מידע פרטי של 50 מיליון משתמשי פייסבוק בארה”ב זלג ונוצל בבחירות במהלך 2014

מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook) מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook)

הגארדיאן הבריטי והניו-יורק טיימס האמריקאי חשפו כי חברת האנליטיקה Cambridge Analytica השיגה מידע פרטי על 50 מיליון משתמשי פייסבוק בארה”ב והשתמשה במידע על מנת להתערב בבחירות אמצע הקדנציה (midterm elections) בארה”ב בשנת 2014.

כריסטופר וויילי (Christopher Wylie), עובד לשעבר ב-Cambridge Analytica שהפך לחושף שחיתות (whistleblower), חשף כי החברה השתמשה במידע שהשיגה על 50 מיליון משתמשי פייסבוק בארה”ב על מנת ליצור מערכת ממוקדת לניבוי והשפעה על בוחרים בארה”ב שנוצלה על מנת להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה של ארה”ב ב-2014.

בשעה בה גורמים בארה”ב מאשימים את רוסיה בהתערבות בבחירות בארה”ב בהם ניצח דונלד טראמפ (Donald Trump), העובדה כי סטיב באנון (Steve Bannon), שכיהן כאסטרטג ראשי בבית הלבן עד שהודח ובתפקידים נוספים טרם היבחרות טראמפ לנשיא, היה הסמנכ”ל של חברת Cambridge Analytic שהתערבה בעצמה בבחירות בארה”ב, הופך לסוגיה מעניינת במיוחד.

חברת Cambridge Analytica, שנוצרה על ידי חברת SCL (ר”ת Strategic Communication Laboratories), השתמשה בתוכנה שפיתח ד”ר Aleksandr Kogan מחברת GSR (ר”ת Global Science Research) בשם ThisIsYourDigitalLife. משתמשי פייסבוק אישרו לתוכנה לקבל מידע אישי עליהם לצרכי “מחקר אקדמי” וזו אספה מידע גם על החברים של אותם משתמשים, מה שהפך 270 אלף משתמשים שאישרו להשתמש במידע האישי שלהם ל-50 מיליון משתמשים שהמידע שלהם נוצל ללא אישורם.

Kogan תיאר את המידע אותו אפשר להפיק מתוך המידע שנאסף מהפרופילים השונים שהתוכנה הצליחה להשיג ובו ניתן למצוא פרטים על התנהגות המשתמשים, נטייתם הפוליטית, תחומי עניין, אסטרולוגיה ועוד:

מייל מ-Kogan ל-Wylie (מקור nytimes)
מייל מ-Kogan ל-Wylie (מקור nytimes)

המידע שהושג מהתוכנה נוצל על ידי Cambridge Analytica ליצירת פרסום ממוקד למשתמשים על מנת להשפיע על אופן הבחירה שלהם ולהשפיע על הבחירות בארה”ב.

לפניכם ראיון מלא עם כריסטופר וויילי, עובד לשעבר ב-Cambridge Analytica שחשף את הפרשה:

מפת הקשרים המלאה בפרשה:

מפת הקשרים המלאה בפרשה (מקור theguardian)
מפת הקשרים המלאה בפרשה (מקור theguardian)

אחת הבעיות הקשות שנובעות מהפרשה היא לא שהמידע נוצל, לכאורה, להטיית הבחירות, אלא כי פייסבוק הייתה מודעת לכך שהמידע על המשתמשים שלה עבר ידיים ובחרה שלא להגיב בצורה רשמית עד חשיפת הפרשה.

פייסבוק אישרה בעצמה כי היא הייתה מודעת לנושא עוד בשנת 2015 וכי פנתה לחברה על מנת שישמידו את המידע שהשיגו אך הסתפקה רק באישור שלהם שהמידע הושמד ולא בדקה זאת בשום צורה לאחר מכן.

תגובת פייסבוק

חברת פייסבוק סיפקה תגובה רשמית לפיה הידיעה כי על “גניבת מידע” היא שקרית וכי המידע שהגיע לידי חברות Cambridge Analytica ו-SCL הגיע בצורה חוקית מהמשתמשים דרך תוכנת thisisyourdigitallife של Kogan שהורדה על ידי 270 אלף משתמשים וקיבלה מהם אישור לקבלת מידע פרטי עליהם כחלק מההסכמה שלהם לשימוש בתוכנה.

בעוד המשתמשים בתוכנה אישרו ל-Kogan לקבל מידע אישי שלהם, השימוש שהוא עשה בתוכנה והעברת המידע שביצע הפרו את חוקי פייסבוק, שהחליטה לחסום את חשבונות הפייסבוק של SCL ו-Cambridge Analytica.

פייסבוק למדה על העברת המידע עוד בשנת 2015 והסירה לאחר מכן את תוכנת thisisyourdigitallife מהרשת החברתית תוך כדי קבלת התחייבות מ-Cambridge Analytica, Aleksandr Kogan ו-Christopher Wylie כי המידע שהם השיגו הושמד.

פייסבוק מדגישה ששום מאגר מידע לא נפרץ, מידע אישי חסוי כמו סיסמאות לא נחשף או נגנב אלא הועבר רק מידע אותו המשתמשים בחרו לאפשר לתוכנה לקבל בהסכמתם.


כמו פרשות רבות בעבר גם כאן אנחנו מקבלים רק חלק מהמידע הראשוני שנחשף וצפויות להיות התפתחויות נוספות בנושא, אבל צריך להזכיר משפט ישן לגבי רשתות חברתיות, בכדי לקבל מוצר בחינם אתה הופך למוצר עצמו.

רשתות חברתיות כמו פייסבוק מנצלות את המידע שאנחנו המשתמשים מספקים להם על מנת ליצור פרסומות מותאמות אישית וכורות את המידע עלינו על מנת לבצע למידה על המשתמשים שלהם, מידע שכפי שניתן לראות זלג לידיים אחרות ונוצל על מנת להשפיע על בחירות בארה”ב.

על מנת שתוכלו לראות את רשימת האפליקציות להן נתתם בעבר אישור לגשת לפרטי מידע שונים עליכם, תמונות ועוד, דרך חשבון הפייסבוק, ניתן לגשת לעמוד הגדרות הגישה לאפליקציות ברשת החברתית, שם גם תוכלו לשנות את אפשרויות הגישה או להסירן לחלוטין: https://www.facebook.com/settings?tab=applications

השוואת מפרטים