האם Destiny 2 יצליח להחזיר את 500 מיליון הדולר שהשקיעה Activision?

יציאתו של המשחק Destiny 2 מבית היוצר של בנג'י (Bungie) מלווה ברעש תקשורתי גדול והמון ציפיות מקהל הגיימרים. ביקורות ראשונות ברשת מדברות על משחק עם פרזנטציה עוצרת נשימה, פסקול מעולה וסיפור מעניין, גם אם יש כמה שטוענים שהוא מרגיש כמו הרחבה משופרת של הקודם.

גם אלו וגם אלו לא מטילים ספק בכך שב-Destiny 2 הושקעו המון משאבים, הן מבחינת מימון כספי והן מבחינת שעות אדם, כל זאת כדי לקצור קצת יותר משאר החברות בתעשיית הגיימינג שהייתה שווה 91 מיליארד דולר ב-2016 ואף יותר מכך השנה.

אם Destiny 2 יהפוך להצלחה, בנג'י תקצור תהילת עולם (נוספת) אך לא תהיה היחידה שתקצור את הרווחים. בנג'י חתמה ב-2010 על הסכם הוצאה לאור והפצה למשך 10 שנים עם חברת הענק Activision, שהיא זרוע אחת מהמפלצת הדו ראשית שנקראת Activision-Blizzard. הסכם זה הוא שמסייע לבנג'י ליצור את מכונת יחסי הציבור הגדולים שדרושים להבטחת הצלחת המשחק בקהל הגיימרים.

עבור Activision זו אינה רק עוד משימת הפצה מיני רבות. ניכר שהחברה לוקחת את השותפות הזו באופן אישי. Destiny 2 יהיה המשחק הראשון שיופץ דרך Battle.net שלא פותח בתוך Activision עצמה. יש לה סיבה טובה מאוד לקחת את Destiny ברצינות: ב-2014 נחשף ש-Activision התחייבה להשקיע 500 מיליון דולר בפיתוח, שיווק, אריזה, פלטפורמת תמיכה, תמלוגים ועוד עלויות אחרות לכל חמשת משחקי סדרת Destiny – וכל זאת כשבנג'י זכאית לשמור על זכויות היוצרים!

מתוך Destiny 2

מתוך Destiny 2

חתכו פינות?

הסכום העצום ניתן לבנג'י על רקע ההצלחה של סדרת Halo תחת מערכת ההפצה של מיקרוסופט (ככל הנראה למיקרוסופט עדיין יש אחזקת מיעוט בבנג'י ותהנה גם היא מהצלחת Destiny 2). ועדיין, כשחברה מסדר הגודל הזה "נותנת" 500 מיליון דולר לסטודיו עצמאי עבור כותר שעדיין לא הוכיח את עצמו (אז ב-2014 רגע לפני יציאת דסטיני 1) זה מגיע עם בטחונות מתאימים ואמצעי שליטה.

בחשיפה של Kotaku נטען לפני כמה חודשים שההסכם של Activision עם בנג'י אומר שהאחרונה חייבת לסיים ולהוציא את המשחק עוד השנה, אחרת Activision תהיה זכאית לקבל כפיצוי נתח נכבד במניות של בנג'י. מדובר בתמריץ רציני לסיים את העבודה בזמן. בנג'י הכחישה נמרצות את הידיעה הזו, אבל האתר טוען שבדק את הדברים עם שני מקורות פנימיים שונים.

קיים גם תמריץ נוסף, חיובי, להוצאת המשחק השנה. אותו אתר טוען שלעובדים בבנג'י יש תוכנית אופציות שתלויה ביעדי ומועדי הוצאת המשחקים: עמידה בזמנים תזכה אותם בבונוסים נאים. אז אם תשחקו ב-Destiny 2 ותרגישו שבנג'י חתכה פינות פה ושם למרות כל ההשקעה העצומה, חשבו על אותו הסכם קשוח בין שתי החברות והבונוסים שהובטחו לה.

להגיע לשיא ולשמור עליו

במחצית הראשונה של השנה רשמה Activision-Blizzard שיא חדש בהכנסות: 3.3 מיליארד דולר, ושיא חדש של 669 מיליון דולר ברווח התפעולי. התוצאות היו גבוהות יותר מהמצופה, אבל זו לא חוכמה גדולה – מסתבר שהנהלת החברה נוטה כבר מזה זמן להוריד ציפיות לפני דו"חות כדי להתעלות עליהן. מה שבאמת מרשים זה שהשיא נרשם בתקופה שהחברה לא הוציאה אף כותר/המשכון חדש מאלו שבליבת תשומת הלב שלה.

עם זאת, ישנה הרעה מסוימת בכמה מדדים: קהל השחקנים הפעיל (ששיחקו לפחות פעם בחודש) של Activision-Blizzard הצטמצם במקצת בתקופה האחרונה, מ-431 מיליון ל-407 מיליון ברבעון האחרון. רוב הירידה הגיעה דווקא מחטיבת המובייל, קינג דיגיטל, אבל גם Activision רשמה ירידה בזמן ש-Blizzard דווקא רשמה שיא חדש של שחקנים חודשיים.

לכן מבחינת תזמון, Destiny 2 נופל ל-Activision-Blizzard בדיוק בזמן. בזמן שבסיס המשתמשים של קינג דיגיטל עשוי להמשיך להישחק ולהצטמצם, Destiny 2 בהחלט יכול להחזיר את צמיחת בסיס השחקנים למסלול, גם של Activision לבדה וגם של Activision-Blizzard כולה.

משחק Destiny 2

צילום: Activision

מניית Activision-Blizzard זינקה ב-80% מתחילת השנה ורשמה שיא חדש לפני כמה ימים. השיא בא על רקע צמיחת מספר המשתמשים והפופולריות של מותגי המשחקים המופצים. אבל כדי לשמור על שיא ואף לשבור אותו צריך סיבות נוספות. הצלחה של Destiny 2 עשויה לספק דלק למהלך כזה.

אנליסטים מצפים להצלחה של Destiny 2, ומעריכים כי 4-5 מיליון עותקים דיגיטליים של המשחק יימכרו ב-3 החודשים הראשונים. מתוכם כ-3 מיליון יגיעו מצרכני גרסת המחשב האישי שתצא בקרוב. בגרסת ה-PC אגב, מתח הרווח צפוי להיות גבוה אף יותר מזה שמיועד לקונסולה.

עדיין מוקדם לדעת האם המשחק יהפוך להיות להיט או שהצרכנים יעדיפו לוותר עליו. בכל אופן, Destiny 2 יצא בדיוק בזמן מבחינתה של אקטיביז'ן (לאחר אותו "לחץ פיזי מתון" שכתוב בחוזה בינה לבין בנג'י). התשובה לשאלה זו תהיה משמעותית מאוד מבחינתה, גם מבחינת ההון שהושקע בבנג'י וגם מבחינת ביצועי המניה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות