מעבד loihi (מקור אינטל)

מעבד loihi (מקור אינטל)

אינטל חושפת פרטים על שלושה מעבדים יחודיים

אינטל ניצלה את כנס CES 2018 על מנת לעדכן על הסטטוס של זוג מעבדים יחודיים בתחום. הראשון הוא ה-Loihi, מעבד נוירומורפי לתחום הבינה המלאכותית (AI) והשני, Tangle Lake, מעבד קוונטי בעל 49 קיוביטים. ולבסוף, מתברר גם כי אינטל ביצעה השקה שקטה למעבד ה-Cannon Lake מבוסס תהליך ייצור בגודל 10nm לו רבים חיכו.

Loihi

ה-Loihi הוא מעבד נוירומורפי (Neuromorphic) שנועד לדמות את תהליכי העיבוד של המוח האנושי למטרות בינה מלאכותית. מדובר במעבד מסוג שונה לחלוטין מאלו המוכרים לנו היום, המיועד ללמידה עמוקה של מכונות בצורה הדומה יותר לדרכי הלמידה של בני אדם כאשר המעבד לומד ומתפתח עם הזמן.

המעבד החדש מכיל את המקבילה ל-130 אלף ניורונים ו-130 מיליון סינפטות ומבוסס על תהליך ייצור בגודל 14nm של אינטל. המעבד, שהוכרז עוד בספטמבר 2017, הפך כעת ל"מבצעי" וחברת אינטל מתכננת לחלוק בו עם שותפות המחקר שלה במהלך השנה.

Tangle Lake

מעבד ה-Tangle Lake לעומת זאת הוא מעבד מזן שונה לחלוטין, מעבד קוואנטי. בניגוד למעבד רגיל בו בכל רגע נתון ביט יכול להיות בעל ערך 1 או 0, דולק או מכובה, במחשב קוואנטי כל ביט יכול להיות 1 ו-0 בו זמנית.

מחשוב קוואנטי הוגדר בשנים עברו כמדע בידיוני מאחר שזה נוגד את ההיגיון הרגיל, ובכל זאת אינטל הודיעה כי מעבד Tangle Lake בעל 49 קיוביטים ישלח לשותפת המחקר שלה QuTech להמשך הפיתוח והמחקר שלו.

מעבד Tangle Lake בעל 49 קיוביטים (מקור אינטל)

מעבד Tangle Lake בעל 49 קיוביטים (מקור אינטל)

Cannon Lake

מעבדי ה-10nm של אינטל נדחו שוב ושוב בשנה הקודמת אבל כעת מסתבר כי יצרנית השבבים ביצעה השקה שקטה למעבד Cannon Lake עוד בסוף שנת 2017. מעבד זה מציע שתי ליבות במהירות שעון של 2Ghz בתצורת 2+0 המציינית כי מדובר על 2 ליבות ללא כרטיס מסך מובנה.

למרות שבשלב זה לא מדובר במעבדים שולחניים רגילים להם מצפים המשתמשים, זהו צעד חשוב בייצור מעבדי 10nm להם רבים חיכו.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות