מגלמת את אלי, שעולמה חרב עליה כאשר טראמפ מנצח בבחירות. היא נשואה לאייבי ומגדלת איתה ילד, והיא חוששת לעתיד המשפחה, עכשיו שטראמפ עלה לשלטון, לצד אנשים שמתבטאים בצורה נחרצת נגד נישואים חד-מיניים.

שרה פולסון מתוך "אימה אמריקאית", עונה 7 (תמונה באדיבות yes)

שרה פולסון מתוך "אימה אמריקאית", עונה 7 (תמונה באדיבות yes)

הפחד מהסטטוס החוקי של משפחתה הוא לא כל מה שמסעיר אותה – לאלי היו פוביות, פחדים לא-רציונלים עוצמתיים, ששיתקו אותה לחלוטין. החמור מביניהם היה פחד מליצנים, אך הוא לא היה היחידי. כעת, כתוצאה מהזעזוע של הבחירות, הפוביות מתעוררות באלי מחדש ומתחילות לשבש את החיים שלה, הקריירה שלה, ואת הזוגיות שלה. אוז, ילדן של אלי ואייבי, מתחיל להביע עניין מטריד בקומיקס על ליצן-רוצח, מה שוודאי לא עוזר למצב.

אוון פיטרס (Evan Peters), גם הוא חבר בקאסט עוד ממהעונה הראשונה, משחק הפעם את קאי, נער שמוצא שחרור אדיר בנצחונו של טראמפ. הוא רואה עצמו כסוכן של פחד, פחד שיאפשר לחזקים לעלות ולהכווין את החלשים. את הפילוסופיה הזאת הוא מיישם על אחותו, ווינטר, אותה משחקת בילי לורד (Billie Lourd) מ"מלכות הצעקה". ווינטר הייתה פעילה בקמפיין של קלינטון, והזעזוע מההפסד הותיר אותה חסרת אונים – קאי, כך נדמה, נהייה למצפן שלה בעולם הזה.

בין הפוביות של אלי לנצחון האידאולוגי של קאי, פעילות ליצנים מחרידה מתחילה להתרחש סביבם. האם אלה רק הזיות של אלי, או שמא באמת הליצנים האלימים מעלים הילוך בתעוזה שלהם? והאם קאי קשור אליהם ישירות, או שדרכי הפעולה שלו הולכות להיות שונות דווקא? אלה תעלומות שנצטרך לגלות יחד עם הדמויות של הסדרה.

עמדה פוליטית חד משמעית

אם אתם מסוג האנשים שלא אוהבים ש"דוחפים" להם פוליטיקה לבידור, "הכת" בוודאות איננה בשבילכם. אין אף יצירה אמנותית שאינה פוליטית במידה כזו או אחרת, אך "הכת" מאוד בוטה בפוליטיקה שלה, ומאוד אקטואלית. ראיין מרפי הצהיר מראש שהוא מתכנן להציג את שני הצדדים בעימות בצורה הוגנת, לכאורה, אך הוא גם יתמקד בלתת קול לאנשים שאיבדו את תחושת הבטחון שלהם כאשר טראמפ נבחר.

אם בהצגת עמדותיו של קאי ראיין רואה הצגה של שני הצדדים, ברור מאוד מה הוא חושב על הצד הזה. קאי הוא דמות קיצונית ומגלומנית, שלרוב הצופים יהיה קשה להזדהות איתה. יתכן שנראה צדדים יותר אנושיים שלו, אבל כרגע הוא נראה כמו ביריון האוחז באידאולוגיה הרסנית, שמצא תרוץ להתעלל באנשים הסובבים אותו.

אוון פיטרס מתוך "אימה אמריקאית", עונה 7 (תמונה באדיבות yes)

אוון פיטרס מתוך "אימה אמריקאית", עונה 7 (תמונה באדיבות yes)

ושלא תטעו, אלי היא לא לחלוטין דמות סימפטית. התקפי הפוביה שלה כה קשים וכה מוגזמים, שגם איתה קשה להזדהות. אבל במקרה שלה ישנה המשפחה שלה, רעייתה ובנה, שנפגעים ממצבה השברירי, ועשויים אכן להפגע עם חוקים מסוימים ישתנו לרעתן של משפחות חד-מיניות.

מרפי לא נוקט בעמדה מובהקת נגד טראמפ – הוא נוקט בעמדה מובהקת נגד תומכיו, לפחות הקולניים והמוחצנים יותר, "טרולי ה-4chan", כפי שדמות אחת קוראת להם בפרק הפותח את העונה. אין פסול בכך שההפקה לקחה עמדה, עמדה לא מפתיעה לרוב יוצרי הקולנוע, אך צופים מסוימים זה עשוי להרתיח. צופים אחרים, מנגד, יזדהו עם הסדרה יותר, ואפשר להבין למה מרפי ופאלצ'וק החליטו לשרטט קו בחול.

האקטואליות הפוליטית של הסדרה גם היא פועלת לטובתה ולרעתה. אנחנו כבר מתחילים לשכוח מי זו ג'יל שטיין, המועמדת הירוקה לנשיאות, ובעוד שנה-שנתיים כבר בכלל לא יהיה לנו מושג מי היא. אך כיוון שבמישיגן היא לקחה 50,000 קולות שיכלו בקלות ללכת לקלינטון ולהטות את הכף לטובתה, היא רלוונטית. כמוה גם שאר המערכת הפוליטית של התקופה.

כמו ש"אימה אמריקאית: הכת" בחרה בעמדה פוליטית ספציפית כדי להביע את פחדן של אוכלוסיות מאוד ספציפיות, כך היא גם קיבעה את העמדה הזאת ברלוונטיות שלה. בעוד מספר שנים זו תהייה העונה הכי פחות רלוונטית או מובנת של "אימה אמריקאית". היום? היא כנראה הקולעת ביותר לתחושת אימה אמיתית ומוחשית שמרגישות כרגע קהילות שלמות בארצות הברית, קהילות שחוששות לשלומן, לבטחונן ולעתידן.

לא מפחיד ממש אך מסקרן מאוד

אחד האלמנטים המרשימים ביותר ב"אימה אמריקאית" הוא הפתיח שלה. המנגינה המיוחדת שלו והדימויים שהוא מציג יפרו את שלוות נפשו כמעט של כל צופה. מלבד לפתיח המבריק, הסדרה לרוב לא מפחידה מדי. היא מבהילה במקרה הטוב, ולרוב גם זה לא יותר מדי. אף על פי כן, יוצרי הסדרה לעתים מצטיינים מאוד בתעלומות שהם יוצרים, וגם כאן זהו המצב.

אנחנו מזדהים עם אימתה הפוליטית של אלי, אך רובינו לא חשים בה, במיוחד מחוץ לארצות הברית. הליצנים המפחידים הם קלישאה שחוקה, וכיוון שלא חווינו על בשרינו "מגפת ליצנים", גם הפרט הזה אינו מעורר אימה של ממש. אך כל הסיטואציה מסקרנת ממש.

ברור לחלוטין ששפיותה של אלי נפרמת בקצוות. אך כפי שכתב ג'וזף הלר, "זה שאני פרנואיד לא אומר שהם לא רוצים לתפוס אותי", ואנו לא יכולים שלא לשאול את עצמינו – האם הליצנים אמיתיים? לא תמיד ולא בכל רגע שאלי רואה אותם, ובכל זאת, ישנן מספר סיבות להאמין שכנופיית ליצנים אכן קיימת, ושהיא מסוכנת הרבה יותר ממה שנדמה.

כמו כן, קאי ואלי הן דמויות שלא קשורות זו לזו כלל וכלל, אך יש להן מספר נקודות השקה, פשוט מכיוון שהם גרים באותו אזור. נקודות ההשקה האלה גוברות כבר בפרק הראשון, וכנראה ימשיכו להסלים בפרקים הבאים. העולמות ההפוכים שלהם נראים כמתנגשים זה בזה בהילוך איטי, ולצפות בהתנגשות עשוי להיות מרתק.

בשורה התחתונה

"אימה אמריקאית: הכת" היא לא סדרה לכולם. נכון, כל הסדרות הן "לא לכולם", אך "הכת" עושה מאמץ מיוחד למשוך קהלים מסוימים, מה שמדיר קהלים אחרים מנגד. אם אתם שייכים לקהלים המושמצים, אולי העונה הזאת היא לא בשבילכם. מצד שני, העלילה תיקח עוד כמה פניות לא צפויות כנראה, אז אולי כדאי להישאר לראות לאן זה יתפתח. יכול מאד להיות ש"הכת" תהייה פחות מפלגת משנדמה בהתחלה.

אם צפיתם בכמה עונות בודדות של "אימה אמריקאית" או לא צפיתם בכלל, ואתם תוהים מאיזו עונה להתחיל, אז תתחילו מזאת, חד משמעית. לא כי היא צפויה להיות הטובה ביותר או המושכת ביותר, אלא כי ככל שתדחו אותה יותר היא תהייה פחות ופחות מעניינת ומובנת. עכשיו, פחות משנה מאז הבחירות וכשנושאים רבים שרלוונטים לבחירות עדיין נמצאים בשיח הציבורי, העונה הזאת היא הכי טובה שהיא עצמה אי פעם תהייה.

הסדרה משודרת מידי יום ראשון בשעה 22:00 בערוץ yesOh ובכל עת לאחר מכן ב-yesVOD.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות