טושיבה מפתחת טכנולוגיית אחסון PLC השומרת 5 ביטים בתא זיכרון

חברת טושיבה הכריזה על תחילת פיתוח טכנלוגיית NAND המאפשרת “זיכרון חמש שלבי” או PLC (ר”ת Penta-level cell), טכנולוגיית אחסון חדשה שתאפשר לכל תא זיכרון לייצג 5 ביטים ולאפשר אחסון נפח רב וזול יותר, מה שצפוי להוריד עוד יותר את מחירי כונני ה-SSD.

טכנולוגיית ה-PLC מאפשרת לאחסן 5 ביטים בכל תא זיכרון או 32 מצבי ביטים שונים עם 32 רמות מתח ייחודיות המסמנות את המצבים. בעוד הגדלת כמות הביטים לתא תוריד את הביצועים והעמידות של כל תא זיכרון, טכנולוגיית ה-PLC צפויה להגיע יחד עם שיפורים בתקן ה-NVMe, דוגמת טכנולוגיית ה-ZNS (ר”ת Zoned Namespaces) שצפויה להקטין את הפגיעה בביצועי ה-PLC.

טושיבה מדגישה גם כי היא תוכל לממש חלק מהטכנולוגיות שהיא מפתחת במסגרת הפיתוח של ה-PLC גם בזכרונות QLC ו-TLC ששומרים 3 ו-4 ביטים בכל תא זיכרון, ולשפר את ביצועי הזכרונות בדורות הבאים של שבבי ה-BiCS FLASH של החברה.

שבבי BiCS FLASH בתצורת PLC (מקור guru3d)

שבבי ה-PLC יצטרפו ל-4 סוגי זכרונות ה-NAND הקיימים כיום:

  • Single-level cell – שבב SLC “זיכרון חד שלבי”, המהיר ביותר המאפשר שמירה של ביט בודד ו-2 מצבים.
  • Multi-level cell – שבב MLC “זיכרון רב שלבי”, מאפשר שמירה של 2 ביטים ו-4 מצבים.
  • Triple-level cell– שבב TLC “זיכרון תלת שלבי”, מאפשר שמירה של 3 ביטים ו-8 מצבים.
  • Quad-level cell – שבב QLC “זיכרון מרובע שלבי”, מאפשר שמירה של 4 ביטים ו-16 מצבים.
  • Penta-level cell – שבב PLC “זיכרון חמש שלבי”, האיטי ביותר המאפשר שמירה של 5 ביטים ו-32 מצבים.

שבבי ה-SLC הם המהירים והעמידים ביותר, אך גם היקרים ביותר, ואילו שבבי ה-PLC החדשים יהיו הזולים ביותר, אך בו בזמן גם האיטיים והפחות עמידים יחסית לשבבים האחרים. ככל שכמות ה”שלבים” עולה כך ניתן לשמור יותר מידע על תא בודד, אך כתוצאה מכך לוקח יותר זמן לקרוא ולכתוב את המידע עליו והעמידות של השבב יורדת.

בעוד שיש זמן עד שטכנולוגיית ה-PLC תיכנס לשימוש רגיל היא מציגה שיפור נוסף בטכנולוגיית כונני ה-SSD שתאפשר אחסון גדול עוד יותר בהשוואה לכונני ה-QLC של היום, מה שיהפוך אותם לפתרון טוב יותר לאחסון נפח רב במחיר נמוך.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים