סדרת SSD 7 של אינטל (מקור אינטל)

סדרת SSD 7 של אינטל (מקור אינטל)

אינטל ומיקרון מכריזות על הפצה של שבבי QLC 3D NAND לכונני SSD

| יום שני, 28 במאי 2018, 11:35 | חומרה, מחשבים

מיקרון (Micron) ואינטל (Intel) הכריזו על תחילת ייצור והפצה של שבבי 3D NAND מסוג QLC (ר"ת Quad-level cell). השימוש בטכנולוגיית ה-QLC מאפשר לראשונה להגיע לנפח של 1Tb לשבב באמצעות שימוש ב-64 שכבות, הנפח הגדול בעולם לשבב בודד נכון להרגע. בנוסף להכרזה על שבבי ה-QLC, מיקרון ואינטל הכריזו גם לראשונה על שבב TLC בעל 94 שכבות המגדיל את כמות השכבות עד כה בזכרונות TLC.

את שבבי ה-QLC החדשים של אינטל ומיקרון אנו צפויים לראות בכונן ה-Intel SSD 660p שקיומו הודלף עוד בינואר עם איזכור לשימוש בשבבי QLC. הכונן צפוי להשתמש בדור הראשון של שבבי ה-QLC שהופך להיות זמין עכשיו מסחרית כשאינטל ומיקרון מדווחות כי הדור השני מבוסס 64 השכבות עבר את שלבי הפיתוח ועתיד להיות זמין בקרוב, כשאת הדור השלישי בעל 96 שכבות נוכל לראות רק בהמשך הדרך.

המעבר לשבבי QLC יאפשר ליצור כונני SSD בעלי נפח גדול יותר ותג מחיר נמוך יותר אך במחיר של ביצועים פחותים לעומת טכנולוגיות שבבים אחרות, אך כאן גם טמון היתרון של שבב ה-QLC. בעוד שהוא לא ישתווה לביצועים של שבבים אחרים, הנפח המוגדל יאפשר לו להתחרות בכונני HDD רגילים עם נפח גבוה ומחיר נמוך יותר לעומת כונני ה-SSD של היום.

סוגי זכרונות NAND

כונני SSD היום משתמשים באחד מ-4 סוגי זיכרון NAND:

  • Single-level cell – שבב SLC “זיכרון חד שלבי”, המהיר ביותר המאפשר שמירה של מצב בודד.
  • Multi-level cell – שבב MLC “זיכרון רב שלבי”, מאפשר שמירה של 2 מצבים.
  • Triple-level cell– שבב TLC “זיכרון תלת שלבי”, מאפשר שמירה של 3 מצבים.
  • Quad-level cell – שבב QLC “זיכרון מרובע שלבי”, האיטי ביותר המאפשר שמירה של 4 מצבים.

שבבי ה-SLC הם המהירים והעמידים ביותר אך גם היקרים ביותר ואילו שבבי ה-QLC הם הזולים ביותר, אך אלו איטיים ופחות עמידים יחסית לשבבים האחרים. ככל שכמות ה”שלבים” עולה כך ניתן לשמור יותר מידע על תא בודד, אך כתוצאה מכך לוקח יותר זמן לקרוא ולכתוב את המידע עליו.

תיאור גרפי SLC MLC TLC QLC

תיאור גרפי SLC MLC TLC QLC

מקורות
intel
pcgamesn
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות