ביקורת סדרה: משחקי הכס, עונה 8 פרק 2 – לסגור את הקצוות, לפני שכולנו מתים

דאיניריס טארגריין מתוך משחקי הכס, עונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

בעונת הסיום של “משחקי הכס” (Game of Thrones), ידענו מראש שפרקים 3-6 יהיו ארוכים במיוחד. ידענו גם, בהתאם, שפרקים 1-2 יהיו באורך רגיל, ומזה יכלנו להסיק גם שמדובר בפרקי חימום. שני פרקים “פשוטים” שנשפכים לתוך הסיום המיוחל של האפוס הגרנדיוזי הזה. השאלה היא, האם באמת היינו צריכים שני פרקי חימום?

מכאן יתחילו ספוילרים לפרק השני של העונה השמינית – ראו הוזהרתם!

“זה כתוב ממש גרוע”

מתחילת העונה התחלנו לשמוע את אותם הלהיטים שאנחנו שומעים בכל חורף ווסטרוזי: “הכתיבה התדרדרה”, “התסריט ממש גרוע”, והלהיט הותיק ביותר – “בלי הספרים זה כבר לא אותו הדבר”. אם נדמה שאני נוזף במתלוננים, האמינו לי – הנזיפה היא בראש ובראשונה בעצמי. גם אני שר את השירים האלה כל פעם מחדש. הפעם אני רוצה להוציא את זה מהמערכת אחת ולתמיד. זו העונה האחרונה, הכתיבה לא תשתפר מכאן, ויש לנו דרקונים גדולים יור לצוד.

הפרק השני של העונה, “אבירת שבע הממלכות” (Knight of the Seven Kingdoms), היה פרק של דיבורים. הרבה מאוד דיבורים. יתכן מאד שעד סוף הסדרה לא יהיה עוד פרק כמוהו, לכן כאן הכתיבה החלשה צרמה יותר מהרגיל. למעשה, הפרק התחיל בסצנה החלשה ביותר שלו, וזה נורא כי זה קובע טון מאוד לא טוב לפרק. היתרון הוא, כמובן, שמשם אפשר רק לעלות, וזה מה שקרה בפועל.

כותבי הפרק רצו לסגור כמה שיותר קצוות פתוחים לפני שמתחיל הקרב על ווינטרפל, שיתרחש בפרק הבא. יש הרבה קונפליקטים פתוחים ומערכות יחסים לא פתורות, וחלק מהנוכחים (חלק ניכר, אני מקווה) לא ישרדו את הקרב. ברור כשמש שבשביל הכותבים מערכות היחסים האלה הן עול, הן נטל שצריך להתמודד איתו. מכשול שצריך להוציא מהדרך. לכן המשפט של ג’יימי, למשל, סצנה טעונה שציפינו לה שבוע בקוצר רוח, הייתה מפגן מרוח ומייגע של שחקנים שמקריאים שורות טקסט סתמיות שהם לא מרגישים ולא מאמינים בהן.

ג’יימי לאניסטר, האיש שזרק ילד מחלון, האיש שרצח את המלך עליו נשבע להגן, האיש ששבר את רגלו של אדארד סטארק ודקר את ג’ורי קאסל עם פגיון בעין בעודו צוהל, לא קיבל אפילו מכה קטנה על יד הזהב שלו – כי הוא הגן על המשפחה שלו וכי הוא הציל את בריאן מאונס, בימים בהם אונס היה עניין של מה בכך בסדרה הזאת. אמנם דווקא התקרית ה”לא נעימה” עם בראן לא עלתה במהלך המשפט, לאיש עדיין יש מספיק פשעים נגד בתי סטארק וטארגאריין כדי לנעול אותו בצינוק לשארית חייו, במקרה הטוב.

ג'יימי לאניסטר מתוך משחקי הכס, עונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)
ג’יימי לאניסטר מתוך משחקי הכס, עונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

רצינו לראות את ג’יימי מתייסר. רצינו לראות את בריאן וטיריון עושים אקרובטיקה רטורית מרשימה כדי להרוויח עוד דקה ועוד שעה ועוד יום לחייו של קוטל המלך. במקום זה כולם קמו, נעמדו במקום שסומן על ידי הצלם, דקלמו את הטקסט היבש שלהם, ו”שכנעו” את סאנסה וג’ון ש”שכנעו” את דאינריז שג’יימי לאניסטר, אביר שאיבד את רוב יכולת הלחימה שלו, ושמייצג בשביל רבים מהם את כל מה שרע בעולם, הוא בעצם בחור סבבה ועדיף להם שילחם לצדם.

בולשיט.

אבל משם, כאמור, הפרק משתפר. לרגעים אפילו משתפר מאוד. הוא גם מצביע על אמת מרה שלא כולנו רוצים להודות בה…

אמיליה קלארק היא החוליה החלשה

אך, חאליסי. דאינריז פרי-סער. מנתצת השלשלאות. אם הדרקונים. כמה שאנחנו אוהבים אותך. וזה קשה, כי אמיליה קלארק (Emilia Clarke) שמשחקת אותך היא, ככל הנראה, שחקנית חסרת כשרון. חשבנו שאולי זה עניין של כימיה – אולי היא וקיט הארינגטון (Kit Harington), ג’ון שלג שלנו, פשוט לא מסתדרים טוב על המסך. אולי גם עם סופי טרנר (Sophie Turner), סאנסה סטארק, או עם פיטר דינקלג’ (Peter Dinklage), טיריון לאניסטר… אבל עם מי בעצם יש לה כימיה טובה? אולי רק עם איין גלן (Iain Glen), ז’ורה מורמונט, אבל הוא עושה את כל העבודה. ופה בעצם קבור הכלב – עד עכשיו כולם עשו בשבילה את העבודה. עכשיו היא צריכה לעבוד בעצמה, והיא בבירור לא עומדת בזה.

אני מסכים, זה לא הוגן. אבל קלארק לוהקה לתפקיד מאוד שונה מזה שהיא משחקת עכשיו. דאינריז תמיד הייתה יותר רעיון מדמות – כמו שאנשים שמעו מרחוק על מעלליה, ודמיינו את המלכה האידאלית, כך גם אנחנו ראינו בה משהו חדש ומרענן. היא הייתה גיבורה שקל לאהוב. לקלארק יש שלושה מבטים – עצוב, עדין, ורושף. את שלושתם היא מבצעת מעולה. יחד עם טקסט טוב, שחקנים פנטסטיים ודרקונים מהממים, לא פלא שהתאהבנו בה. אבל ככל שהדמות שלה גדלה, וככל שהטקסט שלה התדרדר, נהייה ברור שאין לה באמת מה להציע. לא במקרה כל ניסיון שלה להגיע לקולנוע הסתיים באכזבה.

ואולי זאת נקודה לזכות הסדרה – רוב השחקנים טובים מאוד, וכמה מהם לא פחות מנפלאים. אבל זה מדגיש שאין לה כבר מקום פה. מי יודע, אולי בקרוב גם לא יהיה לה מקום בין החיים? אינני מייחל לזה, אבל מותה של דאינריז בפרק הבא יהיה נוח מאוד. למעשה היה עדיף אם הייתה נופלת בעונה הקודמת – אז היינו מתאבלים עליה באמת. אבל זה היה פוגע ברייטינג קצת יותר מדי, ועכשיו אנחנו תקועים עם מלכת-דרקון שמשבשת כל סצנה בה היא מופיעה.

אבל מספיק להתלונן. אם עוד לא פרשתם בזעם, הרווחתם – כי בואו נדבר על מה שהיה טוב בפרק. האמת? היה לא מעט.

דאיניריס טארגריין מתוך משחקי הכס, עונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)
דאיניריס טארגריין מתוך משחקי הכס, עונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

פרק מרגש באמת

בראן מדבר עם ג’יימי, שמדבר עם טיריון שמדבר עם דאבוס, שמדבר עם גילי שמדברת עם סאם שמדבר עם זו’רה שמדבר עם דאינריז, שמדברת עם סאנסה ועם ג’ון ושוב עם טיריון, שמדבר עם טורמונד שמדבר עם בריאן שמקווה מאוד שלאף אחד מהם אין איידס – או משהו בסגנון.

הצורך העז הזה של הכותבים לסגור כמה שיותר פינות לפני המוות הקרב ובא הוליד כמה וכמה רגעים מאוד יפים. כן, חלק מהרגעים הרגישו מאולצים, אבל בלא מעט מקרים היה קל מאוד להתרגש – וכל הרגעים האלה התערבבו לבלילה קצת מבלבלת, אבל מוצלחת ברובה.

חשוב לציין לטובה את ליאם קאנינגהאם (Liam Cunningham), שמשחק את דאבוס. הוא תמיד מצליח לסחוט דמעה קטנה מהצופים, לא משנה כמעט על מה הוא מדבר. חשוב לציין את ג’ייקוב אנדרסון (Jacob Anderson), תולע אפור, שבשתי סצנות קצרצרות מרגש מאוד. זה טראגי – כי הוא כנראה לא ישרוד את הפרק הבא. ראוי לציון גם אלפי אלן (Alfie Allen), ת’יאון גרייג’וי, שדמותו עברה את אחד מהמסעות היותר מסועפים בסדרה הזאת, ובשלב הזה באמת טוב לראות אותו חוזר לווינטרפל כדי להגן עליה.

ואם כבר על מסעות ארוכים נדבר – כולנו זוכרים את מייזי וויליאמס (Maisie Williams), אריה סטארק, מאז שהיא הייתה בת 14. אני בטוח שאצל צופים רבים ההתפשטות הפתאומית שלה עוררה רגשות מעורבים. נתנחם בזה שהפעם נחסכה לנו סצנה מיותרת עם זונות, כמו זה שהשחילו עם ברון בפרק הקודם כדי להזכיר לנו שזה עדיין “משחקי הכס”.

וכל הדיבורים האלה, כל הדמויות האלה שעוברות רגעים יפים ואנושיים, מבהירים שהפרק הזה יכל בקלות להיות הפרק הראשון. הוא היה מעניין יותר מקודמו, ולמרות שכל כולו היה פרק של דיבורים בלבד הוא הצליח להשיג את המטרה. במקום שישה פרקים היינו מקבלים חמישה, אולי ראשון מעט ארוך יותר, והיינו מסתדרים עם זה יפה מאוד. עכשיו, בדיעבד, הפרק הראשון שהרגיש די בסדר סך הכל, מרגיש מיותר לחלוטין.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים