האם ניתן לתבוע את Fortnite על שימוש לא מורשה בריקוד שלכם?

| יום חמישי, 17 בינואר 2019, 13:15 | משחקים

הריקודים השונים אותם ניתן לרכוש ב-Fortnite עוררו מחלוקת, שהתגלגלה בסופו של דבר לתביעות נגד Epic Games, המפתחת את המשחק. אמנים, שחקנים, זמרים ופעילי רשתות חברתיות התלוננו על כך ש-Epic מכניסה את הריקודים שלהם למשחק שלה מבלי לתת להם קרדיט ומבלי לבקש אישור. הריקודים ב-Fortnite מהווים מקור הכנסה ל-Epic, שלא חולקת את הרווח עם מי שהמציא את הריקוד.

ישנן דוגמאות רבות לריקודים שהשראתם הגיעה מהעולם האמיתי אל המשחק. בין אם מדובר ב-Carlton, הריקוד המפורסם של אלפונסו ריביירו (מ”הנסיך המדליק מבל-אייר”) או בריקוד ה-Floss של Backpack Kid (באינסטגרם), כמה מהריקודים המוכרים ביותר של Fortnite הגיעו בעצם מיוצרים שאינם קשורים למשחק, ואינם מקבלים קרדיט או מרוויחים דבר מכך שהריקוד שלהם נכנס למשחק הפופולארי.

לכן קל להבין מדוע יוצרים שונים החליטו לתבוע את Epic Games בדרישה לקבל את הקרדיט המגיע להם אודות המצאת הריקוד, וכמובן – את חלקם ברווחים. שני היוצרים שהוזכרו לעיל הצטרפו לראפר 2Milly בתביעה נגד Epic Games בעוון שימוש בריקודים שלהם ב-Fortnite.

למרות שנראה כי הצדק לצידם של היוצרים, חוקי זכויות היוצרים בארצות הברית מורכבים למדי, והדבר נכון במיוחד כאשר מדובר על תנועות ריקוד. עבודות כוריאוגרפיה וריקודים שלמים אכן זכאים להגנה של חוק זכויות היוצרים בארצות הברית – אך לא צעדים בודדים. כלומר, ריקודים מאוד קצרים המבוססים על מספר תנועות נמצאים בתחום האפור, ולא ברור כיצד מתייחס אליהן החוק.

ריקוד ה-Carlton, שמורכב דווקא ממגוון של צעדים, יכול אולי לקבל את הגנת החוק – אך ריקוד ה-Floss למשל כנראה שאינו מוגן. במקרים מסוימים, כמו בריקוד ה-Poison שהועתק אחד-לאחד מסדרת הטלוויזיה סקראבס, Epic דווקא טרחה להתקשר ולבקש רשות מיוצר הסדרה, ביל לורנס (Bill Lawrence) להכניס את הריקוד למשחק, כך שנראה כי Epic כן מודעת לגבולות הגזרה.

המצב סבוך עוד יותר כאשר מנסים להבין למי שייכות הזכויות על הריקודים הללו. למשל, כאשר קרלטון רקד ב”נסיך המדליק מבל-אייר” – האם הריקוד שייך לשחקן אלפונסו ריביירו? או אולי ליוצרי הסדרה? בהתחשב בכך שהריקוד כלל צעדים ממגוון ריקודים שונים, האם הוא שייך בעצם לאלו שיצרו את הצעדים הללו במקור? באותו אופן ניתן להצביע על העובדה כי הריקוד Floss לא הומצא על ידי Backpack Kid, והיה קיים עוד לפני כן.

המצב הסבוך לא הפריע לתביעות להתגלגל לפתח דלתה של Epic Games. לאחרונה הצטרף לגל התביעות ילד, המכונה “הילד בחולצה הכתומה”, שזכה בתחרות ריקודים של Epic, במטרה להכניס את הריקוד שלו למשחק. הריקוד שלו, המכונה “Random”, אכן הופיע ב-Fortnite. מיד לאחר מכן החליט “הילד בחולצה הכתומה” לתבוע את Epic גם הוא – מכיוון שהחברה לא ביקשה את אישורו להשתמש בריקוד ולא נתנה לו קרדיט על כך.

לא בטוח שהתביעות השונות יישאו פרי או אפילו יגיעו לבית המשפט. עם זאת, לא מן הנמנע שהתביעות יעוררו דיון משמעותי בנושא, ואולי יעזרו לחדד את עמדת בית המשפט כלפי צעדי ריקוד. כך או כך, חברות אחרות כבר החליטו לנסות להמנע מתביעה. למשל Playground Games, החברה הבריטית המפתחת את Forza, החליטה להסיר מ-Forza Horizon 4 ריקודים דומים כמו ה-Carlton וה-Floss.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות