Android P (תמונה: Google)

Android P (תמונה: Google)

גרסת המפתחים הראשונה של Android P זמינה להורדה – הנה כל מה שחדש

גוגל השיקה הערב (ד', 7.3) באופן מפתיע את הגרסה המוקדמת הראשונה למפתחים של Android P (אנדרואיד 9) ויחד עם הפיכתה לזמינה להורדה עבור מכשירי סדרות ה-Pixel וה-Pixel 2, חשפה החברה מספר תכונות חדשות שיגיעו למערכת ההפעלה.

עיצוב

העדכון העיקרי בצד העיצוב שמוסיפה גוגל ל-Android P מגיע בדמות תמיכה ב"חריץ" (Notch), אותו עיצוב שלמדנו להכיר ממכשירי ה-iPhone X וממגוון הולך וגדל של מכשירי אנדרואיד, רבים מהם הוצגו רק בשבוע שעבר בתערוכת המובייל MWC 2018 בברצלונה. התמיכה של אנדרואיד P מגיעה, כמובן, דרך צד התוכנה ותאפשר ליצרני סמארטפונים לשלב את המצלמה הקדמית והרמקול הנמצא בראש המכשיר ב"חריץ" בראש המסך, כאשר סביבו תדאג גוגל להציע את ההתאמות הנחוצות לממשק המשתמש על מנת להקל על המפתחים בהצגת אפליקציות סביב העיצוב ה"חדשני".

הסידור שמציעה גוגל יזיז את השעון לצד השמאלי הקיצוני ביותר של המסך, ולצידו יופיעו אייקונים של אפליקציות שונות שייצגו כניסה של עד 4 הודעות מתפרצות מאותן אפליקציות. במידה שישנן יותר מ-4 אפליקציות המציגות הודעות מתפרצות, יסומן הדבר בנקודה קטנה לצד האייקונים הקיימים. בצד השני של ה"חריץ" ימוקמו הנתונים על הטלפון: רשת אלחוטית, בלוטות', רשת סלולר וכד'.

התאמה לחריץ ב-Android P (תמונה: Google)

התאמה לחריץ ב-Android P (תמונה: Google)

דבר חדש נוסף בצד העיצוב מגיע דרך וילון ההתראות, זה מקבל הרחבה לתכונה של מענה מהיר להודעות מאפליקציות שנוספה עוד בגרסת Android 7. עם אנדרואיד P יוכלו המפתחים להציג בפני המשתמשים הודעות אינטראקטיביות הכוללות תמונות עם אפשרות לזיהוי אנשים עימם אנו משוחחים (דרך מייל או אפליקציות שיחות) לצורך הצגת תמונה קטנה או אווטאר.

אפשרויות נוספות שמציעה הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה דרך וילון ההתראות כוללות זיהוי של שיחה מרובת משתתפים, כדי שתדעו למי אתם הולכים לשלוח הודעה מהירה לפני שתעשו זאת, וכן תמיכה בשליחת הודעות מהירות מוכנות מראש שתציע לכם המערכת לשלוח אל הצד השני.

וילון ההתראות ונוטיפיקציות ב-Android P (תמונה: Google)

וילון ההתראות ונוטיפיקציות ב-Android P (תמונה: Google)

התפריטים עצמם מקבלים גם הם שדרוגים עם יותר צבעים שיפרידו בין סוגי ההגדרות השונים וכן הצגה ברורה יותר של כפתורי ההפעלה והכיבוי של פונקציות מהירות בשליפת וילון ההגדרות המהירות מחלקו העליון של המסך.

עדכונים פונקציונלים

גרסת Android P מספקת התייחסות לניווט בתוך מבנים דרך תמיכה בתקן ה-WiFi 802.11mc (או WiFi RTT). האפשרות תדרוש, כמובן, תמיכה חומרתית, על מנת שיוכלו אפליקציות לעשות שימוש בקוד של גוגל למימוש ניווט בתוך מבנים, אולם מכשירים תומכים יוכלו לנצל את התוספת החדשה על מנת לקבל אומדן של מרחק בין הטלפון לנקודות גישה שונות בתוך מבנים שיעזרו לבצע איכון מדויק למיקומכם בתוך המבנה.

ניווט בתוך מבנים עם Android P (תמונה: Google)

ניווט בתוך מבנים עם Android P (תמונה: Google)

גוגל מספקת התייחסות גם לריבוי המצלמות בחלקם האחורי וכן הקדמי של סמארטפונים. אם יש למכשיר מסוים יותר ממצלמה אחת, יוכלו מפתחי אפליקציות להשתמש בשתי המצלמות ליצירת אפקטים שאינם בהכרח נתמכים באופן מובנה על ידי הטלפון. למשל, ניתן להשתמש במצלמות לשם ביצוע זום או אפקט טשטוש ("בוקה") גם אם הפונקציות אינן קיימות באופן מובנה באפליקציית המצלמה של הסמארטפון, זאת דרך כלי תוכנה שמספקת גוגל למפתחי האפליקציות דרך API.

פונקציית ה"לא להפריע" (Do Not Disturb) מקבלת עדכונים קלים גם כן, כאשר כעת ניתן יהיה להגדיר עדיפות למדיה, התראות מערכת וקולות ממשחקים וכן התראות משעון מעורר.

עוד בצד המדיה, מציעה Android P תמיכה בתקן התמונה HEIF לשם קידוד התמונות בפורמט חסכוני יותר בנפח האחסון אותו יתפסו תמונות על גבי הסמארטפונים, זאת בדומה לצעד שביצעה אפל במערכת ההפעלה iOS. גוגל מוסיפה גם תמיכה ב-HDR VP9 לקידוד סרטי וידאו ב-HDR לשם העלאה מהירה שלהם לרשתות החברתיות, בדגש, כפי הנראה, על יוטיוב.

יחד עם העליה ברכיבי חומרה התומכים ברשתות עצביות לשם ביצוע פעולות למידה עמוקה בסמארטפונים, מרחיבה גוגל את התמיכה בתחום זה עם עדכון ל-Neural Network API שהוצג באנדרואיד 8.1 לגרסה 1.1. הגרסה החדשה תאפשר למפתחים גישה לתשע פקודות חדשות.

בצד האבטחה מוסיפה גוגל אפשרות חדשה לביצוע זיהוי באמצעות טביעת אצבע באפליקציות צד שלישי. אם עד כה יצרו מפתחי האפליקציות את הממשק דרכו תוצג האפשרות לזיהוי באמצעות טביעת אצבע, באנדרואיד P תאפשר גוגל למפתחים להציג ממשק אחיד לכל אפליקציה במכשיר. בדרך זו, יוכלו המשתמשים להיות בטוחים יותר עת יפנו לעשות שימוש בפונקציות הביומטריות במכשירם.

הורידו את גרסת הבטא

מי שמעוניין להוריד את גרסת הפיתוח המוקדמת (Developer Preview 1) עבור מכשירי הפיקסל והפיקסל 2 יכול לעשות זאת דרך אתר המפתחים של החברה (לחצו כאן למעבר). נזכיר כי מדובר בגרסה ראשונה ומוקדמת ביותר, כך שלא מומלץ להתקינה על המכשיר הראשי שלכם.

מקורות
Google
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות