אפל מציגה את macOS Catalina עם אפשרות להריץ אפליקציות iPad במחשב

אפשרות Sidecar ב-macOS Catalina (מקור אפל) אפשרות Sidecar ב-macOS Catalina (מקור אפל)

יחד עם שלל המוצרים והעדכונים אותם אפל (Apple) הציגה בכנס המפתחים WWDC 2019 החברה הדגימה את הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה MacOS למחשבים, macOS Catalina, השם שנבחר לגרסת ה-macOS 10.15. אחד השינויים הגדולים ביותר בגרסה החדשה של מערכת ההפעלה הוא פרויקט Catalyst המאפשר הרצת אפליקציות iOS ישירות ב-macOS.

הגרסה החדשה מגיעה כשנה אחרי MacOS Mojave (או MacOS 10.14) שהוצגה בכנס WWDC 2018 ועם היכולת להרצת יישומי iOS במק. פרויקט מוקדם של אפל שדלף תחת השם קוד Marzipan ונקרא מהיום רשמית פרויקט Catalyst, אפשרות חדשה שתאפשר ליישומי Xcode שנועדו ל-iPad לעבוד בצורה טבעית ב-macOS Catalina ולהציע מגוון רחב של תוכנות חדשות למחשבי המק.

בצד האבטחה, תוכנת ה-Gatekeeper של אפל תבדוק מעכשיו כל אפליקציה אל מול בעיות אבטחה ידועות, כאשר כל אפליקציה תצטרך אישור מפורש מהמשתמש לקבלת גישה לקבצים על המחשב. אפל שדרגה גם את תחום אבטחת המחשבים עצמם באמצעות שבב האבטחה T2 שיאפשר לנעול את המחשבים מרחוק, מה שיהפוך אותך לפחות אטקרטיביים לגנבים.

מערכת macOS Catalina (מקור אפל)
מערכת macOS Catalina (מקור אפל)

בעבור משתמשים בעלי הטאבלטים של אפל החברה הוסיפה את אפשרות ה-Sidecar, המאפשרת להשתמש במסך ה-iPad כמסך משני למחשב לעבודה במקביל על שני המסכים או שימוש ב-iPad כטאבלט ציור עבור אפליקציות התומכות בעטי מגע באמצעות ה-Apple Pencil של החברה.

חיבור ה-iPad Pro ל-macOS Catalina דרך Sidecar (מקור אפל)
חיבור ה-iPad Pro ל-macOS Catalina דרך Sidecar (מקור אפל)

שינוי גדול נוסף אותו מביאה הגרסה החדשה הוא פירוק תוכנת ה-iTunes מוכרת של אפל לאפליקציות נפרדות הכוללות את תוכנת המוזיקה Apple Music, תוכנת הפודקאסטים Apple Podcasts ותוכנת Apple TV נפרדת לצפיה בתכני וידאו.

מלבד השינויים הגדולים יחסית אפל מעדכנת ומשפרת גם את תוכנת הגלריה Photos, דפדפן ה-Safari, תוכנת האימייל Mail, תוכנת הפתקים Notes ותוכנת התזכורות Reminders עם שיפורים חדשים, כניתן יהיה למצוא עוד שינויים קטנים בגרסת ה-macOS החדשה לכשתצא רשמית.

גרסת macOS Catalina החדשה צפויה להיות זמינה בסתיו הקרוב, כאשר גרסת בטא למפתחים כבר זמינה להורדה וגרסת בטא פומבית תהיה זמינה מיולי הקרוב.

בעוד השיפורים השונים של macOS Catalina נעים בין קטנים יחסית וגדולים, דוגמת פיצול ה-iTunes, השינוי הגדול ביותר הוא פרויקט Catalyst שיאפשר להריץ אפליקציות iPad ישירות על מחשבי המק.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים