צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

עוד מותג עובר לידיים סיניות: Hisense קונה את הטלוויזיות של טושיבה

| יום חמישי, 16 בנובמבר 2017, 11:22 | כלכלי

מכירת החיסול מבית טושיבה נמשכת במלוא עוזה. הפעם מוכרת החברה היפנית שעוברת תקופה כלכלית קשה את פעילות ייצור הטלוויזיות, בניסיון להכניס מימון לייצוב החברה. הרוכשת היא Hisense הסינית שהטלוויזיות שלה פופולריות מאוד גם בארץ.

טושיבה תמכור להייסנס 95% מחברת הבת שמייצרת טלוויזיות (Toshiba Visual Solutions) תמורת 12.9 מיליארד ין שהם כ-113.6 מיליון דולר. את 5% הנותרים שומרת טושיבה לעצמה. לאחר מכירת החטיבה והסרתה מהמאזן תוכל טושיבה לרשום רווח הון חד פעמי של 25 מיליארד ין (221 מיליון דולר).

חטיבת הטלוויזיות של טושיבה ייצרה בשנה הפיסקלית הקודמת סך של 700,000 טלוויזיות אך היא אפילו לא רווחית. היא הכניסה 387 מיליון דולר ממכירתן וסיימה את השנה עם הפסד תפעולי של 54.3 מיליון דולר. גם ללא עסקת המכירה טושיבה התכוונה לפטר 700 עובדים בחטיבה זו.

טושיבה מדורגת שלישית ביפן מבחינת מכירות מסכי הטלוויזיה (2016). הייסנס מדורגת ראשונה מבין המותגים שאינם יפניים. יחד הן ישיגו נתח שוק של 20% מהשוק היפני. בשוק העולמי איבדה טושיבה נתחי שוק משמעותיים בשנים האחרונות לטובת סמסונג, LG ומותגים סיניים דוגמת הייסנס ו-Skyworth.

נתח השוק בתחום מסכי LCD (מקור: Statista)

נתח השוק בתחום מסכי LCD (מקור: Statista)

מוכרת כדי לשרוד

המשבר הפיננסי המתמשך של טושיבה החל לאחר שחטיבת הכורים הגרעיניים שלה (Westinghouse) הסתבכה בבניית שני כורים גרעיניים בארה"ב. דרישות רגולציה חדשות (בגלל האסון בפוקושימה) הקפיצו את עלות הפרוייקט ויחד עם איחור רציני בבניית הכורים (תוספת קנסות) נגרמו הפסדים של מיליארדי דולרים בחטיבה.

Westinghouse נכנסה לפשיטת רגל ולפני 4 חודשים אף התחייבה לשלם עוד 2.2 מיליארד דולר כדי לצאת מחוזה הבנייה של שני הכורים הגרעיניים בדרום קרוליינה. כרגע יש לחברה עוד פרוייקט של בניית כור גרעיני בדרום סין, מה שיכול להציל משהו מפרוייקטים עתידיים. אך בארה"ב מודאגים שיום אחד הסינים עלולים להציע לטושיבה מחיר "שאי אפשר לסרב לו" תמורת Westinghouse וכך טכנולוגיה לבניית כורים גרעיניים אמריקנית תעבור לידי הסינים.

ההפסדים שעלו למעלה לחברת האם מאיימים על עתידה של טושיבה כולה וזו החלה למכור נכסים כדי לא לאבד את עצמה לדעת. חטיבת השבבים עומדת להימכר לקרן ההשקעות Bain Capital ואפל תמורת 18 מיליארד דולר, פעילות ייצור חיישני התמונה נמכרה לסוני בסכום שמוערך ב-165 מיליון דולר ובשנה שעברה מכרה טושיבה את פעילות ייצור מוצרי האלקטרוניקה הלבנה (מדיחים ומכונות כביסה) לקבוצת Midea הסינית.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות