אפל מאשרת כי האטה את ביצועי המעבדים במכשירי אייפון ישנים

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי) אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

אחת מהקונספירציות הגדולות ביותר שנגעה למכשיריה של אפל לאורך השנים הביאה רבים לשאול את השאלה “האם אפל מאטה לנו את האייפון כשיוצא דגם חדש”, וכעת מתקבלת התשובה הרשמית מאפל, וזו חיובית, אם כי לאפל יש הסברים בנושא.

טרם נתייחס לתשובתה הרשמית של אפל לשאלה, יש להתייחס לגורם המרכזי שהביא לכך שהחברה תספק התייחסות רשמית לנושא. לפני כ-10 ימים צץ דיון באתר Reddit שהעלה את האפשרות כי החלפת סוללה במכשיר אייפון ישן תביא לקפיצה משמעותית בביצועיו.

הנושא העלה מחדש את הדיונים בנושא האטת המכשירים מצידה של אפל והביא את מייסד חברת Prime Labs, המפתחת את Geekbench, לבחון את הנושא עבור שניים ממכשירי החברה, ה-iPhone 6S וה-iPhone 7 בגרסאות שונות של מערכת ההפעלה. בבחינתו מצא כי גרסאות iOS 10.2.1 ו-iOS 11.2 מציגות האטה בביצועי המעבד בדגם האייפון 6S, כאשר דבר דומה קורה עבור דגם האייפון 7 בגרסת iOS 11.2 עבור מכשירים עם סוללות ישנות.

עם גרסה 10.2.1 של מערכת ההפעלה שלה למכשירים ניידים הציגה אפל תיקון לבעיה שצצה עבור משתמשים רבים בגרסאות שונות של האייפון אשר גרמה למכשירים להיכבות ללא אזהרה. באפל התייחסו לנושא בחודש פברואר האחרון, אז ציינו כי בעקבות התיקון ראו משתמשי iPhone 6S ירידה של עד 80% בבעיה כאשר גם משתמשי ה-iPhone 6 נתקלו בהפחתה משמעותית (יותר מ-70%) במקרים בהם נכבה המכשיר בפתאומיות.

חווית המשתמש ניצלה והרוחות שקטו, אבל כעת מתברר מה כלל התיקון שביצעה אפל במערכת ההפעלה שהוביל להפחתה בכיבוי הפתאומי של המכשירים. על פי הצהרתה של אפל, כפי שזו נמסרה לאתר TechCrunch, החברה אכן האטה את מהירות השעון של המעבד וכפועל יוצא מכך גם את פעולת האייפון על מנת להימנע ממקרים בהם מכשירים ישנים בעלי סוללות ישנות שאינן מסוגלות לעמוד בעומס יכבו עצמם באופן פתאומי. ההאטה לא מתבצעת באופן שוטף, אלא רק כאשר מזוהה מצב שעשוי להביא לכיבוי המכשיר בגלל עומס על הסוללה.

באפל מציינים כי האפשרות של מערכת ההפעלה iOS לזהות בעיות בסוללות במכשירים ולמנוע תקלות גדולות יותר על ידי צמצום פעולתו של המעבד נוספה עוד בשנה שעברה ותקפה עבור מכשירי אייפון 6, אייפון 6S ואייפון SE, כאשר השנה נוספה האפשרות גם עבור דגמי האייפון 7 ותמשיך להופיע גם בדגמים עתידיים של החברה.

על פי דיווחי משתמשים שונים, החלפת הסוללה במכשירים תוביל למניעת ההאטה של המעבד בדגמי האייפון המוזכרים מעלה, אולם החלפת סוללה אינה דבר פשוט לביצוע במכשיריה של אפל. פועל יוצא מכך הוא שבין אם החברה התכוונה לכך או לא, משתמשים רבים בעלי מכשירים שונים אכן ירגישו האטה בביצועי האייפון שלהם לאורך זמן ועשויים להגיע למסקנה כי עליהם לשדרג לדגם חדש במקום לנסות ולהחליף את הסוללה.

באפל, אם כך, כבר לא מנסים להסתיר את הנושא ואפשר עכשיו להגיד באופן חד משמעי שהחברה מאטה את מכשיריה הישנים. את ההחלטה האם לשדרג את המכשיר או להחליף את הסוללה נראה כי החברה משאירה בידי לקוחותיה.

השוואת מפרטים