בזק חושפת את דוחות פלאפון ודי.בי.אס לאחר מחיקות הענק

פלאפון צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

חברת בזק פירסמה היום (ה’, 29.8) את דוחותיה הכספיים המסכמים את הרבעון השני של השנה, זאת לאחר דחייה שהגיעה בעקבות הערכות שווי חדשות שביצעה לחברות הבנות “פלאפון” ו”די.בי.אס” (להלן “yes”), אשר הובילו לירידות ערך משמעותיות. דרך דוחות חברת התקשורת נחשפים פרטים גם אודות פלאפון, שהכנסותיה ורווחיה נשחקו ברבעון השני של השנה, ו-yes, שהציגה שחיקה בכמות המנויים וירידה מתחת ל-200 שקלים בהכנסה הממוצעת מלקוח.

בזק מספקת התייחסות בדוחותיה גם לפריסתה של רשת הסיבים האופטיים ומסבירה מדוע החליטה להקפיא את הפריסה:

 הסיבה להחלטת החברה להקפיא את פריסת הסיבים הינה העדר הצדקה כלכלית לחברה להשקת השירות נוכח היקף ההשקעות הגבוה הכרוך בהשלמת פריסה והפעלת שירות, מחד גיסא, והעדר הוודאות הנדרשת לצורך קיום תוכנית עסקית בעלת קיימות כלכלית, מאידך גיסא.

על פי הערכותיה של בזק, “מרגע שתתקבל ההחלטה על השקת שירותים המבוססים על רשת סיבים, ניתן יהיה להגיע לשיעורי כיסוי משמעותיים של מעל 50% ממשקי הבית במדינת ישראל בפרק זמן של 4-5 שנים.

פלאפון

הכנסותיה של פלאפון ברבעון השני של השנה הסתכמו ב-570 מיליון שקלים, ירידה של 5.3% מול נתון של 602 מיליון שהוצג ברבעון המקביל שנה קודם לכן. הירידה בהכנסות מגיעה בעיקרה מירידה במכירות ציוד קצה, שהניבו 140 מיליון שקלים ברבעון השני מול 164 מיליון ברבעון המקביל, כשבמכירות השירותים (חבילות סלולר) הציגה החברה ירידה קלה (1.8%) מ-438 מיליון שקלים ברבעון השני ב-2018 ל-430 מיליון. בתום הרבעון השני פלאפון הציגה הפסד תפעולי של 8 מיליון שקלים ברבעון, מול רווח של 2 מיליון שנה קודם לכן.

נתונים אלו מגיעים לצד מחיקת ענק בשווי 951 מיליון שקלים אותה רושמת בזק עבור פלאפון לאחר ביצוע הערכת שווי חדשה לחברה.

מספר המנויים של פלאפון ברבעון השני הסתכם ב-2.263 מיליון, עליה של 1.75% בהשוואה לרבעון הראשון, כשמתוכם 397 אלף הם מנויי פריפייד. בחברה מציינים כי ההכנסה ממוצעת ממנוי (ARPU) עמדה על 64 שקלים בתום הרבעון השני, זאת לעומת 63 שקלים ברבעון ראשון ו-57 שקלים ברבעון המקביל ב-2018. שיעור הנטישה עליו מדווחת החברה הצטמצם ברבעון השני והסתכם ב-7.5%, מול 8.6% ברבעון הראשון של השנה.

די.בי.אס (yes)

שלוחת הטלוויזיה של בזק סיכמה את הרבעון השני עם הכנסות של 337 מיליון שקלים, ירידה של 10.1% בהשוואה לנתוני הרבעון המקביל ב-2018 (375 מיליון), כאשר ההפסד התפעולי נמדד ב-8 מיליון שקלים, בהשוואה להפסד של 17 מיליון שנה קודם לכן.

גם בדי.בי.אס ביצעה בזק מחיקה משמעותית (1.16 מיליארד שקלים) לאור הערכת שווי חדשה.

מספר המנויים של החברה בתום הרבעון עמד על 565 אלף, ירידה מ-568 אלף ברבעון הראשון, כאשר ההכנסה החודשית הממוצעת ממנוי יורדת כעת מתחת ל-200 שקלים ומסתכמת ב-198 שקלים ברבעון, מול 200 שקלים ברבעון הראשון ו-215 שקלים ברבעון המקביל אשתקד.

על הערכות השווי החדשות של שתי החברות תוכלו לקרוא בהרחבה בדו”ח של חברת פרומתאוס שפורסם לצד דוחות החברה.

השוואת מפרטים