יחידת קצה סלקום Super WiFi (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

גאדג’טי מסקר: סלקום סופר WiFi – רשת אלחוטית משודרגת
| יום ראשון, 28 בינואר 2018, 18:00 | גאדג'טי מסקר, תוכנה ואינטרנט

רשת האינטרנט הפכה לדבר נחוץ בכל מקום בו אנו נמצאים. מחוץ לבית משמשת אותנו הרשת הסלולרית לגלישה דרך הסמארטפון, המחשב או הטאבלט, בעוד בסביבה הביתית והמשרדית בהן דרישות רוחב הפס גדולות הרבה יותר, אנו נשענים על הרשת האלחוטית (WiFi) והאינטרנט הקווי.

אחת הבעיות בשימוש ברשת האלחוטית בסביבה הביתית והמשרדית הם מספר המכשירים המחוברים שהולך וגדל. אם פעם היה המחשב הכלי העיקרי עימו גלשנו ברשת האינטרנט והצריכה שלנו הסתכמה בגלישה לאתרים כמו גאדג’טי, הרי שהיום קיימים כמעט בכל בית מספר טלפונים ניידים, איזה טאבלט או שניים לילדים, טלוויזיה חכמה או סטרימר ושירותי תוכן כדוגמת נטפליקס, סלקום TV או יוטיוב הדורשים הורדה של כמויות גדולות של מידע וחונקים את רוחב הפס.

בעיה נוספת שפוקדת את הרשת האלחוטית הינה יכולת הקליטה של זו במקומות שונים בבית (או במשרד). ראוטרים מסויימים יוכלו להציע קליטה למרחקים גדולים יותר, אך זו לא תהיה שווה בכל מקום בבית וייתכן כי בחלק מהחדרים הרחוקים יותר מהראוטר יהיה האות במכשיר הקולט את הרשת האלחוטית נמוך במיוחד.

בשנת 2017 החלה להתגבר נוכחותה בשוק של טכנולוגיית Mesh Networks, אשר נועדה לניהול הרשת הביתית. במקום להשתמש בפתרונות של מאריכי טווח, המספקים פיתרון נקודתי לאיזורים מסויימים בבית, נציב מספר “עמדות” שיוכלו לתקשר זו עם זו וגם עם המכשירים המחוברים שלנו, ויאפשרו לנו להגביר את קליטת אות הרשת האלחוטית בכל מקום בבית.

יחידת קצה סלקום Super WiFi (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

יחידת קצה סלקום Super WiFi (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

Mesh Network מול הפתרונות הקיימים

לפני התחלת השימוש ב-Mesh Network יצא לי לתור אחר מספר פתרונות חלופיים, הזול והפשוט ביותר בהם הינו מאריך הטווח, אשר בחיבור פשוט לחשמל או אפילו דרך USB מסוגל להגביר את האות של הרשת האלחוטית. הבעיה בפתרון זה עבורי הייתה שנדרשו מספר ריפיטרים על מנת לכסות נקודות שונות בבית ובשימוש במספר ריפיטרים מגיעה גם הבעיה של מעבר בין הרשתות בבית. כאשר במכשיר מסויים נשמרה יותר מרשת אחת, החיבור לנקודה הנכונה בכל מקום בבית הוכיח בעייתי, כשפעמים רבות התחבר המכשיר לריפיטר רחוק יותר וסיפק רמת קליטה נמוכה.

פתרון נוסף הינו השחלת כבלי רשת בקירות בעת בנייה או שיפוץ, זו תאפשר לכם להעביר חיבור קווי לנקודות שונות בבית. זה שימושי למדי, אבל יקר, וגם כאן הפיתרון אינו מושלם, שכן תזדקקו במקרים רבים לציוד קצה נוסף שיוכל להתחבר לאותן נקודות לשם תרגום החיבור הקווי לרשת אלחוטית, ובמקרה זה המעבר בין הרשתות השונות מעיק גם כן.

רשת ה-Mesh הינה רשת מנוהלת, שמבצעת את העבודה של מעבר בין הנקודות השונות בבית באופן אוטומטי, בעוד המכשירים שלכם נשארים תמיד מחוברים לאותה רשת. זה חוסך את הצורך בחיבור מחדש לרשת בכל תזוזה בבית וגם מאפשר שליטה נוחה יותר בפונקציות מתקדמות כמו בניית רשת אלחוטית המיועדת לאורחים, עם מגבלות אותן תחפצו לשים על האורחים שלכם, וכן הגדרה לכיבוי אוטומטי של הרשת, אם רק כדי לרמוז לילדים שהגיע זמן לישון.

סלקום “סופר Wifi”

שירות “סופר WiFi” שהשיקה סלקום בשנה שעברה הוא פיתרון Mesh Network אחד מבין כמה בודדים המוצעים כיום למכירה בישראל ונבנה במודל תשלום חודשי של 14.90 שקלים עבור כל יחידת קצה או דרך רכישת היחידות בעלות של 349 שקלים ליחידה.

החיבור וההגדרה הראשונית פשוטים למדי ודורשים מכם לחבר יחידת קצה אחת לראטור הביתי ואז להוסיף יחידות נוספות בבית. אם יש לכם נקודות רשת קוויות פזורות בבית, תוכלו לחבר יחידות קצה נוספות דרכן ובכך להגביר את עוצמת הקליטה, ואם לא – חשוב למקם את היחידות במרחק שיאפשר תקשורת מיטבית ביניהן. את הבדיקה של שירות “סופר WiFi” ביצעתי בחלק מהזמן דרך החיבור הקווי ובחלק מהזמן בחיבור האלחוטי על מנת לבחון את ההבדלים.

הביצועים שמספקת רשת ה-Mesh של שירות “סופר WiFi” קרובים למושלמים. בחיבור קווי של עמדות הקצה הצלחתי לקבל את מלוא יכולת החיבור שלי לרשת האינטרנט (בין 65-70 מגה-ביט בשנייה) דרך חיבור רשת אלחוטי ממכשירים שונים, בהם סמארטפונים, טאבלטים, סטרימרים, מחשבים ניידים וטלוויזיה חכמה, כאשר בחיבור האלחוטי הצלחתי לקבל תוצאות דומות. אסייג ואומר כי הבית בו נבדק השירות בנוי בצורת “L”, כך ששלוש היחידות בהן עשיתי שימוש באיזורים שונים לא כולן יכולות לתקשר זו עם זו בקו ישר בכל עת, והשימוש בשירות ללא חיבור קווי במקרה זה לוקה בחסר בחלק מהמקומות בבית.

אחת הצרות הגדולות בבדיקה ההו חדר החולק קיר עם ארון חשמל גדול שמהווה גורם מפריע לקליטת רשת אלחוטית. טרם הרכבת פיתרון ה”סופר WiFi” של סלקום קליטת רשת אלחוטית הייתה קרוב לאפסית בחדר זה (כ-2-3 מגה-ביט בשנייה), ולאחר התקנת הפיתרון הצלחתי לקבל מהירויות של בין 20-30 מגה-ביט בשנייה. על מנת להשיג את מלוא יכולת הרשת נדרשתי למקם יחידת קצה נוספת (שלישית במספר בכל הבית) בחדר זה, מה שהקפיץ את נתוני ההורדה מעלה גם בחיבור קווי וגם בחיבור אלחוטי של יחידת הקצה ליחידות האחרות.

עם שתי יחידות קצה בלבד, האחת מוקמה ליד הראוטר בחלק אחד של הבית והשניה בחיבור קווי בחלק השני (שני קצוות ה”L”), הצלחתי לקבל תמיכה במהירות המירבית של ההורדה הנתמכת על-ידי החיבור שלי בבית. בעוד היחידה השלישית טיפלה בחדר הסורר.

יחידת קצה סלקום Super WiFi (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

יחידת קצה סלקום Super WiFi (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בעיה אחת ממנה לא הצלחתי לחמוק הייתה במעבר בין יחידות הקצה השונות בבית. מוצרים נייחים כמו טלוויזיה חכמה, מחשב או סטרימר לא צפויים לסבול מבעיה זו, אך בשימוש בטלפון הנייד הבחנתי פעם אחר פעם כאשר עברתי בין חדרים שונים בבית כי המעבר האוטומטי בין יחידות הקצה שמתבצע ברשת ה-Mesh לשם הצגת היכולות הגבוהות ביותר עבור המכשיר המחובר אליהן, גורם לנתק למשך זמן של בין 30-90 שניות בהן לא ניתן לבצע שימוש ברשת האינטרנט. המעבר בין נקודות הקצה אכן אוטומטי ולא דורש הגדרה ידנית בעת מעבר בין הנקודות, אך הניתוק הזה רחוק מאידאלי.

יתרון נוסף של המוצר שמספקת סלקום בנוי בתוך גוף יחידות הקצה, אלו משלבות שני חיבורים לכבלי RJ-45, כך שתוכלו להשתמש ביחידות הקצה בו זמנית גם להאצת ביצועי הרשת האלחוטית וגם לשם חיבור מוצר מסויים בחיבור קווי. בעוד הפונקציה הזו נהדרת, הבחנתי כי מהירויות הגלישה אותן השגתי בחיבור אלחוטי היו זהות לאלו שהושגו בחיבור הקווי ליחידות הקצה, כך שהיתרון המשמעותי יותר של חיבורים אלו יהיה בהעברת קבצים מהירה במיוחד או סטרימינג מהמחשב לטלוויזיה (בחיבור קווי כמובן), שיהיו מהירים הרבה יותר בחיבור Gigabit Ethernet קווי.

השורה התחתונה

פתרון ה-Mesh של סלקום, ה”סופר WiFi”, מחזיר לכם בחזרה את הרשת הביתית למלוא התפוקה שלה. בחיבור קווי של היחידות תקבלו תעבורת אינטרנט במלוא היכולת לצד תעבורת רשת ביתית להעברת קבצים בין מחשבים או לצורך סטרימינג מהמחשב לטלוויזיה במהירות גבוהה ובחיבור יציב.

בשימוש בחיבור האלחוטי בין היחידות תוכלו לקבל תוצאות גבוהות עד מושלמות גם כן, אך כאן תלוי הדבר במבנה הדירה\בית שלכם – אם יש לכם דירה בצורה מעט חריגה, מרחקים גדולים בין היחידות ללא יכולת תקשורת טובה ביניהן או עצמים גדולים שמפריעים לקליטה (כמו ארון חשמל, מעלית וכד’), כנראה שתתקלו בבעיות מסוימות בקליטה שידרשו מכם שימוש ביחידות קצה נוספות.

ניהול הרשת הביתית מאפשר לשלוט לא רק בסיסמת ההתחברות, אלא גם ליצור רשת ייעודית עבור אנשים שונים בבית או אורחים ולספק להם מגבלות שונות (בתעבורה, זמן וכד’).

מודל התשלום החודשי עשוי שלא להתאים לכולם, אך הוא הנוח ביותר הקיים כיום. 3 יחידות יהיו מעל ומעבר גם עבור בתים גדולים ויעלו לכם כ-540 שקלים בשנה (14.9 ש”ח לכל יחידה למשך 12 חודשים), סכום נמוך בהתחשב במוצרים דומים אחרים הקיימים כיום בשוק. ואם תרצו תוכלו לרכוש את המוצרים גם ללא מודל השכרה במחיר של 349 שקלים ליחידה, או כ-1,050 שקלים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות