ביקורת סדרה: נקודת זינוק – זומבי מהיר ועצבני

נקודת זינוק (תמונה באדיבות yes) נקודת זינוק (תמונה באדיבות yes)

טלויזיה בריטית תמיד מגיעה עם סטנדרטים קצת שונים ממה שאנחנו רגילים אליהם. התקציבים קטנים יותר, התסריטים קצת מופרעים יותר, השחקנים (לרוב) פחות יפים וזוהרים משחקני הטלוויזיה האמריקאים, ורמת המשחק (לרוב) גבוהה יותר. לכן כשמופיעה סדרה בריטית עם רעיון חדש ומקורי, תמיד מעניין לבדוק אותה – היא מציגה משהו שונה, אחרי הכל, ואם היא תהייה טובה, אולי היא אף תרכש על ידי אולפן אמריקאי שיפיק גרסה יקרה יותר שלה. גם אם לא – עונות בריטיות תמיד קצרות יותר. לכל סדרה, מוזרה ככל שתהייה, שווה להתייחס לכל הפחות כתרגיל מחשבה.

הכירו את “נקודת זינוק” (Curfew), סדרה מוזרה למדי בכיכובו של שון בין (Sean Bean) מ”משחקי הכס” ו”שר הטבעות”. כמה מוזרה? תיכף נספר לכם – לפחות בהתבסס על מה שקורה בפרק הראשון.

העלילה

וירוס קטלני החל להתפשט בעולם. האנושות בסכנה – מצבו הבריאותי של כל מי שנדבק מתדרדר במהירות, עד שלבסוף החולה נהייה אלים ורצחני, עם צורך בלתי נשלט לקרוע לגזרים כל מי שנקלע לדרכו. במילים אחרות – הוא הופך לזומבי. לאנושות יש כלים להתמודד עם זה. המשטרה חמושה יותר מאי פעם, ובמהלך היום הרחובות בטוחים בדיוק כפי שהיו תמיד. בלילות, לעמות זאת, קשה יותר לשמור על ביטחון הציבור – לכן בלילה מוטל עוצר.

נדמה שהשיטה עובדת, אך לא כולם מוכנים לחיות בתנאים האלה, בפחד תמידי מהוירוס ומהנשאים הקטלניים שלו. לאמיצים במיוחד ישנו מפלט – יש אי לחופי אנגליה, אליו לפי הדיווחים הוירוס לא הגיע. שם, באי הזה, מדענים חוקרים את הוירוס כדי לרפא אותו. החיים על האי נשמעים מושלמים ואוטופיים ביחס לחיים בעיר הגדולה, אך אי אפשר פשוט לקום ולעבור לאי. ההזדמנות היחידה להגיע לשם היא דרך מירוץ רחוב לא חוקי, שנערך לעתים רחוקות מאוד. המירוץ קורה בלילה, בשעת העוצר ורק דרך המירוץ ישנה תקווה כלשהי להימלט מהעיר העצורה.

פרנקנשטיין של רעיונות

ודאי כבר שמתם לב ש”נקודת זינוק” מערבב כמה רעיונות שהשילוב ביניהם די מוזר. מצד אחד, ישנו סיפור די גנרי עם אפוקליפסת זומבים. השוני העיקרי מרוב הסיפורים הוא שנדמה שכאן האנושות דווקא מסתדרת עם הזומבים, יחסית, אבל מובן גם שזה קרב נגד השעון – בסופו של דבר הוירוס ינצח, שיטת העוצר והפעילות המשטרתית המוגברת רק מאטים את הבלתי נמנע.

מצד שני, יש גם את סיפור מרוצי הרחוב – אנשים שמתאספים בלילה למירוץ סודי במיוחד, שרק להצטרף אליו עולה הון תועפות. לא רעיון חדש, גם לא במדינת משטרה דיסטופית, אבל השילוב עם הזומבים הוא בהחלט די חריג. כל האלמנטים האלה יחד לא סותרים דווקא, אבל הם קצת מוזרים, ומהתסריטאים מצופה לעבוד קצת יותר כדי להצדיק את הרעיונות האלה.

זה יכל להיות פרמיס מצוין למשחק וידאו. משחק מרוצים לא חוקיים בלילה, בו גם שוטרים וגם זומבים יפריעו לנו בנהיגה? בטח, למה לא? אפשר להמציא סיפור מצוץ מהאצבע וללכת לפתח את המשחק. 98 ב-Meta Critic, למה לא. אבל בסדרת טלויזיה זה לא בדיוק מספיק – יש שאלות שהצופים ישאלו, שאלות שדורשות תשובות. “נקודת זינוק” לא ממש מספקת את התשובות האלה.

הנה כמה שאלות בסיסיות שמצריכות תשובה: מי מארגן את המרוץ? אולי הדמויות לא יודעות את זה, אבל לפחות יש להן ספקולציות בנושא. חלק מהדמויות בסדרה אפילו מספקות לאחרות כניסה למרוץ, ספציפית דמותו של שון בין – מאיפה הוא מקבל את המחשבים הקטנים שמאפשרים לאנשים להשתתף? עוד שאלה – מה חוקי המרוץ? אנחנו מבינים שהשתתפות במרוץ היא הדרך היחידה להגיע לאי, אבל איך? האם רק המנצחים מקבלים גישה לאי? איך נצחון במרוץ מוציא אותם מהעיר? האם המרוץ עצמו יקח אותם החוצה? מה הסכנות במרוץ, חוץ מהיותו מרוץ מכוניות לא חוקי בעיר מלאה בזומבים? נשמע על פניו שאלה כבר סכנות מספקות, אבל כשתצפו בפרק לא ממש תרגישו את הסכנה – בתוך רכב שנוסע במהירות גבוהה לא נדמה שהזומבים משנים משהו.

אתם תשימו לב שוב ושוב שהסדרה פשוט לא מסבירה דברים שדווקא חשוב לדעת – פשוט כדי שנוכל להבין מה הסיכונים, מה הסיכויים, ומה בכלל קורה עם הדמויות על המסך. הדמויות הן, כמובן, כל מה שמשנה – עם דמויות מספיק מעניינות, אפשר גם סדרה ממש משעממת וסתמית למראית עין תהייה נפלאה. אז איך הדמויות ב”נקודת זינוק”?

נקודת זינוק
נקודת זינוק (צילום: Gareth Gatrell, Tiger Aspect Productions)

הדמויות בנקודת זינוק

הפרק שמזניק את “נקודת זינוק” לא עוסק במירוץ עדיין – הוא מציג לנו את היום שלפני המירוץ, ואת כל הדמויות אחריהן נעקוב במהלכו. לחלק מהדמויות הוא אפילו מספק פלאשבקים נוספים, חמש שנים אחורה. המהלך הזה בונה הכרות איטית עם העולם ועם הדמויות, בלי לקטוע יותר מדי את הרצף של הסיפור. מי הן הדמויות אבל?

ישנה נהגת אמבולנס שמתנגדת למירוץ – אבל בתחילת הפרק אנחנו רואים אותה ואת האמבולנס שלה מגיעים לנקודת הזינוק. ישנו עבריין שנמלט מהחוק בעזרת בת זוגו, אחותה של נהגת האמבולנס. ישנה משפחה שלמה, עם ילדים וכלב והכל, שמתחרה גם היא במירוץ, וישנו בעל מוסך מפוקפק עם אישה צעירה והרה שרוצה גם הוא להסתלק מהעיר הזאת.

כל הדמויות האלה יכולות להיות מעניינות – אבל הן לא מעוררות הרבה עניין, לפחות לא בפרק הראשון. וזה חבל, כי הפרק הראשון מוקדש בראש ובראשונה לדמויות האלה. אבל משהו לא מקליק – משהו בהצגה שלהן לא עובד מספיק. וזה לא שהשחקנים לא טובים – הרושם הוא שכל השחקנים מוכשרים ומוצלחים. אלה הדמויות שלהם שלא מצליחות לרגש או לעורר אמפתיה.

בשורה התחתונה

“נקודת זינוק” היא סדרה עם ערבוביה מעניינת של רעיונות. אפשר וכדאי לבחון אותם, אבל הרושם הראשוני של הסדרה לא מזהיר. בהתבסס על הפרק הראשון בלבד, לא בטוח שהיא תצליח לעניין גם בהמשך – אך עיקר האקשן צפוי לקרות מהפרק השני והלאה.

אם הרעיון נשמע לכם מוצלח, אולי כדאי שתתנו לה צ’אנס – צפו בשלושה פרקים, נניח, ותראו אם זה עובד לכם. אם הרעיון לא מדבר אליכם, ותרו על הסדרה מראש – כי משהו מוצלח מעבר גם לא תמצאו כאן.

הסדרה משודרת מידי יום שני בשעה 22:00 בערוץ yesEDGE ובמלואה ב-yes London רק לצופי Sting TV.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים