גאדג'טי מסקר: Apple iPhone X – הסמארטפון המרשים והיקר ביותר של אפל

| יום רביעי, 22 בנובמבר 2017, 19:30 | גאדג'טי מסקר, סלולר

עברו כמה שנים מאז הציגה אפל רענון בעיצוב מכשירי האייפון, אך בשנת 2017 זה סוף סוף קרה. iPhone X (או אייפון 10) הצטרף לגל ההולך והגדל של מכשירים השמים דגש גדול יותר על המסך. אז כמובן שסקירה על Apple iPhone X מתבקשת.  באפל כמו באפל, לא הסתפקו בכך והציגו עיצוב חדש לחלוטין המחזיר את סנדוויץ' הזכוכית שהופיע לראשונה עם דגם האייפון 4 ומשלב מסך ענק בגוף בעל מבנה מינימלי ככל הניתן, זוג מצלמות בגב המכשיר, רכיבי חומרה חדשים והתאמה מיוחדת של מערכת ההפעלה לסמארטפון.

אייפון 10 יושק בישראל לראשונה בלילה שבין ה-22 ל-23 בנובמבר, זמן לא רב לאחר ההשקה הבינלאומית של המכשיר, ורגע לפני שזה קורה, אנו מציעים לכם את חוות דעתנו על המכשיר.

מתיחת פנים

תמיד נהניתי מהמראה של מכשירי האייפון. באפל יודעים כיצד להפוך מוצרים לפריטים בעלי עיצוב מרשים והדבר אינו שונה גם בדגם האייפון 10. הסמארטפון מגיע בשני צבעים – שחור וכסוף, כאשר הדגם ה"כסוף" וזה אותו בחנו, מציג גב זכוכית המדגיש צבע לבן. מדובר במכשיר בעל נוכחות משמעותית ביד והוא לא האייפון הקליל אותו היינו אולי רגילים לראות בשנים קודמות. מסגרת המתכת מספקת אחיזה נוחה ביד והחלק היחיד שמעט מפריע היא בליטת המצלמה, בה לא נראה כי אפל מתביישת כלל, כאשר גם בליטה זו משתלבת היטב בעיצוב הסמארטפון.

בצידו הקדמי של המכשיר נמצא את השינוי המשמעותי ביותר. אפל שילבה באייפון X מסך ענק בגודל 5.8 אינץ', אך הצליחה לשמור על מידות הקטנות באופן משמעותי מדגמי האייפון 6/7/8 פלוס שראינו בשנים קודמות. מדובר, לראשונה עבור החברה, במסך OLED מתוצרת סמסונג שמציע בהתאם את הבהירות הגבוהה, השחורים הכהים ביותר והופך את הבהייה במסך לחוויה נפלאה.

כפתור בית כבר לא תמצאו כאן. כפי שהסירה החברה את שקע האוזניות לפני כשנה (גם לא קיים בדגם זה), כך הסירה החברה לחלוטין את כפתור הבית הוותיק שליווה את מכשירי האייפון מאז הדגם הראשון שהוצג ב-2007. יחד עם כפתור הבית נעדר גם החיישן הביומטרי ששימש לזיהוי טביעות אצבע, במקומו משלבת אפל מערך צילום חדש בקדמת המכשיר המאפשר סריקת פנים תלת-מימדית, Face-ID, לצורכי הזיהוי הביומטרי.

מה שהפריע לי במיוחד הייתה הבחירה של אפל לשלב שקע שחור הנכנס אל תוך התצוגה ומפריד את המסך לשניים בחלקו העליון. המחנות השונים ברשת עדיין נלחמים בנושא, כאשר לחלקם זה לא מפריע כלל וחלקם ממש שונאים את השקע הזה. מספר אפליקציות אף מציעות לפטור אותנו מאותה הפרעה. עבורי מדובר בהפרעה עליה לא הצלחתי להתגבר – לא עם שינוי רקע הסמארטפון לצבע כהה ולא בניסיון להתרגל לתצוגה המחולקת. זהו חלק קטן מאוד ממסך האייפון, ולא ממש יפריע לכם בצפייה בתמונות או בסרטונים אלא אם תתעקשו להגדיל את המופיע על המסך כדי שיפריע לכם ואפליקציות יתאימו עצמן לתצוגה החדשה, כך שגם כאן לא צפויה הפרעה.

עזבו אתכם מכפתורים

כשאפל נטשה את חריץ ה-3.5 מ"מ לחיבור אוזניות, מדובר היה בצעד שלא היה קל להתרגל אליו. אמנם אוזניות אלחוטיות זוכות לאימוץ הולך וגדל, אך יעבור עוד זמן מה עד שינטשו המשתמשים והיצרניות את האוזניות עם החוטים והפתרון של מתאם קטן לאוזניות ממש לא עושה לי את זה. בשונה מכך, הויתור של אפל על כפתור הבית המיתולוגי באייפון נעשה בצורה הקרובה למושלמת, יחד עם שילוב מחוות שימוש במסך מגע שיושמו היטב.

עם ההגדרה הראשונה של האייפון מסבירה אפל כיצד לתפעל את המכשיר באמצעות אותן מחוות, והשימוש באלו הוכיח נוח למדי. קל היה לשנות את אופי השימוש במכשיר והמעבר בין אפליקציות, חזרה למסך הבית ופעולות נוספות הפכו פשוטות למדי באמצעות אותן מחוות. מקום אחד בו לא אהבתי את השינוי הוא בחלון ריבוי המשימות, שאינו מאפשר לסגור אפליקציות על ידי גרירתן מעלה כפי שניתן היה עד כה – יש ללחוץ לחיצה ארוכה על אחת מהן כדי להעלות אפשרות סגירה של כל חלון בנפרד.

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

איני רואה צורך אמיתי בסגירה של חלונות אפליקציות, ואולי הקושי הזה מגיע מצד אפל כדי לנסות ולגרום לנו להבין שהחברה מנהלת את העניינים טוב מספיק כדי שלא נצטרך לסגור אפליקציות בכח, אך מי שבכל זאת מעוניין – צפוי להתעצבן קצת כל פעם שירצה לסגור אפליקציה בכח.

אחד הדברים שאני אוהב במיוחד במכשירים מבוססי אנדרואיד היא האוטומציה. אנדרואיד מאפשרת לאפליקציות ניהול סיסמאות כמו LastPass להזין סיסמאות היכן שצריך באופן אוטומטי, ואפליקציות שונות הדורשות כניסה באישור נוסף דרך SMS כבר יודעות לזהות את הקוד שמגיע בהודעה ולהזין אותו עבורנו. אף ניהול המידע והסיסמאות שמציעה אפל דרך ה-Key Chain שלה, לא סיפקה החברה פתרון טוב מספיק כדי לתת את אותה תחושת אוטומציה שקיימת באנדרואיד. עד עכשיו.

את מקומו של החיישן הביומטרי בכפתור הבית תופסת כעת מצלמת ה-Face ID של אפל, וזו מבצעת פעולות שהופכות את השימוש באייפון X לפשוטות ונוחות מאי פעם. זיהוי הפנים מהיר מאוד ומתבצע ללא צורך בהנחת האצבע (או האצבעות) הספציפית אותה לימדתם את המכשיר לזהות.

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

בפעולה פשוטה וזריזה לומד מנגנון זיהוי הפנים של אפל את הפנים שלכם והזיהוי עבד באופן מושלם בכל פעם – עם כובע, משקפיים, בלילה או מול השמש, עם משקפי שמש וגם עם שילובים ביניהם, בזווית כזו או אחרת מהפנים לא נכשל זיהוי הפנים באייפון X ולו פעם אחת. הדרך היחידה בה הצלחתי לגרום ל-Face ID לא לפתוח את נעילת המכשיר הייתה בעצימת עיניים, פונקציה שהוגדרה על ידי אפל באופן ספציפי.

אך זיהוי הפנים המדוייק אינו התכונה שגרמה לי לאהוב את נטישת החיישן הביומטרי לזיהוי טביעות האצבע. אהבה זו שמורה לדרך בה אפל שילבה את מנגנון זיהוי הפנים יחד עם ה-Key Chain שלה. ניתן כעת למלא סיסמאות בקלות ובאופן מאובטח באמצעות זיהוי הפנים ואף לאשר ביצוע רכישות עם זה, ובכך מתקרבת אפל צעד נוסף לכיוון האוטומציה שכה כיף לעשות בה שימוש במכשירי אנדרואיד, יחד עם שכבת אבטחה שתעזור לנו לשמור על המידע שלנו בטוח.

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

שימוש נוסף במצלמת ה-Face ID נעשה על מנת לדגום את תנועות הפנים וליישמן על דמויות שונות של חיות או קקי מחייך. ה-Animoji מדליקים ולא מעט סרטונים חמודים כבר הספיקו להציף את הרשת עם הבעות ושירים שהתבצעו דרך האפשרות החדשה הזמינה דרך אפליקציית ההודעות של אפל, iMessage. ה-Animoji עובדים היטב וזיהוי הפנים טוב מספיק כדי לספק הבעות פנים מדויקות דרכם, אך אלו זמינים רק בשליחת הודעות דרך האפליקציה של אפל, אם כי ניתן להוריד אותן לפורמט של סרטון וידאו ולהעביר לחברים.

פונקציה קטנה נוספת שמתאפשרת הודות ל-Face ID מופיעה בהצגת הודעות מתפרצות במסך הנעילה. דרך הגדרות המכשיר ניתן להפעיל אפשרות להסתרת ההודעות המתפרצות, כך שאלו יוצגו רק כאשר זיהה האייפון 10 את הפנים של בעל המכשיר. בדרך זו אפשר להציץ להודעות מתי שנרצה מבלי לפתוח את מסך הנעילה, אך להמשיך ולהסתיר אותן מעיניים מחטטות.

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מכשיר מולטימדיה אולטימטיבי

הרבה מאוד זמן רציתי לתת את תת-הכותרת הזו למכשיר אייפון, אבל בהתחשב בכך שבחברה בחרו עד כה להציג את השוליים הענקיים סביב המכשיר ורמקול מונו בודד או רמקולי סטריאו שעשו את העבודה, אבל לא באופן מושלם – לא התאפשר לי. אבל עכשיו, עם מסך OLED ענק ומרשים מאוד בגודל 5.8 אינץ' וזוג רמקולים שאינם רק חזקים מאוד, אלא גם מפיקים צלילים מדוייקים באיכות מרשימה, הגיע הזמן של האייפון להיתפש כמכשיר שמספק את הסחורה בתחומי הצפייה בסרטים, האזנה למוסיקה, וכמובן במשחקים.

באפל לא רק שבחרו לשלב מסך גדול בעל שוליים מצומצמים, אלא גם ידעו לנצל את כולו היטב על-ידי ביצוע מתיחת פנים למערכת ההפעלה. אף הביקורת שלי על השקע הנכנס לתוך המסך, עלי להודות שהצגת הנתונים השונים אודות המכשיר (רשת סלולר, חיבור Wi-Fi, סוללה, שעון) אי שם למעלה משני צידי שקע המצלמות והחיישנים הינה בחירה טובה. בדרך זו לא לוקח הבר העליון שטח גדול מידי מהמסך ומאפשר לנו להמשיך לצפות במה שמוצג בו בשלמות (אלא אם נגדיל את התמונה מעבר לשקע המסך).

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

את הגרירה של וילון ההתראות ומרכז הבקרה משני צידי המסך העליונים אהבתי פחות. זה נורא מגביל לבצע פעולות במכשיר ביד אחת כאשר הפעלתן הינה בראש המכשיר, אך דווקא בשימוש ברכב בעת עצירה ברמזור, למשל, קל מאוד לשלוף בצורה זו את וילון ההתראות לשם הצצה מהירה בהתראות או החלפת שיר דרך וידג'ט מוסיקה המופיע בראש וילון ההתראות.

החומרה המשולבת באייפון X לא תשאיר אתכם מאוכזבים. האפליקציות עולות מהר מאוד וכך גם המשחקים הכבדים ולא נתקלתי בשום בעיה להריץ גם את המשחקים הכבדים יותר. משחקים שנוצרו עבור רכיבי המציאות המדומה החדשים ששילבה אפל גם באייפון 8 עשו רושם טוב יותר באייפון X, הודות לתצוגת ה-OLED החדשה. תצוגה זו מציעה רזולוציה של 1125×2436 פיקסלים ותומכת בטווח הצבעים הרחב P3 וגם ב-HDR, כך שניתן להנות ממנה גם בצפייה בסרטים וסדרות באיכות גבוהה דרך שירותי הזרמת תוכן כמו אלו של אמזון ונטפליקס. אפשרויות ה-3D Touch ממשיכות להופיע גם במסך ה-OLED.

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

iPhone X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

צד הסוללה במשוואה של מכשיר מולטימדיה הוא משמעותי למדי. אם כיום משתמשים בסמארטפון יותר ויותר כדי לצפות בסרטים ולצלם תמונות, הרי שהסוללה צריכה להציג נתונים שיתאימו לאופי שימוש זה. הסוללה מעולם לא הייתה הצד החזק של מכשירי אייפון ואף הביצועים הטובים יותר שמציגה סוללת האייפון X, גם כאן לא נצליח לקבל מעבר ליום עבודה עם המכשיר בין טעינה לטעינה.

בשימושים קלים מספיקה סוללת האייפון X על מנת לצלוח יום עבודה שלם ולהספיק להשתמש בו גם אל תוך הלילה, אך כמכשיר מולטימדיה נדרוש ממנו יותר וכאן מתבטא ריקון הסוללה אף שילובו של מסך ה-OLED החסכוני. בשימושים כבדים הצלחתי להגיע לרוב לשעות אחר הצהריים או לשעות הערב המוקדמות לפני הצורך בטעינה חוזרת. המכשיר תומך בטעינה מהירה (וגם באלחוטית), כך שלא מדובר בסוף העולם אם יש לכם מטען תואם, אך עדיין ניתן היה לקוות ליותר.

מצב פורטרט

ה-iPhone X משלב זוג מצלמות בגבו ומאפשר צילום תמונות פורטרט עם אפקט בוקה (Bokeh) המרשים, אך דווקא מצלמת הסלפי הייתה זו שהצליחה להרשים אותי יותר בתחום זה. את אפקט הטשטוש דרך מצלמה אחת כבר זכינו לראות במצלמה הראשית של האייפון 8, אך זה מציג כעת יכולות טובות למדי גם במצלמת הסלפי של האייפון 10. תוצאות טובות מזו תקבלו בצילום דרך זוג המצלמות בגב המכשיר, אך כעת ניתן להפיק איכות גבוהה של תמונות פורטרט גם בלי לבקש מאחרים שיצלמו אותנו.

החיסרון של אפקט הבוקה במצלמת הסלפי הוא בעת צילום במקומות עם תאורה חזקה של השמש. מצאתי פעמים רבות כי אפליקציית המצלמה באייפון מתריעה בפני כי לא ניתן לבצע תמונת פורטרט כראוי בשל התאורה החזקה ונאלצתי למצוא מקום מוצל יותר על מנת לצלם. במצלמה הראשית בגב המכשיר לא נתקלתי בבעיה זו.

בתמונה המצורפת מטה תוכלו לראות צילום תמונת פורטרט שביצעתי בתאורה חזקה יותר, שהביא לסטייה בהצגת הטשטוש, אשר מופיע באופן חלקי גם על הפנים, ולא רק ברקע מאחור.

תמונת פורטרייט עם מצלמת סלפי באייפון X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

תמונת פורטרט עם מצלמת סלפי באייפון X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מלבד זאת, קשה היה למצוא חסרונות במצלמות של האייפון X. איכות התמונות מרשימה מאין כמוה ועל גבי מסך ה-OLED נראות טוב יותר מהמציאות. אפקט ה-HDR מדויק הרבה יותר ומאפשר צילומים בתנאי תאורה שונים באותה תמונה וגם הצילום בתנאי תאורה נמוכים מרשים למדי.

השימוש במצלמת הטלפוטו במכשיר מאפשר תפיסה של תמונות תקריב באיכות מרשימה מאוד. על מנת לבחון זאת החלטתי לנסות להשתמש ביתרון של הזום האופטי שמציעה המצלמה על מנת להתקרב ככל האפשר לייצור חי מבלי שיברח והמצלמה הצליחה לתפוס פרטים מרשימים מאוד. את התמונה הבאה חתכתי (CROP) כדי להדגיש את הפרטים של הזבוב שנתפסו בעזרת המצלמה (לחצו להגדלה):

צילום בעדשת טלפוטו אייפון X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

צילום בעדשת טלפוטו אייפון X (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

בצד הוידאו מספקת המצלמה איכות מירבית של 4K ב-30 או 60 פריימים בשניה וגם ייצוב וידאו ברמה מרשימה. תוכלו לראות בוידאו הקצר המצורף מטה את היציבות בזמן צילום באיכות 1080P ב-30 פריימים בשניה במהלך נסיעה ברכב ובשעות ערב:

סיכום

iPhone X הוא המכשיר המרשים ביותר שהציגה אפל מאז האייפון הראשון ששינה את פני תעשיית המובייל. השינויים שביצעה אפל במכשיר מביאים אותו לעמוד מול הדגמים המתחרים באותה הקטגוריה, להשתוות ואף להביס אותם במספר קטגוריות. שילוב מסך הענק ונטישת כפתור הבית התבצעו כפי שרק אפל יודעת לעשות זאת ואימוץ המחוות ברחבי מערכת ההפעלה מתבצע באופן אינטואיטיבי המקל על השימוש השוטף במכשיר.

לצד טכנולוגיית ה-Face ID החדשה מציגה אפל עם האייפון X מכשיר שמספק חווית שימוש התואמת את זו אותה רצינו לקבל במכשיר מבית החברה, וזאת במבנה שאינו גדול יתר על המידה כפי שהיה עם דגמי הפלוס בשנים האחרונות. המצלמה מרשימה והעיצוב מרהיב, אם כי לוקה מעט באיזור מסויים וספציפי בשול העליון של המסך. החיסרון העיקרי של מכשיר זה נעוץ במחירו הגבוה עד בלתי הגיוני – בעת השקתו בישראל המתקיימת בלילה שבין ה-22 וה-23 בנובמבר, תוכלו למצוא את המכשיר במחיר של לפחות 4,600 שקלים עבור גרסת ה-64 גיגה-בייט.

האריזה ותכולתה
9
עיצוב ואיכות בניה
9
חומרה וביצועים
10
מסך ותצוגה
10
מערכת הפעלה
9
מולטימדיה
9
סוללה
7
מצלמה
10
סיכום
9.1
מרשים מאוד ויקר בהתאם
מה אהבנו
מסך OLED החדש
רמקולים חזקים
מצלמות
עיצוב
מה לא
שקע המסך
סוללה ממוצעת
מחיר
מחירים
החל מ-4,600 שקלים:

 

*מכשיר בסקירה זו נמסר לגאדג'טי מטעם רשת חנויות iStore.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות