לוגו פלייסטיישן

לא רק ביטקוין: סוני רוצה להביא את ה-Blockchain לגיימינג

בפטנט חדש שהגישה סוני, תיארה החברה כיצד היא תשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין כדי לנהל זכויות של משתמשים (DRM). סוני מתארת כיצד ניתן להשתמש בטכנולוגיה על מנת לוודא שלמשתמש יש בעלות על המשחק, ואף כיצד המערכת מסוגלת להחליף את אמצעי ה-DRM הקיימים היום באופן מלא, תוך הוספת כמה יתרונות משמעותיים.

סוני בוחנת בעיה משמעותית אליה מודעים גיימרים רבים: אם לא ניתן להתחבר לשירות המקוון, לא ניתן לשחק בחלק מהמשחקים. יותר מכך, אם שירות כמו Steam סוגר את שעריו בשל בעיה כלכלית, המשתמשים מאבדים את הגישה שלהם לתוכן. בתיאור הפטנט של סוני נרשם:

פתרונות DRM רגילים אינם תמיד מאוד אמינים, ויש להם נקודת חולשה. אם הגורם המוודא את הזכויות [השרתים] נכשל, אם המערכת נכשלת או נסגרת בשל כשלון עסקי, המשתמש מאבד את כל התוכן שרכש.

הרעיון של סוני הוא לנהל את הזכויות הללו באמצעות בלוקצ'יין עם חוזים חכמים. לקורא שאינו בקיא בנושא, מדובר בטכנולוגיה המאפשרת מטבעות קריפטוגרפיים כמו "ביטקוין", אולם היא איננה מוגבלת לשימוש זה. המערכת שסוני מציעה תהיה עמידה יותר לנפילות שרתים, למתקפות סייבר, ואפילו למקרים בהם הרשת קורסת או מפסיקה לפעול. למשתמש יהיה מפתח פרטי, אותו תאמת המערכת מול מפתחות המוצר.

כאשר המשתמש ירכוש משחק כלשהו (או תוכן אחר), המערכת תצמיד את המוצר למפתח שלו באופן קבוע. בהפעלת המשחק, המערכת תוודא שלמשתמש יש את הזכות לשחק, ותוכל לספק את התוכן גם במצב בו מערכת DRM רגילה תיתקל בקשיים שלא יאפשרו את הפעלת המשחק.

סוני גם מתארת כיצד המערכת מסוגלת להתמודד עם ניהול זכויות מורכב, כמו במצבים של שיתוף משתמשים בחשבונות משפחתיים, חשבונות משניים וכן הלאה. המערכת תוכל להבדיל בין זכויות שונות של משתמשים גם על אותו מכשיר. בפטנט נרשם:

המערכת תטפל באותן זכויות, או בזכויות שונות על מכשירים שונים, במשתמשים החוקים זכויות כמו חשבונות משפחתיים, חשבון ראשי או חשבונות משניים. המערכת תטפל גם בשיתוף זכויות זמני, כמו לדוגמה 'השאלה' של משחקים, או דמואים (הדגמות).

ניהול זכויות דיגיטלי, DRM, הוא נושא טעון בקרב הגיימרים. במשך השנים נבנו מערכות שונות שניסו לפתור את בעיית הפיראטיות וניהול הזכויות באופן המוצלח ביותר, אולם בבסיסן המערכות הללו מסרבלות את הגישה לתכנים, ובמקרים מסוימים מקשות על משתמשים לגיטימיים להפעיל משחקים. אולי הפטנט החדש של סוני יהפוך את נושא ה-DRM למעיק פחות, אם הפתרונות המוצעים אכן יעבדו כמתואר.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות