צילום: רפאל בן-ארי

ביקורת: Sea of Thieves – הים קורא לכולנו, אך האם שווה להפליג?

אני אוהב פיראטים! יש לי פוסטר גדול של פיראט על ספינה בלב ים, לעת שקיעה, תלוי באמצע הבית. ראיתי את כל סדרת הסרטים של שודדי הקאריביים, ואפילו ביקרתי במתקן שהתחיל את הסאגה בדיסני וורלד. הפלגתי ב-Pirates של סיד מאייר, ועזרתי לגיבראש תריפווד למצוא את דרכו בעולם הפיראטים של לוקאס ארטס. לכן, מן הסתם, התרגשתי לקבל לביקורת את Sea of Thieves, משחק הפיראטים החדש של Rare.

קוד הפיראטים

בפעם הראשונה שנכנסתי למשחק הגעתי לטברנה חביבה באי ירקרק, עם מוזיקה בסגנון "שודדי הקאריביים". על הקיר היה נעוץ דף עם "קוד הפיראטים" – מסמך שאולי נראה כעוד אביזר אווירתי, אך למעשה מכיל הכוונה מלאת מחשבה לשחקנים החדשים. להלן תרגום חופשי של חוקי הפיראטים במשחק:

  1. הים קורא לכולנו – כולם מתקבלים בברכה בים הגנבים, ללא תלות בגיל, מגדר, גזע, מין, מדינה או אמונה.

  2. הים מאחד אותנו כקהילה – למעט בשעת קרב או ביזה בלב ים, כל הצוותים יתאחדו כקהילה אחת.

  3. ריבים נפתרים בין הגלים – צוות לא יכביר בגידופים כלפי צוות אחר. במקום זאת, כל וויכוח ייפתר עם חרב, אקדח או ימאות טובה.

  4. כל חברי הצוות שווים – לכל אדם בצוות הזכות לבחור את מעשיו, לדבר בחופשיות ולהצביע בענייני המסע.

  5. חברות הצוות היא קדושה – אלו שיבגדו בצוות או יטרילו את ספינתם יישלחו למאסר.

  6. כבדו פיראטים חדשים ואת המסע שלפניהם – האגדות הוותיקות יעזרו לחשל אגדות חדשות: כבדו פיראטים חדשים וחלקו את הידע שלכם.

  7. אלו שמרמים יענשו – פיראטים שלא יתנהגו כיאות וירמו את חברי הצוות או אחרים יסבלו קשיים מרים ועונשים.

בעוד שהכללים המפורטים במסמך מעט רכים ממה שהיינו מצפים מפיראטים למודי קרבות ומוכי תלאות ימיים, ישנן גם כמה פנינות. חוק מספר ארבע למשל – כל חברי הצוות שווים, ברוח מסורת הפיראטים מהמציאות. זהו חלק מרכזי מהמשחק. כאשר אנו בוחרים לאן ללכת ומה לעשות, כל שחקן רשאי להציע אתגר או יעד (Voyage) מאלו שניתנו לו, ויתר חברי הצוות מצביעים לאן יפליגו הלאה.

ה-Voyages מתנהגים כמשימות במשחק. בין אם מדובר בחיסול של רוח מסתורית המגנה על אי כלשהו, או על איתור אוצרות אבודים, את ה-Voyages נקבל מדמויות הנשלטות על ידי המחשב (NPC). בתחילה נוכל להשלים Voyages אומללים למדי, כמו איתור אויבים מעוררי רחמים, או חוזים קטנים. לאחר שנשלים כמה מסעות "היכרות", נוכל להתחיל לקחת על עצמנו משימות רציניות יותר, שגם עולות לנו מטבעות זהב.

כאשר סוף סוף נבחר היעד הבא של חברי הצוות, זה הזמן להרים עוגן ולהפליג אל היעד – וכאן טמון חלק מהנה מאוד במשחק.

צילום: רפאל בן-ארי

הרוח במפרשים

הספינה היא המבצר הנייד שלנו על פני המים. זה לא כלי תחבורה פשוט – את הספינה יש לתפעל על ידי כמה מנגנונים, לדאוג לשלמותה, להגן עליה ולאייש את התותחים בזמן קרבות. על מנת לתפעל את הספינה באופן מוצלח יש צורך בתיאום טוב בין חברי הצוות. לפעמים המצב נהיה כאוטי למדי, ושילוב הפעולה צריך להיות מהיר ומדויק. להפליג בימים זה לא עסק של מה בכך.

תחילה, כאשר ידוע לנו היעד, נצטרך למצוא אותו על מפת הניווט הגדולה בחדר הצוות. על כך יש להפקיד פיראט אחד מהקבוצה, בעוד שהיתר מורידים מפרשים, מעלים את העוגן, ומכוונים את התורן לכיוון הרוח. הנווט רואה את כיוון הספינה, ואת הדרך ליעד, אך הגה הספינה נמצא בקומה אחרת. לכן, יש צורך בשחקן אחר שיאייש את ההגה, בזמן שהנווט מכווין אותו לאיזה כיוון לסובב את החרטום. מעט צפונה, מעט מזרחה, לשמור על הכיוון! לכן מומלץ מאוד לשחק עם מיקרופון, היות והתקשורת בין חברי הצוות יכולה להיות קריטית.

יש להתרגל גם לקצב שבו הספינה מגיבה לפעולותינו. הספינה אינה מכונית מירוץ, ולא תפנה לאן שאנו רוצים ברגע שנסובב את ההגה. במקום זאת, לספינה יש רדיוס סיבוב רחב למדי, הטלת עוגן יכולה לקחת כמה רגעים, וגם אם הצוות מנוסה ומשתף פעולה באופן נהדר, הרוחות וכיוון המפרשים ישפיעו באופן משמעותי על תנועת הספינה, שיכולה להסחף בקלות מהמסלול. רגע של חוסר תשומת לב יוביל בקלות לעלייה על שרטון, אז נפערים חורים בבטן הספינה ומים חודרים פנימה. יש לתקן במהרה את הנזק, או שהספינה תטבע. כדי להימנע מכך, אחד מחברי הצוות יכול לעלות לעמדת התצפית בראש התורן, ולצלצל בפעמון כאשר נשקפת סכנה.

הקסם האמיתי של Sea of Thieves מתגלה כאשר הכל מתחיל לתקתק, הצוות מתחיל לעבוד כמו שצריך, ואנו מפליגים בגאון על פני המים. הרוח מנפחת את המפרשים, המוזיקה עולה, ואנו שטים בחופשיות כלפי היעד, בתחושה שאנו בלתי מנוצחים. כמעט אפשר להריח את מלח הים. לדעתי, אלו הם הרגעים היפים ביותר ב-Sea of Thieves, על אף הקרבות הסוערים, חיפושי המטמון והרגעים המצחיקים.

והמים, הו המים! אם יש דבר אחד שראוי להסתכל עליו במשחק הזה, הוא הים. בין אם מדובר בדרך בה השמש זורחת דרך הגלים ומאירה אותם בשקיעה, השתקפויות הירח על המים השקטים בלילה, או הגלים הגבוהים ושוצפי הקצף בעת סערה, אין ספק שהים קיבל פה את מלוא תשומת הלב. יתר המשחק מוצג בגרפיקה עשירה אך בעלת מראה מצויר, שאולי לא יתאים לטעמו של כל אחד, אך אינו ילדותי במידה כזו שיהרוס את החוויה.

צילום: רפאל בן-ארי

יוצאים למסע

ישנם שלושה סוגים עיקריים של מסעות, או משימות, ב-Sea of Thieves:

משימות איתור זהב (Gold Hoarders) הן כאלה שבהן נחפש תיבות אוצר בכל מיני איים. נקבל מפה, או כמה מפות, ויהיה עלינו למצוא את האי בו ממוקם האוצר – ואז את האוצר על פני האי. ייתכן ושם האי בכלל לא ידוע, ואז נצטרך למצוא אותו לפי צורתו על המפה. מסעות מסוימים עובדים כמו "חפש את המטמון", וישלחו אתכם לכמה יעדים שונים, שבכל אחד מהם רמז כיצד להמשיך. בסופו של דבר יהיה עלינו למצוא את האוצר עצמו, עם מצפן ואף ספירת צעדים כמו בסרטים, לחפור בחול ולשלוף את התיבה.

משימות של ברית הסוחרים (Merchant Alliance) יטילו עליכם למצוא בעלי חיים בין האיים, לכלוא אותם ולהביאם לסוחר המפורט בחוזה. תצטרכו לקנות כלובים, לרוץ אחרי בעלי החיים באיים שונים (סיטואציה משעשעת למדי), לתפוס תרנגולות או חזירים ולהספיק להגיע לנקודת היעד עם המטען.

לבסוף, משימות של מסדר הנשמות (Order of Souls) הן גרסת המשחק לציד ראשים. במשימות מסוג זה תצטרכו להגיע לאי כלשהו אשר רדוף על ידי קפטן כזה או אחר מהעבר, לקפד את ראשו, ולהביא את הגולגולת עמכם כהוכחה לביצוע המשימה. תצטרכו להיאבק בכמה גלים של שלדים חלשים יותר טרם יצוץ האויב שאתם מחפשים. מומלץ לנסות להשתמש בתותחי הספינה באופן יצירתי, מה שמקל מאוד על הקרבות.

הים הוא שדה קרב קטלני

אחרי שמצאתם את תיבת האוצר, או הגולגולת הנכספת, תחזרו לספינתכם ותתחילו לשוט ליעד הבא. היזהרו – כעת, אתם טרף לכל פיראט אחר בעולם, שירצה להניח את ידיו על השלל שלכם. הקרבות בלב ים חסרי רחמים, ותמצאו את עצמכם לא אחת מגינים על ספינתכם בקרב אימתני מול צוותים אחרים, שחקנים בשר ודם.

לרשותכם כמה תותחים, פגזים כבדים וחומר נפץ, שבאמצעותם תוכלו להפציץ את האויבים. אבל הנשק האמיתי שלכם הוא תפעול הספינה כצוות והאסטרטגיה שלכם. קשה יותר לפגוע בספינה שפונה הרחק מאיתנו, כי אנו רואים את הצד הצר שלה, ולא את מלוא אורכה. קשה יותר להשיג ספינה שמנצלת את הרוח באופן אופטימלי. האם אנו רוצים להלחם או לברוח? הצוות צריך לנהוג כאן כמקשה אחת, ולפעול בתיאום מרשים, אחרת תיפלו קורבן לצוות מיומן יותר שגם ייקח את כל השלל על הספינה שעוד לא הספקתם למכור.

בלילה, עששיות הנפט שעל הספינה ייראו למרחק. אם תרצו שלא יראו אתכם, מומלץ לכבות אותן. ואולי תרצו שכן יראו אתכם, ותתחבאו בין שרטונים, כך תמשכו פיראטים אחרים למלכודת. את האוצרות שלכם מומלץ להחביא על ראש התורן, שם לא כל הפיראטים יבדקו. אלא אם זו גולגולת, שכן אלו זוהרות בירוק ויסמנו לכל פיראט אחר בים שאתם מטרה דשנה עם אוצר, וכדאי לתקוף אתכם. יש לציין כי אין איזורים "בטוחים" בים – בכל רגע אתם עלולים למצוא את עצמכם מותקפים על ידי צוות אחר.

צילום: רפאל בן-ארי

לרשותכם תעמוד חרב, ושלל אקדחים. בין היתר יצא לי להתנסות ברובה עם כוונת אופטית, אשר עובד כמו רובה צלפים, בשילוב עם טלסקופ שגם יכולתי להביט עימו למרחק (אפשר גם להשתמש בטלסקופ רגיל ללא כלי נשק). בנוסף, תוכלו לשדרג את ספינתכם מבחינה קוסמטית, להחליף מפרשים, וכן הלאה – תמורת זהב, כמובן, והרבה. למעשה, השדרוגים הקוסמטיים יהוו אחד הדברים עליהם תוציאו הכי הרבה זהב במשחק.

במסעותיכם תראו גם ספינות טרופות. ייתכן ויש בהן אוצר! תוכלו לקפוץ למים ולצלול בין השברים, ואולי תמצאו הפתעה נעימה. מאידך, אולי תמצאו הפתעה לא נעימה בדמות כרישים רעבים – היזהרו, הם נושכים. לא קשה למות ב-Sea of Thieves. אם אתם רואים זרועות תמנון ענקיות עולות סביבכם מהמים, זה מאוחר מדי: מצאתם את ה-Kraken, מפלצת אגדית שתכרוך את זרועותיה סביב הספינה ותטביע אתכם במהרה, אבל אולי תצליחו להבריח אותה.

לשוט לבד

למעט צוותים של ארבעה, ניתן גם לשוט בצוותים קטנים יותר של זוגות, או לבד לחלוטין. המשחק לא יעשה לכם כל הנחות – אם אתם זוג או מלח בודד, על פני המים עדיין תמצאו צוותים של ארבעה, שיכולים לתפעל את ספינתם בשילוב כוחות ולהתגבר עליכם בקלות. לכן, המשחק מודיע לכם מראש שככל שתהיו מעט יותר, המשחק יהיה קשה יותר.

כאשר תשחקו בזוג, או לבד, תקבלו ספינה קטנה יותר. כעת, השחקן המפעיל את ההגה יכול גם לראות את מפת הניווט, פחות או יותר. עדיין תצטרכו לעזוב את ההגה כדי להביט על המפה, וכל רגע בו לא תשלטו על כיוון הספינה יכול להוביל לתאונה. עדיין תצטרכו להוריד מפרשים, לכוון אותם, להטיל עוגן וכן הלאה, גם אם אין מי שיעזור לכם. באופן מעט תמוה, גם כשתשחקו לבד תצטרכו להצביע על המסע הבא – הצבעתכם תתקבל אוטומטית, היות ואתם צוות של איש אחד.

מעמדת ההגה, המפרשים יכולים להסתיר את מה שנמצא מולכם, לכן מדי פעם תיאלצו לנוע לכיוון חרטום הספינה ולראות לאן לעזאזל אתם שטים. זה לא קל לתפעל ספינה לבד, במיוחד כאשר אתם נמצאים בקרב וצריכים גם להפעיל תותחים – אולם בסופו של המסע לא תצטרכו לחלוק את השלל עם חברים, ותוכלו להינות ממנו לבדכם. לכן כנראה שמלחים מיומנים ימצאו גם אתגר מספק, וגם אפשרות להרוויח יותר במסעות ליחידים.

ואז זה מתחיל לחזור על עצמו

נראה שככל שאנו מפתחים את יכולותינו במשחק, הוא גם מתחיל להיראות רפטטיבי. אחרי הכל, המשימות מיוצרות באופן אקראי בין האיים שסביבנו, והטבע שלהן מאוד דומה. כן, עדיין יהיו לנו בדרך סערות, עדיין נילחם בפיראטים אחרים, אבל בסופו של דבר אין התקדמות משמעותית במטרות שלנו – להשיג עוד תיבת אוצר, עוד גולגולת, לתפוס עוד בעלי חיים, לקנות עוד שדרוג קוסמטי לספינה.

למעשה, תוך פחות מעשר שעות התחלתי להרגיש את הקרקעית שבתחתית הים. יכול להיות שבעתיד Rare תיצוק תכנים חדשים למשחק, אולם לפחות בשלב זה, לא נרמז דבר על כך. בינתיים הנופים, שיתוף הפעולה על הספינה והחידות החביבות מספיקים על מנת להסב לי הנאה, אך אני חושב שברגע שאמצה את המנגנון הזה, אחפש משהו אחר לעשות. בסופו של דבר, מרדף אחר זהב רק כדי לקנות עוד מפרש צבעוני, אינו מספק לאורך זמן.

כמובן, לא חייבים לקחת מסעות "רשמיים" ב-Sea of Thieves. למשל, ניתן לתקוף מבצרים המאוכלסים בשלדים מרושעים, או לטייל עצמאית בין האיים. לעתים נמצא עליהם מפות המסמנות אוצר כלשהו. לחלופין אפשר לעבור לצד האגרסיבי ולחפש צוותים ושחקנים אחרים לשדוד. אם תראו ספינה עוגנת ליד אי כלשהו, שווה לפקוח עין, ייתכן והפיראטים על האי בדיוק חוזרים לספינתם עם אוצר שתוכלו לשדוד. אבל אחרי שמיצינו זאת, ואת המסעות ה"רשמיים", למעשה ראינו את רוב מה שמציע המשחק.

צילום: רפאל בן-ארי

לסיכום

Sea of Thieves מציע חוויה מיוחדת למדי, הנשענת על שיתוף פעולה. תפעול הספינה שלכם היא פרוצדורה מהנה ומתגמלת, במיוחד כאשר חברי הצוות מתואמים ומתקשרים באופן מוצלח. ישנם אוצרות למצוא, אויבים להביס, מוזיקה לא רעה, והעולם עצמו יפיפה ומזמין. ברגעיו הטובים ביותר, Sea of Thieves הוא חוויה נפלאה של חופש, עבודת צוות, נופים מקסימים וסיפורים משעשעים.

עם זאת, המשחק דל יחסית בתוכן, ולכן שחקנים רבים ימצו אותו במהרה. Sea of Thieves נמכר כעת במחיר מלא של 60 דולרים. עליכם לשקול האם המחיר מוצדק בעיניכם, ואם המשחקיות שחוזרת על עצמה מושכת אתכם. אם תמיד חלמתם להפליג עם חברים על ספינת פיראטים כמו שודדי הקאריביים – תקבלו את החוויה שציפיתם לה, לפחות לזמן קצר. אחרת, מומלץ להמתין להנחה משמעותית או הגעתם של תכנים נוספים.

Sea of Thieves יצא ב-20 במרץ. הגרסה שנבדקה היא גרסת ה-Xbox One.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות