ארגון PCI-SIG משיק את תקן ה-PCI Express 5.0

PCI Express 5.0 PCI Express 5.0

ארגון העל PCI-SIG (קבוצת האינטרסים המיוחדים של PCI) האחראי על תקן ה-PCI הכריז על שחרור גרסה 1.0 של תקן ה-PCI Express 5.0 (להלן PCIe 5.0), שיציע קצב העברת נתונים של עד 128GB/s ועתיד להחליף את תקן PCIe 4.0 שרק עכשיו מתחיל להיכנס למחשבים הביתיים.

בעוד תקן ה-PCIe 4.0 הוא התקן עדכני ביותר של PCI-SIG שזמין כיום, ברוב המקרים המחשבים של היום משתמשים בתקן PCIe 3.0 הישן יותר ורק עכשיו, עם הכרזת AMD על מעבדי ה-Ryzen 3000 וערכת השבבים X570, חיבור ה-PCIe 4.0 צפוי להיות זמין בתפוצה רחבה יותר.

עם זאת, אורך החיים של ה-PCIe 4.0 ככל הנראה יהיה קצר יחסית, זאת לאור ההכרזה על תקן ה-PCIe 5.0, אותו ארגון ה-PCI-SIG הספיק לסיים בזמן שיא של 18 חודשים בלבד. התקן החדש מציע קצב העברה של 32GT/s עם עד 128GB/s בחיבור x16 כשהוא תומך לאחור בכל תקני ה-PCIe עד לתקן PCIe 1.0 הראשון.

רוחב פס PCIe (באדיבות PCI-SIG)
רוחב פס PCIe (באדיבות PCI-SIG)

למרות ההכרזה על תקן ה-PCIe 5.0 החדש ניתן לצפות כי יקח זמן רב לתעשייה לאמץ אותו לשימוש רחב וזאת לאור הניסיון עם תקן PCIe 4.0, שעדיין אינו נחשב כתקן נפוץ ורק עכשיו מתחיל להגיע לחלק ממערכות המחשב הביתיות. כעת יש רק לחכות לחומרה מתאימה שתוכל לנצל את כל רוחב הפס אותו מציע התקן החדש.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים