גאדג’טי מסקר: +iRobot Roomba i7 – שואב אבק רובוטי הכי עקשן שיש

שואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) שואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

שואבי אבק רובוטים מציעים לנו מגוון אפשרויות לניקוי האבק בבית ביום-יום, כך שאנו לא צריכים לסיים את השבוע עם שכבות אבק מצטברות שנתבקש לעבור עליהן שוב ושוב באופן ידני. ככל שעבר הזמן, התפתחו שואבי האבק הרובוטים, זכו לדיוק גדול יותר ותכונות מתקדמות שאיפשרו להם לשוטט בבית בקלות וביעילות, וכעת הגיע תורה של iRobot, החברה הראשונה שיצאה עם מוצר מסוג זה לשוק הפתוח, לחדש עוד קצת ולהקל עלינו עם מנגנון אוטומטי לריקון אשפה.

+Roomba i7 הוא שואב האבק הרובוטי האחרון מבית Roomba שנוחת בישראל ונחת על רצפתנו לבדיקה – האם התכונות החדשות שלו מצדיקות מחיר של כ-4,000 שקלים? בדקנו.

עושה הכל בשבילכם

אף שעדיין לא הגענו ליכולות הניקוי שמדגימים שואבי האבק הרובוטיים בסרטים, והם לא מזהים לכלוך שזה עתה נפל על הרצפה ועטים לנקות את זה, +Roomba i7 של מתקרב ליכולות העבודה האוטונומית ככל האפשר הודות לעמדת טעינה חדשה, כזו שמשלבת מנגנון יניקה שמרוקן את כל הלכלוך שאסף הרובוט במהלך ניקיונותיו אל תוך שקית המובנה בגוף עמדת הטעינה.

על ידי שימוש בשקית חד פעמית, אומרת לנו iRobot כי אין עוד צורך ללכלך את הידיים וכי עבודת הריקון כולה תתבצע באופן אוטומטי, פרט להשלכה ולהחלפה של השקית כאשר זו מלאה. מניסיוני עם שואבי אבק רובוטים אחרים, מדובר בתועלת גדולה, שכן אין עוד צורך בריקון הלכלוך באופן ידני מהרובוט אחרי שימוש אחד או שניים. מן הצד השני, ישנה הדרישה לרכוש שקיות נוספות להחלפה כל תקופה מסוימת, מה שיגדיל את עלות השימוש השוטפת ברובוט, אולם על פי בדיקתנו מחירן של 3 שקיות כאלה בארץ עומד על 49 שקלים, כך שלא מדובר בעלות גבוהה מידי.

עמדת טעינה לשואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
עמדת טעינה לשואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

פרט לריקון הלכלוך האוטומטי, מאפשר הרומבה +i7 גם מיפוי אוטומטי של סביבתכם בבית, כך שתוכלו להגדיר לו בכל עת בדיוק אילו חדרים בבית תרצו לנקות בכל רגע. המיפוי אורך זמן ונמשך דרך פעולתו של השואב בניקוי מספר פעמים בבית לפני שתקבלו מפה מלאה, אך ניתן להוציא את השואב לגיחות סריקה בלבד, ללא ניקוי הבית, וכך תאיצו את פעולת המיפוי.

לאחר השלמת תהליך מיפוי הבית, ניתן להגדיר שמות לחדרים באמצעות אפליקציית iRobot Home, כך שתוכלו לדעת בדיוק לאילו חדרים לשלוח את הרובוט, כאשר האפליקציה מאפשרת לכם גם לסדר את החדרים והמסדרונות על פי הגדרה ידנית, כך שאם ישנם איזורים נוספים שתרצו להפריד – פינת משפחה שנסרקה על ידי השואב כמסדרון נוסף, למשל, הפרדה בין פינת האוכל למטבח או כל שינוי אחר, תוכלו לבצע את זה דרך האפליקציה ולתת לכל חלק בבית שם משלו.

שואב האבק הרובוטי יכול לזכור עד 10 תכניות קומה, כך שאם יש לכם יותר מקומה אחת בבית תוכלו למפות גם את הקומות האחרות ולהורות לרובוט לטייל בהן כשהוא נמצא בכל קומה, וניתן גם לאפשר לרובוט ללמוד קומות שונות בבתים שונים, אם תרצו. לאחר ביצוע כל התהליכים הדרושים, תוכלו להורות לרומבה +i7 ללכת לנקות את המטבח, השירותים או הסלון, ולא לשלוח אותו למעבר מלא על הבית.

לחובבי העוזרות הקוליות, ניתן להפעיל את הרומבה החדש גם באמצעות פקודה קולית לאסיסטנט של גוגל. לאחר הגדרה פשוטה למדי דרך אפליקציית Home של גוגל, תוכלו לתת לשואב פקודות קוליות לניקוי הבית. נוספת על כך היא האפשרות להגדיר ביצוע פעולות משולבות דרך מערכת IFTTT האינטרנטית, פקודות שעשויות להיות יצירתיות במיוחד במידה ויש לכם גם מוצרים נוספים בבית החכם מולם אפשר לעבוד. לחצו כאן לרשימת הפקודות ב-IFTTT.

+Roomba i7 – פעולת הניקוי

הפעולה השוטפת של הרומבה החדש הינה אוטומטית ואם תקבעו לרובוט השואב זמני שאיבה מוגדרים מראש לא תצטרכו אפילו לזכור שהוא שם. כמו שואבים רובוטים אחרים בשוק, גם +Roomba i7 יודע לחזור לעמדת הטעינה כאשר מיכל האשפה הפנימי שלו מלא או כאשר הסוללה שלו עומדת להתרוקן ולאחר מכן ישלים כל פעולה שלא הספיק טרם חזרתו לעמדת הטעינה, כאשר תוכלו לעקוב היכן הוא נמצא בכל עת בבית וגם אחר חיי הסוללה שלו דרך האפליקציה, שכן השואב מחובר לרשת ה-WiFi הביתית.

במחזור טעינה ממוצע בודד עבד השואב הרובוטי כשעה וחצי, עבר על 3 וחצי חדרים + מקלחת ודרש ריקון אחד של האשפה במהלך פעולתו. לאחר שהגיע לעמדת הטעינה לצורך ריקון או טעינה מחדש, ידע השואב להמשיך את פעולתו באופן אוטומטי ומהאיזור בו הפסיק את פעולתו.

באשר לשקית האשפה, זו הצליחה לצבור 12 ריקונים מלאים עד אפס מקום של השואב לפני שנדרש צורך בהחלפת שקית, כך שמדובר בזמן פעולה של כחודש ימים. את השואב הפעלתי בממוצע 3-4 ימים בשבוע, כך שמדובר בפעולה אינטנסיבית יותר לצורכי בדיקתו.

שואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
שואב אבק רובוטי +iRobot Roomba i7 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

הרומבה החדש של iRobot הוא שואב עקשן במיוחד, כזה שמסוגל לעלות על השטיחים שלכם והוכיח שאם יש מקום אליו הוא יכול להידחף, הוא יעשה זאת, גם אם הוא כבר נתקע מתחת לספה מסויימת שוב ושוב ושוב ושוב. עקשנותו מוכיחה כי הוא עובד קשה כדי לנסות ולהגיע לכל פינה בבית, אך מצאתי עצמי נדרש להשתמש ביחידה המצורפת המאפשרת יצירת קיר וירטואלי באיזור מסוים בבית בו נתקע הרובוט שוב ושוב. תוכלו להגדיר את אותו “קיר וירטואלי” במקומות שונים בבית גם דרך פונקציית המפות, על ידי יצירת איזורים בהם לא תרצו שהרובוט ינקה ולא לבחור אותם בתכנית הניקיון מבוססת המפות.

את הניקיון מבצע הרובוט היטב, גם על הרצפות וגם על שטיחים, אך כמו רובוטים שואבים אחרים, הוא לא מסוגל להתמודד עם הלכלוך בפינות הקשות במאת האחוזים.

השורה התחתונה

הרומבה +i7 החדש של iRobot עושה כל מה שהיינו מצפים שייעשה עבורנו שואב רובוטי ומוסיף עוד קצת מעבר עם יכולות התממשקות לעוזרות קוליות ולפקודות IFTTT, מיפוי הבית לניקוי פשוט היכן שנרצה ועמדת טעינה המאפשרת ריקון אוטומטי של האשפה. הרובוט השואב מדגם זה הוא עקשן במיוחד וינסה להגיע לכל מקום אפשרי, מה שיתרום לניקוי מוקפד של כל איזור בבית, אך עשוי לבוא בעוכריו כאשר מדובר במקרים בהם הוא מתעקש לגשת למקומות בהם הוא ייתקע שוב ושוב וידרוש את התערבותכם.

מחיר: 3,990 שקלים (דרך אתר וחנויות iRobot בלבד)

מה אהבנו?

  • ריקון אוטומטי של האשפה מהרובוט לשקית חד פעמית בעמדת הטעינה
  • מיפוי הבית ואפשרות ניקוי לפי איזורים מוגדרים מראש
  • אפליקציה פשוטה וידידותית להפעלת השואב גם מחוץ לבית
  • קישור עם עוזרות קוליות ו-IFTTT

ומה לא?

  • מחיר גבוה
  • כניסה חוזרת לאיזורים בהם נתקע השואב בשל עקשנות מיותרת
  • עמדת טעינה גדולה ומאסיבית

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים