Made in China

תחת לחץ: אמזון מוכרת את ה-AWS בסין, 30 מדינות משתמשות לרעה ברשת

| יום רביעי, 15 בנובמבר 2017, 16:29 | כלכלי

שירות הענן של אמזון, ה-AWS, הוא הצלחה גלובלית. חברות מכל העולם משתמשות בפלטפורמת הענן של אמזון כדי לבנות מוצרים טכנולוגיים מורכבים. עם זאת, במדינה אחת בעלת גודל שוק לא מבוטל מקשה הממשלה על חיי אמזון ובה נאלצה החברה למכור את נכסיה.

השותפה של אמזון להפעלת ה-AWS בסין הודיעה כי תרכוש את עסקי הענן של אמזון מידיה בתמורה של עד 2 מיליארד יואן שהם כ-300 מיליון דולר (בשלבים לפי ביצועים). אמזון החלה להפעיל את ה-AWS בסין עוד ב-2016, אבל לאור חוקים נוקשים היתה חייבת לפעול עם שותפה מקומית. לכן היא חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם Sinnet המקומית באוגוסט 2016.

ה”כבלים” הרגולטוריים הקשו על אמזון להתחרות בשירותי הענן של עליבאבא וטנסנט שנפוצים יותר משלה בסין. למרות זאת השותפות של אמזון-Sinnet הצליחה לגייס לקוחות מוכרים כמו שייאומי, חברת אבטחת המידע Qihoo וענקית התוכנה ההונג-קונגית (יוצרת גרסת אופיס מקומית) Kingsoft.דובר אמזון מבהיר שהחברה לא יוצאת לחלוטין מסין, אלא חייבת למכור תשתיות פיזיות מסוימות לשותפתה ועדיין מחזיקה בקניין הרוחני למערכת שלה.

“ערכים סוציאליסטיים”

אז למה אמזון מוכרת את התשתית לשוק המבטיח הזה? חוקים חדשים שהנחית הממשל הסיני בתחום אבטחת הסייבר ונכנסו לתוקף ביוני 2017, למעשה מכריחים את אמזון למכור את התשתית הפיזית בסין לשותפתה.

חוקים אלו נועדו לתת לממשלת סין יותר שליטה על מידע שעובר מחוץ למדינה, פיקוח הדוק יותר על מידע זר שנמצא בתוך המדינה וחיוב בהתקנת יותר כלי מעקב אחר משתמשים וגולשים. השיא הוא בחוק שמטיל את האחריות לתוכן שפוגע ב”ערכים הסוציאליסטיים” שעובר ברשת על מפעילת התשתית.

זהו המשך ישיר להודעה קודמת שבה אמרה Sinnet כי הוא חייבת לסגור שירותי VPN על התשתיות שלה ושירותים דומים שהיו מאפשרים לגולשים לעקוף את ‘חומת האש הסינית הגדולה’ שמקיפה את סין. בהודעה שיצאה ממשרדי השותפה נאמר כי רכישת יחידות התשתית של אמזון יסייעו לנו “לעמוד בחוקים והרגולציה המקומית, כמו גם לשפר את שירות ואבטחת השירות”.

30 מדינות בעולם עושות שימוש לרעה ברשת

מחקר שבוצע על ידי מכון “בית החופש” (Freedom House) שבודק כל שנה את רמת השימוש לרעה ברשת על ידי ממשלות, מעלה שכעת כ-30 מדינות מבצעות “הפקה המונית של תוכן מטעמה כדי לשבש את המרחב הדיגיטלי לטובתן”.

מדובר על מדינות כמו סין, ונצואלה, טורקיה, פיליפינים ואחרות שמתערבות בבחירות, משתיקות ביקורת ומשליטות פחד וחשש בקרב אזרחיהן. בסודן לדוגמה, הממשלה מפעילה צבא של משתמשים וירטואליים שמפיץ בפייסבוק, וואטסאפ ופלטפורמות אחרות את מסרי הממשלה לאזרחים.

בוונצואלה, שם אזרחי המדינה שקרסה כלכלית עומדים על סף רעב המוני, משתמשת הממשלה ברשת כדי להפיץ סרטוני וידאו מפוברקים על מארגני הפגנות האופוזיציה. לפחות ב-18 מבין 65 המדינות שסוקרו (ישראל לא ברשימה), פעלה הממשלה כדי לטשטש את יכולת אזרחיה לבחור בבהירות לפי עובדות נכונות ודיון מעמיק.

במקום הראשון בדירוג המדינות שמכבידות על אזרחיהן נמצאת סין. אחריה סוריה, אתיופיה אירן וקובה. לאחר מכן מופיעות מספר מדינות ערביות כמו בחריין ופקיסטן. בסוף הרשימה עומדות אסטוניה, איסלנד, קנדה, גרמניה, אוסטרליה וארה”ב. את הרשימה המלאה תוכלו למצוא כאן.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות