לקראת ה-Galaxy Note 10 – אלו השינויים הגדולים בסדרת ה-Note לאורך השנים

סדרת ה-Samsung Galaxy Note סדרת ה-Samsung Galaxy Note

סדרת ה-Galaxy Note מלווה אותנו בגזרת הסמארטפונים מאז 2011, השנה בה סמסונג אזרה אומץ והציגה לעולם סמארטפון גדול בעולם בו כל הסמארטפונים השולטים הגיעו עם מסכי 3.5 עד 4 אינץ’. מאז ועד היום, שוק הסמארטפונים התהפך לחלוטין, כשבזמננו יהיה לכם קשה מאוד למצוא סמארטפון המתפקד כמכשיר דגל ומציע מסך קטן מ-5.5 אינץ’.

עם השנים, סמסונג ביצעה לא מעט שינויים לסדרת ה-Galaxy Note הגדולה שלה, מהצורה, לגודל המסך ולעט האיקוני. אומנם, בבחינת כל דגמי הנוט אחד ליד השני, נוכל לראות באופן ברור כי סמסונג לא לקחה אף צעד משמעותי ואמיץ מידי בחלקת העיצוב של הסדרה. מאז המצאתה, סדרת הנוט שמרה על מבנה מלבני עם קווים מעוגלים לעיתים, כשביניהם נמצא מסך ששוליו הצטמצמו משנה לשנה.

השינויים הגדולים ב-Galaxy Note מדור לדור

עם הצגת ה-Galaxy Note המקורי, סמסונג ניסתה להביא לעולם גזרה חדשה של סמארטפונים מהם ניתן לצרוך תוכן ומהווים נקודת ביניים בין טאבלטים ענקיים וסמארטפונים קטנים במיוחד. עם סדרת הנוט, החברה הצליחה לעשות זאת בזמן ההכרזה ושנים רבות לאחר מכן. בימינו החברה מתקשה יותר לבדל את סדרת הנוט ממכשירים אחרים עקב העובדה שכל המכשירים מציעים גדלים דומים מאוד, עיצוב כמעט זהה ופיצ’רים משותפים.

שנה לאחר הצגת ה-Galaxy Note ב-2011, סמסונג התפנתה שוב להציג לנו את הגרסה המחודשת של המכשיר, ה-Galaxy Note 2, באוגוסט 2012. הגרסה העדכנית הגיעה עם מסך גדול יותר שהציע 5.5 אינץ’ לעומת 5.3 אינץ’, יותר זיכרון עבודה (RAM), מערכת שבבים עם מעבד בעל ארבע ליבות וסוללת 3100 מיליאמפר/שעה. עט ה-S Pen קיבל עדכון שאיפשר לו להיות מדויק יותר והציג את אפשרות הריחוף על פני המסך, זו שמציגה סמן קטן הנע על התצוגה ואיפשרה תצוגה מקדימה לחלונות, לצפייה במייל, למשל. במסכי ה-OLED שמככבים היום סמסונג השתמשה כבר ב-2011 עם הדגם המקורי, שם עשתה החברה שימוש בפאנל מסוג Super AMOLED.

גם עם ה-Galaxy Note 3 סמסונג דאגה להמשיך להעלות לאט ובזהירות את גודל המסך מ-5.5 אינץ’ ל-5.7 אינץ’, כשהפעם הרזולוציה עלתה מ-720p HD ל-Full HD, וכך גם זיכרון העבודה שקפץ פעם נוספת מ-2 גיגה-בייט ל-3 גיגה-בייט. מערך הצילום קיבל שינוי בדגם זה לעומת זוג הדגמים הקודמים, וכאן סמסונג העלתה את כמות הפיקסלים ל-13 מגה פיקסל תוך פתיחת מפתח הצמצם ל-f/2.2 לעומת f/2.6. מבנה הפלסטיק בו החברה השתמשה בזוג הדגמים הקודמים עבר שינוי קל, כשכאן נמצא מבנה פלסטיק דומה, אך זה הגיע תחת מעטה של דמוי-עור.

ממשק המשתמש בטלפון זכה לעדכון שכלל אפשרות עבודה במקביל עם שתי אפליקציות על חלונות משלהם שהוצגו זה לצד זה, תוך ניצול המסך הגדול, וגם כאן שמה סמסונג דגש על עדכון עט הסטיילוס שלה. ה-S Pen קיבל כעת את חלון ה-Air Command הצף אשר קיים עד היום ומופיע בעת שליפת ה-S Pen מגוף המכשיר. סמסונג סיפקה גם התראות ברגע שהעט היה רחוק מידי מהסמארטפון, כדי שלא ייאבד.

סדרת ה-Samsung Galaxy Note
סדרת ה-Samsung Galaxy Note

לאחר שראתה את תוצאות השינוי מגב פלסטיק מבריק לגב פלסטיק בעל שכבת דמוי-עור, סמסונג החליטה להמשיך עם הרעיון גם בדגם ה-Galaxy Note 4, תוך שמירה על גודל המסך כפי שהוא והכנסת השדרוגים הקבועים כמו מערכת השבבים, קיבולת הסוללה ועוד. מערך הצילום בדגם הנוט 4 היה הראשון בסדרת הנוט להציע מייצב אופטי, כשזה הגיע עם חיישן ברזולוציית 16 מגה פיקסל ומצלמת סלפי ברזולוציית 3.7 מגה פיקסל לעומת 2 מגה פיקסל. דרכי פתיחת המכשיר קיבלו רענון גם הן, כשהחל מהנוט 4 נוכל להנות מפתיחת הנעילה באמצעות סורק טביעות האצבע הממוקם בחזית, בכפתור הבית.

יחד עם השינויים הללו, בנוט 4 סמסונג חידשה גם את ה-S-Pen, אשר היה דק ומדויק יותר מקודמיו. מסך המכשיר קיבל קפיצה ברזולוציה ל-Quad HD מ-Full HD, מה שמיקם אותו כסמארטפון הדגל בעל התצוגה ברזולוציה הגבוהה ביותר מבית סמסונג. בצעד די מבלבל, סמסונג החליטה שהקפיצה ברזולוציה תסתפק בעלייה של 20 מיליאמפר/שעה בקיבולת הסוללה בהשוואה לדורו הקודם של המכשיר, מה שגרם בסופו של דבר לחיי סוללה מעט פחות טובים.

מכשיר נסיוני ואמיץ מבית סמסונג היה ה-Galaxy Note Edge, איתו סמסונג הציגה לעולם את הרעיון שלה למסך מקומר, אך האחרון הציע קימור בודד בלבד בחלק אחד של המסך. מלבד העובדה הזו, סמסונג כללה בדגם את כל המאפיינים המוכרים מה-Galaxy Note 4, ממערכת השבבים, דרך מערך הצילום ואל שפת העיצוב המוכרת עם ה-S-Pen. מנגד, הסוללה ירדה ל-3000 מיליאמפר/שעה לעומת 3220 מיליאמפר/שעה, כשגם המסך הפך קטן יותר באופן מזערי מ-5.7 אינץ’ ל-5.6 אינץ’.

השוואת קיבולת סוללה בסדרת ה-Samsung Galaxy Note
השוואת קיבולת סוללה בסדרת ה-Samsung Galaxy Note

משם סמסונג קפצה אל ה-Galaxy Note 5, אשר הציג לראשונה בסדרת הנוט את גב הזכוכית המבריק איתו סמסונג ממשיכה עד היום. אם בדגם הנוט 4 סמסונג שמרה על 3 גיגה-בייט של זיכרון עבודה, כאן החברה החליטה להעלות פעם נוספת את זיכרון העבודה ל-4 גיגה-בייט, כשגם חיישן הצילום הראשי קיבל קפיצה נוספת למפתח צמצם f/1.9 לעומת f/2.2 אצל קודמו. עט ה-S Pen זכה לאפשרות שליפה מהירה יותר בלחיצה עליו ובעת שנשלף מגוף המכשיר ניתן היה כעת ליצור פתקים בציור על המסך.

העיצוב החזיתי לא השתנה רבות, אך שילובו של גב הזכוכית החדש העניק למכשיר מראה יוקרתי מאי פעם. בדגם זה סמסונג המשיכה להתאים את עצמה לדור הסלפי החדש, כאשר היא מציידת את המכשיר בחיישן חדש ברזולוציית 5 מגה פיקסל ובמפתח צמצם f/1.9. בגב המכשיר נוסף חיישן למדידת הדופק ובצד הטעינה קיבל המכשיר תמיכה בטעינה אלחוטית.

בדילוג קליל על הספרה 6, החברה הגיעה אל ה-Galaxy Note 7, אשר ירד מהמדפים בשל תקלות שהתגלו בסוללה. אומנם, זה יצא לאחר מכן פעם נוספת תחת השם Galaxy Note FE, עם עיצוב זהה ומפרט כמעט זהה מלבד הסוללה שירדה לקיבולת של 3200 מיליאמפר/שעה מ-3500 מיליאמפר/שעה.

ה-Galaxy Note 7 (או ה-Galaxy Note FE) היה הראשון בסדרת הנוט ששילב את סורק הקשתית שהיווה חלופה לסורק טביעות האצבע וגם הראשון בסדרה לשלב תמיכה בתקן IP68 להגנה מפני מים ואבק. המכשיר הגיע גם עם חיישן ה-12 מגה פיקסל החדש, אשר תומך בטכנולוגיית פוקוס מהירה בשם Dual Pixel בה סמסונג עושה שימוש גם ברגעים אלו במכשיריה החדשים. מפתח הצמצם נפתח גם הוא ל-f/1.7 גם בחיישן הראשי וגם במצלמת הסלפי. חידוש נוסף אותו הציגה החברה לראשונה עם דגם ה-Note 7 היה המעבר למחבר מסוג USB Type-C לעומת MicroUSB אשר שימש אותה עד לאותה נקודה.

עם הפקת הלקחים מסאגת ה-Galaxy Note 7 והשקת ה-Galaxy Note FE, סמסונג הסתכלה קדימה אל עבר ה-Galaxy Note 8, כשזה הכיר לנו את טרנד המסכים הארוכים ביחס תצוגה של 18.5 על 9 אותו ראינו מעט קודם לכן בסדרת ה-S8, מה שגרם לגודל המסך לעלות מ-5.7 אינץ’ ב-Note 7, ל-6.3 אינץ’ בנוט 8.

יחד עם זאת, הנוט 8 גילה לנו את מערך הצילום הכפול הראשון בו החברה השתמשה בסדרת הנוט, כשזה מציע חיישן ראשי בדומה לקודמו, וחיישן המשמש לזום אופטי עד פי 2 דרך מפתח צמצם f/2.4 וברזולוציית 12 מגה פיקסל. טרנד הסלפי המשיך ללחוץ גם הוא, וכאן סמסונג שדרגה את מצלמת הסלפי שוב ל-8 מגה פיקסל, בזמן שמפתח הצמצם נותר על קנו מהדור הקודם והתווספה עמידות בפני מים ואבק בתקן IP68.

השוואת גדלי המסכים בסדרת ה-Samsung Galaxy Note
השוואת גדלי המסכים בסדרת ה-Samsung Galaxy Note

לצד הדברים הללו, ה-Note 8 הביא עמו לראשונה את פיצ’ר ה-Samsung Dex, אותו החברה הציגה מעט קודם לכן עם סדרת ה-S8, אך זה הוא היה המכשיר הראשון בסדרת הנוט להגיע עמו. גרסת הבלוטות’ שודרגה גם היא וקפצה לבלוטות’ 5.0 לעומת 4.2 בדגם ה-Galaxy Note 7/FE. הסוללה המשיכה לגדול ועלתה לקיבולת של 3300 מיליאמפר/שעה מ-3200 מיליאמפר/שעה, אך את המהלך הזה סמסונג כנראה עשתה בהתאמה לרזולוציה הגבוהה והחדשה.

סורק טביעות האצבע אותו סמסונג מיקמה בחזית על גבי כפתור הבית הוסר ועבר אל גבו של המכשיר, בשעה שדרך שקע האוזניות שהתיישב תחתיו ניתן לשמוע אודיו ב-32 ביט לעומת 24 ביט עם דגם ה-Note 7. עם ה-Galaxy Note 8 סמסונג שדרגה גם את רכיב זיכרון העבודה, כשבדגם הזה החברה עלתה משימוש ב-4 גיגה-בייט ל-6 גיגה-בייט כסטנדרט לכל גרסאותיו של המכשיר. ולבסוף, הייתה זו הצגתו הראשונה בסדרה של כפתור הביקסבי (Bixby) הייעודי.

את הסרת כפתור הבית ומעבר לכפתורים וירטואליים סמסונג המשיכה גם לדגם ה-Galaxy Note 9, עימו החברה שמרה על מיקומו של סורק טביעות האצבע בגב המכשיר, אך מיקמה את האחרון מתחת למערך הצילום לאחר שבלבל לא מעט משתמשים כשהיה ממוקם לצד המצלמות. עם עט ה-S-Pen החדש ניתן החל מהנוט 9 להזניק אפליקציות, לצלם תמונות מרחוק ועוד באמצעות השימוש החדש של העט בקישורית בלוטות’ ייעודית.

בגזרת הביצועים של הנוט 9, סמסונג שדרגה את זיכרון העבודה מ-6 ל-8 גיגה-בייט, כשגם נפח האחסון כעת מוצע בגרסה הכוללת לא פחות מ-512 גיגה-בייט הניתנים להרחבה באמצעות כרטיס זיכרון לעוד 512 גיגה-בייט נוספים המסתכמים בסמארטפון המאפשר אחסון של 1 טרה-בייט על הנייר. הסוללה המחזיקה את מערך הביצועים באוויר גדלה משמעותית מהדור הקודם, כשעם הנוט 9 סמסונג הציעה למשתמשיה 4000 מיליאמפר/שעה בגדר קיבולת הסוללה לעומת 3300 מיליאמפר/שעה בנוט 8.

מה נראה בסדרת ה-Galaxy Note 10

את סדרת ה-Galaxy Note 10 סמסונג צפויה לחלק לזוג מכשירים לעומת כל הדגמים הבודדים בשנים הקודמות. הדגם הסטנדרטי ייקרא Galaxy Note 10, אך הדגם הגדול אף יותר יזכה לשם Galaxy Note 10 Plus בדומה לסדרת ה-S. על פי ההדלפות, שפת העיצוב של הזוג זהה כמעט לחלוטין, כשגם בהשוואה לדגמים הקודמים סמסונג לא תראה לנו כאן צעד עיצובי דרסטי.

Galaxy Note10 ו-Galaxy Note10 Pro (תמונה: Pricebaba)
Galaxy Note10 ו-Galaxy Note10 Pro (תמונה: Pricebaba)

זוג המכשירים אמורים להגיע עם מגרעת בתצורת חור מצלמה בחלקו העליון והאמצעי של המסך, כשגדלי המסכים יעמדו על 6.4 אינץ’ לדגם הסטנדרטי ו-6.7-6.8 אינץ’ לדגם הפלוס. הפאנל המככב מאחורי הקלעים הוא ה-Dynamic AMOLED אותו הכרנו עם סדרת ה-S10, כשזה מגיע עם 128 גיגה-בייט של נפח אחסון ו-256 גיגה-בייט במידה ואתם בוחרים בגרסת הפלוס.

נפחי האחסון יעלו עד ל-1 טרה-בייט באופן מובנה, כך שתוכלו להגיע ל-1.5 טרה-בייט במידה והמכשירים יתמכו בכניסה לכרטיס זיכרון. מערכת השבבים אשר תפעל מאחורי הקלעים תהיה ה-Exynos 9825, אשר צפויה לצאת לאור בתהליך ייצור של 7 ננו-מטר ועם ביצועים משופרים.

קיבולת הסוללה בדגם הסטנדרטי צפויה לעמוד על 4170 מיליאמפר/שעה, אך גם דגם הפלוס אמור להגיע עם קיבולת סוללה זהה ולא לhהנות מתוספת נדרשת עקב גודל המסך. ההדלפות הנוגעות לטעינה המהירה חלוקות בדעתן האם המכשירים יתמכו בטעינה מהירה בהספק של 25 וואט או 45 וואט, כך שנכון לשלב זה אנחנו ממליצים לחכות לעדכונים נוספים. גם נושא אפרכסת השמע עדיין נותר באוויר, כשהמדליף הנודע OnLeaks פרסם הדלפה בה ניתן למצוא את אפרכסת השמע, אך הצייצן Ice Universe טוען כי אין אפרכסת שמע בדגמי ה-Note 10.

השורה התחתונה

לאחר סיכום כל התוכן שלעיל, ניתן לראות בבירור כי סמסונג השתמשה בסדרת ה-Galaxy Note כמקפצה למספר פונקציות חדשות שהגיעו לאחר מכן גם לדגמים אחרים, אך לא לקחה סיכונים גדולים יתר על המידה בצד העיצוב, כשהדגש הגדול ביותר הושם תמיד על גודל המסך ועט הסטיילוס. מאז ה-Galaxy Note המקורי שהציע מסך גדול ועיצוב מלבני בעל פינות מעוגלות, אנחנו רואים גם היום גרסה יותר מוגמרת של אותו הדבר.

סמסונג עדיין לא נפטרה לחלוטין מהשוליים בקדמת המכשיר, ומעבר לשיפורים קבועים למערך הביצועים ומערך הצילום, החידושים המשמעותיים יותר שהציגה החברה במהלך השנים כללו את שילוב סורק הקשתית, תמיכה בטעינה אלחוטית, הצגת התצוגה הקמורה, עמידות בפני מים ואבק ולא מעט עדכונים לעט ה-S Pen.

סדרת ה-Galaxy Note 10 לא מסתמנת ככזו שעומדת להשאיר אותנו עם פה פעור בזמן יציאתה, לפחות לא על פי המידע הידוע עד כה, אך הדבר אינו אומר כי סדרת המכשירים הבאה לא תהיה מתחרה מצויינת לשאר מכשירי הדגל הנמצאים בשוק. סמסונג רגילה לקחת אותנו בסערת הבאזז שיוצאת מהתחנה הראשית עם ההכרזה על מכשיר חדש, אך כשמסתכלים על הדברים לאחר איגוד המידע למקום אחד, ניתן לראות כי סמסונג עדיין משתמשת באותה דרך בטוחה ואיטית לשחרור סמארטפונים מוצלחים אך לא שוברי שוק לקהל.

השוואת מפרטים