גאדג’טי מסקר: Apple iPhone 8 – שיפורים נחוצים ומצלמה מרהיבה

iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

שלוש שנים עברו מאז הציגה אפל את סדרת האייפון 6, שהביאה עימה שינוי משמעותי בגודל המסך עם הצגתו של דגם האייפון 6 פלוס, כאשר המכשירים בסדרה זו הגיעו יחד עם עיצוב חדש שהמשיך את קו החברה לשימוש במתכת כחומר הבנייה המוביל. מאז, הספקנו לראות שתי סדרות נוספות ששמרו על קווי עיצוב כמעט זהים (אייפון 6S ואייפון 7), והשנה בחרה אפל לערבב מחדש את חפיסת הקלפים ולהציג עיצוב חדש אשר שוב שם דגש על המסך עם הצגתו של אייפון X.

אייפון X הוא כמובן לא מושא סקירה זו. כאן נדבר דווקא על סדרה נוספת של אפל שעשויה להיחשב כ”סדרת ביניים”, אף שזו זונחת את קוד ה-‘S’ שליווה את סדרות הביניים הקודמות של החברה, ומקפצת ספרה אחת מעלה על מנת להציג בפנינו את ה-iPhone 8. השינויים בדגם זה, כמו ברבים מסדרות הביניים של אפל, נמצאים בעיקר מתחת למכסה המנוע, אולם בחברה הגדילו לעשות כשהוסיפו גב עשוי זכוכית שתורם מעט יותר מרק להיראות שונה.

קיבלנו לידנו מכשיר iPhone 8 בצבע השחור עם נפח אחסון מובנה של 64 גיגה-בייט מטעם רשת חנויות iStore, ובדקנו האם אכן מדובר בסדרת ביניים נוספת, או שמא אפל סיפקה לנו קצת מעבר עם הדגם החדש – זוהי הסקירה המלאה שלנו.

רוח ישנה-חדשה

כבעליו של מכשיר האייפון 7 היה לי מעט קשה לקבל את ה”שינויים” שבחרה אפל לבצע בדגם החדש. גב הזכוכית אמנם נראה נהדר, אם כי נוסף כעת לרשימת המכשירים עתירי טביעות האצבעות, ומרענן לראות את השינוי בעיצוב, אך עצם כך שבשימוש השוטף באייפון 8 מצאתי עצמי מרים לא פעם את האייפון 7 מהשולחן במקומו הוכיחו עבורי שזהו פשוט לא עדכון מספק בצד העיצוב.

גב הזכוכית מוסיף לנוחות האחיזה במכשיר ונעים למדי למגע, אך מעבר לזאת מאפשרת הוספתו את התמיכה בטעינה אלחוטית לראשונה עבור מכשירי האייפון. את משטח הטעינה האלחוטי לא תמצאו באריזה, וזה ידרוש מכם הוצאה נוספת. ועם זאת, הצהירה אפל כי המכשיר תומך בתקן הטעינה האלחוטית Qi הפופולרי למדי, כך שניתן לרכוש ממגוון מוצרים שונים שקיימים בשוק בטווחי מחירים שונים.

iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

כפתור הבית נשמר בדגם האייפון 8, כך שאם אתם עדיין לא מוכנים לוותר על חיישן טביעות האצבע במכשיר, תשמחו לדעת שהוא עדיין שם, אם כי במתכונת החדשה שהוצגה עם האייפון 7 בשנה שעברה. מדובר בכפתור שמאחוריו חבוי מנוע Taptic המציע פידבק ללחיצה, כזה שמדמה טוב למדי את תחושת הלחיצה ומציע רמות שונות של פידבק לבחירה. למי שיעבור לדגם זה ממכשיר ישן יותר (לפני האייפון 7), יידרש מעט זמן הסתגלות, אך לאורך זמן מוכיח עצמו פידבק הלחיצה כטוב ביותר הקיים כיום בשוק. חסרונו היחיד – לא תקבלו פידבק כשהמכשיר כבוי.

חריץ ה-3.5 מ”מ לחיבור אוזניות לא קיים בדגמי סדרת האייפון 8, כך שתיאלצו להצטייד באוזניות אלחוטיות, להשתמש במתאם ה-Lightning שמספקת אפל בקופסה או למצוא אלטרנטיבות אחרות.

אייפון 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
אייפון 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

עדכון מולטימדיה

בעוד אפל שמרה על חלק מהתכונות שכבר הספקנו לראות באייפון 7 בשנה שעברה גם עבור הדגם החדש, ישנם מספר עדכונים אשר כל אחד בנפרד לא נשמע משמעותי, אך יחדיו מתאגדים לשיפור משמעותי בצד צריכת המולטימדיה, בין אם במשחקים, האזנה למוסיקה או צפייה בסרטונים.

מסך האייפון 8 עדיין קטן בהשוואה לרבים מהמכשירים בשוק כיום וגודלו נשמר על 4.7 אינץ’ עם רזולוציית תצוגה נמוכה של 750×1334 פיקסלים. זה לא הרבה, ורחוק מלהיות המכשיר האולטימטיבי לצפייה בסרטים, אך אפל כן הוסיפה פונקציה אחת בצד המסך שעשויה לקרוץ לפחות לחלק מהמשתמשים. באפל קוראים לזה True Tone Display – מדובר בהתאמת טמפרטורת התצוגה באופן אוטומטי על פי התאורה הקיימת בחדר.

התוצאה היא מניעה של עייפות בעיניים, אם כי מי שאוהבים את התצוגה הלבנה המוארת באור חזק במיוחד יאהבו אפשרות זו פחות, שכן היא נוטה להצהיב את תצוגת המסך. פונקציית ה-True Tone ניתנת לביטול דרך הגדרות המכשיר,  ובאפל אף הגדילו לעשות כשהציעו לבטל את האפשרות עם ההגדרה הראשונה של המכשיר.

חלק משמעותי יותר ששיפרה אפל נוגע לנפח האחסון המובנה במכשיר. תחילה, קיים כעת דגם בסיס עם נפח אחסון גבוה יותר של 64 גיגה-בייט, וזהו שיפור של 100% על פני נפח האחסון הבסיסי שהוצע בשנה שעברה עם האייפון 7. אך באפל הוסיפו לכך מספר עדכונים נוספים: מערכת ההפעלה תופסת פחות מקום (בין 4-5 גיגה-בייט בלבד), כך שתוכלו לאחסן במכשיר יותר מהקבצים שלכם, ובנוסף, מעדכנת אפל את פורמטי הקבצים בהם יישמרו תמונות וסרטים שתצלמו עם האייפון 8, כך שאלו יתפסו הרבה פחות מקום.

לבסוף, ישנם הרמקולים הסטריאופוניים שהוצגו לראשונה עם האייפון 7 בשנה שעברה וזוכים כעת לעדכון משמעותי. עוצמת הווליום המירבית עלתה פלאים ואם קראתי לרמקול העליון, החלש יותר, באייפון 7 “מביש”, בסקירה שערכתי למכשיר, הרי שעם האייפון 8 מצליחה אפל לתקן ולספק הרבה מעבר. שני הרמקולים עדיין לא מספקים את אותה עוצמת השמע, אך השיפור של העוצמה בכל אחד מהם מוסיף המון והצלילים נשמעים מדויקים גם ברמות שמע גבוהות.

iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
iPhone 8 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

יותר כח, יותר שליטה

מערכת ההפעלה iOS 11 אמנם הגיעה גם לסדרות הקודמות של האייפון, אך סדרת האייפון 8 הינה הראשונה המגיעה עם הגרסה החדשה היישר מהקופסה והיא מביאה עימה מספר עדכונים שמשפרים את חווית השימוש. המערכת עצמה זריזה בפעולתה, דבר לא מפתיע בהתחשב בכך שמכשיריה של אפל לא ידועים בקרטועים אלו ואחרים, בטח שלא במכשירים החדשים ביותר של החברה.

עם iOS 11 אפשר לגשת בקלות למגוון רחב יותר של הגדרות מהירות דרך מרכז הבקרה החדש, זה מאפשר כעת תצוגה במסך מלא עם וידג’טים רבים אותם תוכלו לבחור דרך אפליקציית ההגדרות. אפשרות מהירה אחת כזו היא הקלטת המסך. בנוסף, שיפרה אפל את אופן ההצגה של ההתראות המגיעות למרכז ההתראות באייפון, כך שתוכלו כעת לצפות בהתראות ישנות שנכנסו על ידי גרירה של החלון כלפי מעלה.

אפשרות נוספת שמגיעה על מנת לחסוך לכם בזיכרון האחסון היא השיתוף של אחסון ה-iCloud עם המשפחה. אפל ביצעה השנה עדכון בודד למחירי חבילות ה-iCloud שלה כשהכפילה את נפח האחסון של החבילה היקרה ביותר (במחיר 10 דולר) ל-2 טרה-בייט. הגדלת נפח האחסון מאפשרת לשתף עד 5 אנשים נוספים בנפח האחסון שלכם מבלי שהם יוכלו לצפות בקבצים שלכם. בהתחשב בכך שחבילת האחסון בנפח של 200 גיגה-בייט עולה 3 דולר, הרי שהשימוש בחבילה הגדולה עם מספר מספק של אנשים תהיה אידאלית. ואם לא – תשמחו לדעת שאפשר לשתף גם את חבילת ה-200 גיגה-בייט (אך לא את חבילת ה-50 גיגה-בייט).

המעבד החדש שמגיע עם האייפון 8 חזק יותר, ומבחני הביצועים שלו מול אלו של האייפון 7 מוכיחים זאת. אבל בסופו של יום – שני המכשירים מצליחים להריץ כל מה שצריך ללא בעיה, כך שהיתרון הגדול באמת של ה-Apple A11 Bionic הוא באפשרות שלו להתמודד טוב יותר עם תכנים במציאות רבודה (AR), זאת בשילוב עם המצלמה החדשה בגב המכשיר. אם פעם “פוקימון גו” היה ההישג הכי גדול של תחום ה-AR בשל הפופולריות שלו, כעת מביאה אפל את התחום למרכז הבמה ועושה זאת על ידי פתיחת אופציות חדשות למפתחים במציאות מדומה.

בחנות האפליקציות כבר ניתן למצוא לא מעט אפליקציות ומשחקים המציעים חוויות שונות, חלקן מהוות גימיק בלבד, אך מאחורי חלק מהן ישנה חשיבה אמיתית על התחום היחסית חדש הזה בעולם הסמארטפונים. תוכלו למצוא משחקי מלחמה מלאים שיופיעו כהרף עין על גבי שולחן הסלון שלכם, עליו תנהלו צבאות שיצאו בשבילכם למלחמה. הביצועים מרשימים למדי, אם כי במספר אפליקציות חוויתי באגים שונים. בסה”כ מדובר בחוויה חיובית למדי.

צד הסוללה הוא בעייתי עבור מכשירי אייפון, אלו לא ידועים כחיות ביצועים. האייפון 8 מצליח לספק נתונים מרשימים בחלק זה, זאת למרות שבאפל מציינים חיי סוללה הדומים לאלו של האייפון 7, שאיכזבו אותי פעם אחר פעם בשנה האחרונה. עם האייפון 8 הצלחתי לסחוט את הסוללה עד הקצה בשימוש סטנדרטי (גלישה, צפיה בסרטונים, שיחות, כשעה וחצי של משחקים וצילום) ולהגיע גם לסוף היום (11-12 בלילה) במרבית המקרים, משהו שלא קרה לי מזה זמן רב עם אייפון, כאשר גם בשימושים כבדים יותר הצליחה הסוללה להציג ביצועים מרשימים, וזו לעיתים הספיקה עד שעות הערב המוקדמות.

אפל מציגה המלצות לשיפור יכולות הסוללה דרך התפריטים בהגדרות, אך באלו לא השתמשתי. לטעמי השיפור הגדול ביותר מגיע דרך השימוש במסך ה-True Tone, אשר מקטין את צריכת החשמל על ידי שילוב עוצמת תאורה נמוכה יותר ובהתאמת טמפרטורת התצוגה לתאורת הסביבה טוב יותר.

שיפורים משמעותיים במצלמה

העדכון הגדול ביותר בו ניתן להבחין באייפון 8 מגיע בצד המצלמה. אמנם לא תמצאו כאן מערך צילום כפול, אך המצלמה הבודדת שמציגה אפל עם המכשיר מספקת תמונות ברמה גבוהה מאוד, ואם זה לא מספיק, הרי שאפילו את אפקט הבוקה (Bokeh) מצליחה מצלמת האייפון 8 לספק באיכויות מרשימות למדי, גם ללא עדשת טלפוטו שתחבור אליה לעזרה נוספת. אין לי ספק שהביצועים ישתפרו בתחום זה עם המצלמה הנוספת שמספק דגם האייפון 8 פלוס, אך גם הדגם הקטן יותר של האייפון מספק איכויות שלא קיימות ברבים מהטלפונים בשוק.

הניגודיות נשמרת נהדר וצילום מול מקורות תאורה חזקים (במצב HDR) מתגלים כחוזקה העיקרית של המצלמה באייפון 8, כאשר לכך מוסיפה החברה אפשרויות צילום וידאו חדשות ב-4K ב-60 פריימים בשנייה עבור מי שאוהבים את האפקט החלק יותר והמעט מזוייף בצילום וידאו. פרט לזאת, מאפשרת כעת מצלמת האייפון צילום בהילוך איטי ב-240 פריימים בשנייה באיכות Full HD, זו מוכיחה עצמה כאיכותית למדי.

סיכום

אז לסיכום הסקירה על Apple iPhone 8… האייפון 8 לא מציג חידושים גדולים למדי בצד העיצוב, אך אפל מוכיחה ששדרוג אלמנטים שונים מתחת למכסה המנוע מספיקים על מנת לקרוא לדגם זה רענון מושלם, ולא עוד דגם ביניים בלבד. המצלמה במכשיר היא בין המרהיבות שיצא לי להתנסות בהן והיא אינה דורשת הפעלה של מצבי צילום ידניים מסובכים על מנת להפיק תמונות משובחות, אלא רק לכוון ולצלם. יחד עם המעבד החדש, הזיכרון המורחב והעבודה של אפל בצד התוכנה לשם חיסכון נוסף בסוללה ובנפח האחסון, מדובר בדגם מרשים למדי באריזה קטנה יחסית ומכשיר שעדיין אפשר להשתמש בו ביד אחת.

ועם זאת, קשה לקבל את החסרונות הבולטים שמוצגים עם האייפון 8, בראשם המחיר הגבוה, המסך הקטן בעל שולי הענק סביבו והמחסור בשקע האוזניות עבור כל מי שעדיין אינו מוכן לבצע את המעבר לאוזניות אלחוטיות או סולד מהשימוש במתאמים.

האריזה ותכולתה
8/10
עיצוב ואיכות בניה
8/10
חומרה וביצועים
10/10
מסך ותצוגה
8/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
8/10
סוללה
8/10
מצלמה
9/10
8.5
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
  • שיפור גדול במצלמה
  • טעינה מהירה ואלחוטית
  • רמקולים חזקים בסטריאו
  • נפח אחסון בסיסי גבוה
מה פחות אהבנו
  • ללא מטען מהיר בקופסה
  • ללא חיבור אוזניות
  • שוליים ענקיים
  • מחיר

איפה קונים ומה המחירים?
  • יבואן רשמי: החל מ-3,390 שקלים
  • שוק פתוח: החל מ-3,260 שקלים

השוואת מפרטים