לקראת ההשקה: כל מה שצריך לדעת על iOS 13

iOS 13 (תמונה: Apple) iOS 13 (תמונה: Apple)

רגע לפני שיעשו דרכם לישראל דגמי סדרת ה-iPhone 11 החדשה, תשיק מחר (ה’, 19.9) את מערכת ההפעלה iOS 13 המיועדת למכשירי האייפון שלה. הגרסה החדשה תגיע לכלל המכשירים התומכים החל משעות הערב, אך אם אתם לא מסוגלים להתאפק, תוכלו להוריד את גרסת הבטא האחרונה הזמינה של מערכת ההפעלה לאחר הרשמה קצרה באתר החברה והורדת פרופיל תכנית הבטא לאייפון שלכם.

בעוד הגרסה החדשה של iOS תגיע באופן מובנה עם מכשיריה החדשים של החברה, לא כל דגמי האייפון הקודמים יקבלו את העדכון, כאשר רק דגמים החל מהאייפון 6s ומעלה יתמכו ב-iOS 13, בעוד דגמי iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ו-iPod Touch Gen 6 שעדכון iOS 12 היה זמין עבורם, לא יקבלו את העדכון החדש.

לפניכם רשימת המכשירים המלאה שתקבל את עדכון iOS 13:

iPhone XsiPhone Xs Max
iPhone XRiPhone X
iPhone 8iPhone 8 Plus
iPhone 7iPhone 7 Plus
iPhone 6siPhone 6s Plus
iPhone SEiPod Touch דור שביעי
iPhone 11iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max

מה חדש ב-iOS 13

אפל הציגה לא מעט עדכונים חדשים המגיעים למערכת ההפעלה iOS 13 וגם השנה שמה דגש על מהירות תגובה כשהיא מציינת כי פתיחת המכשיר באמצעות Face ID כעת מהירה יותר ב-30% וכי פתיחת אפליקציות תהא זריזה עד פי 2 מבעבר, כשהאפליקציות עצמן יגיעו בחבילות קטנות יותר שיתפסו פחות מקום במכשיר.

שיחקנו במערכת ההפעלה החדשה על האייפון דרך גרסאות הבטא שלה ובחרנו מגוון מתוך האפשרויות החדשות ופירטנו על כל אחת מהן כדי שתוכלו לדעת למה לצפות ומה לחפש, מאחר ולא תמיד תיתקלו באפשרויות החדשות הזמינות סתם בשיטוט רגיל בטלפון. אם יש תכונה חדשה שממש הדליקה אתכם ולא נכנסה לרשימה, ספרו לנו, כדי שנוכל לשתף עם כולם.

נוחות שימוש

אחד מהחוסרים הגדולים ביותר לטעמי ב-iOS הייתה חוסר האפשרות לגישה מהירה ונוחה של חיבור לרשתות אלחוטיות WiFi ובלוטות’. עם iOS 13 אפל הוסיפה אפשרות גישה מהירה לחיבור לרשתות דרך מרכז הבקרה (Control Panel), כך שבלחיצה ארוכה על סמלי הרשת האלחוטית או הבלוטות’ תוכלו לקבל רשימה של רשתות ומכשירים הזמינים להפעלת הקישוריות במקום לגשת כל פעם לאפליקציית ההגדרות לצרכים אלו.

השתקת שיחות מטלפונים לא מוכרים – אם אתם מעדיפים לקבל שיחות רק מאנשים שנמצאים ברשימת אנשי הקשר שלהם ואנשים שיצרתם עימם קשר לאחרונה (גם אם לא מופיעים באנשי הקשר), תוכלו להפעיל הגדרה לחסימת כל המספרים האחרים, זו תשלח את השיחות מהגורמים הלא מוכרים היישר לתא הקולי, אך עדיין תוכלו לראות את השיחות ברשימת השיחות שלא נענו. את ההגדרה ניתן למצוא באפליקציית ההגדרות, תחת תפריט “טלפון”.

חסימות שיחות מגורמים לא מוכרים ב-iOS 13
חסימות שיחות מגורמים לא מוכרים ב-iOS 13 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

מצב הלילה (Dark Mode) החדש אשר מגיע למכשירי האייפון עם iOS 13 יאפשר לכם להקל על העיניים ולחסוך קצת בסוללה עם החלתו על כלל מערכת ההפעלה, כשניתן להפעיל את הפונקציה באופן ידני או לקבוע הפעלה אוטומטית לקראת רדת החשיכה היכן שאתם נמצאים.

אפליקציות המערכת והתפריטים באייפון כבר הותאמו מראש למצב הלילה החדש וכך גם חלק מהאפליקציות צד-שלישי שתמצאו ב-App Store, כמו יוטיוב או Reddit, אך עד שכל האפליקציות הגדולות יתאימו עצמן למצב הלילה החדש, תוכלו לצפות לחוסר עקביות בנושא. כך למשל, אם תגלשו לאתרי אינטרנט בדפדפן ספארי התומך כבר במצב הלילה החדש, תגלו שהדפדפן עצמו מושחר, אך האתרים כמובן שלא, וזה לא נראה הכי טוב.

עברית וערבית בחנות האפליקציות – כעת תוכלו לצפות בסיפורים בחנות האפליקציות בשפות עברית ואנגלית עם תאימות לשתי השפות ביישור מלא מימין לשמאל גם ברשימות ובאוספים.

כתיבה בהחלקה – עם iOS 13 המקלדת של מכשירי האייפון עומדת לקבל עדכון המאפשר החלקת האצבע על גבי משטח המקלדת, כך שתוכלו להקליד עם מחוות החלקה בין האותיות השונות שיוצרות מילים. מדובר בתוספת שעשויה לייתר את הצורך בהתקנת מקלדות צד שלישי המבצעות פונקציות דומות.

מקלדת Swype ב-iOS 13 (תמונה: Apple)
מקלדת Swype ב-iOS 13 (תמונה: Apple)

אתם בוחרים איך ייראה איש הקשר שלכם – אפשרות חדשה ומעניינת שמציעה אפל במערכת ההפעלה החדשה שלה תיתן לכם לבחור איך אנשי הקשר עימם אתם מתקשרים יראו אתכם. פונקציות דומות כבר קיימות באפליקציות שיחות והודעות מוכרות (כמו Truecaller), ובדומה לאלו, גם במקרה של iOS 13 תוכלו להגדיר שם, תמונה או Memoji שייצגו אתכם בשיחות עם אנשי קשר אחרים שמתמשים באפליקציית ההודעות (Messages) המובנה באייפון.

הורדת אפליקציות גדולות דרך חיבור סלולרי – לא עוד להמתין עד שתגיעו הבייתה כדי להוריד אפליקציות ומשחקים בנפח גבוה. אם כבר יש לנו בישראל חבילות דאטה של עשרות ואפילו כבר 100 גיגה-בייט במחירים לא גבוהים, למה לא לנצל אותן בשביל זה. דרך הגדרות חנות האפליקציות באייפון תוכלו לבחור האם לאפשר הורדה של אפליקציות גדולות (מעל 150 מגה) באמצעות חיזור סלולרי או לא.

הורדה סלולרית מחנות אפליקציות ב-iOS 13
צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

יותר פרטים מהעולם האמיתי באפליקציית המפות יאפשרו לכם לבצע ניווט נוח יותר ולמצוא את מה שאתם מחפשים. אפל ניגשה לנושא משני כיוונים ב-iOS 13 ומציגה מצד אחד ניווט ברחובות אמיתיים (זמין במקומות נבחרים בארה”ב בלבד), זאת בדומה לשירות Google Street View, וכן אפשרות נוספת להוספת שכבת מידע על גבי המפות שתציג בפניכם נקודות ציון שחשובות לכם ואפילו רשימות של מקומות בהם תרצו לבקר כאשר אתם בטיול (כמו מוזיאונים, מסעדות ועוד).

צילום ותמונות

אפליקציית התמונות קיבלה מתיחת פנים ותאפשר כעת תצוגה נוחה של תמונות על פי אירועים. התמונות מאוגדות באופן אוטומטי על פי הזמן בו צולמו, כך שניתן לקבץ את כולן בקלות לאירוע אחד ואף ליצור מהן אלבום.

אפליקציית תמונות ב-iOS 13 (תמונה: Apple)
אפליקציית תמונות ב-iOS 13 (תמונה: Apple)

כלי העריכה גם הם מקבלים קפיצת מדרגה עם יכולות שיפור אוטומטי, סיבוב, חיתוך ועוד שמגיעות כעת גם לתחום עריכת הוידאו ויכולות סגנון תמונות עם שליטה ידנית גבוהה יותר בפילטרים אותם ניתן להחיל על התמונות.

קיצורי דרך לתיוג תמונות יאפשרו לכם להוסיף בקלות תאריכים, מיקומים, תיוגים ותמונות נוספות לאלבום ללא צורך לפתוח כל תמונה בנפרד כדי לגשת להגדרותיה.

כיוון עוצמת אפקט תאורת פורטרט – מי שהשתמש באפקט הפורטרט בטלפונים של אפל בעבר מכיר את האפשרות ליצירת אפקט תאורה שונה. עם iOS 13 תוכלו כעת לצלם תמונה עם אפקט תאורה מתוך האפקטים הזמינים ולאחר הצילום לשנות גם את הגדרות עוצמת התאורה וגם את עוצמת האפקט. בכניסה לעריכת התמונה מופיעה מיד אפשרות עריכת עוצמת התאורה, כאשר את עוצמת אפקט הטשטוש ניתן לבחור מן התפריט העליון הקטנטן בראש האפליקציה (מסומן באות f – ראו תמונה).

אפקט פורטרט
צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

אבטחה

הרשאות מיקום – עם iOS 13 תוכלו לבחור באיזו דרך לשתף את המיקום שלכם עם אפליקציות. ניתן לבחור שיתוף מיקום חד פעמים או בכל פעם שתשתמשו באפליקציה. תוכלו גם לקבל התראה כאשר אפליקציה עושה שימוש במיקום שלכם ברקע ולהחליט אם לאפשר לה להמשיך או לעצור את אפשרות שיתוף המיקום עם אותה אפליקציה. ובנוסף, ניתן לבחור האם לשתף את המיקום בו צולמה תמונה כאשר תשתפו אותה עם אחרים.

גישה לאתרים עם Apple ID – במקום לזכור את הסיסמאות השונות שלכם לחשבונות משתמש שונים (ואם יש לכם רק סיסמה אחת, זה לא בסדר – אם מגלים את זו יכולים להיכנס לכם לכל החשבונות – מה אתם חושבים לעצמכם??), תוכלו להיכנס לאתרים ואפליקציות המוגנים בסיסמה באמצעות חשבון ה-Apple ID שלכם, בין אם דרך זיהוי מאובטח ב-Face ID או Touch ID (תלוי דגם אייפון).

הסתרת כתובת מייל – אם אינכם מעוניינים לשתף את כתובת המייל שלכם בהרשמה לאפליקציה חדשה, תוכלו להסתיר כתובת זו בזמן ההרשמה, כאשר באפל מאפשרים הפקת כתובת מייל ייחודית לצורך ההרשמה, זו תעביר את המיילים היישר לכתובת האמיתית שלכם מבלי לחשוף אותה.

תכונות נוספות

  • אפשרויות עריכה וניווט נוחות יותר בטקסטים – ניתן לבחור טקסטים במהירות ולהזיז את פס הניווט בצד המסך כדי לגלול ממקום למקום בעמודים.
בחירת טקסט iOS 13
צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי
  • יכולות עריכה מתקדמות של טקסט באפליקציית המייל המובנית באייפון.
  • אפשרויות שיתוף חכמות יותר עם הצעות לאיש קשר עימו תוכלו לשתף או אפליקציה אליה תרצו לשתף.
שיתוף ב-iOS 13
צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי
  • זיהוי עומק מאפשר מיקום של עצמים וירטואלים באפליקציות תומכות מציאות רבודה (AR) לפני או מאחורי אנשים.
אפליקציות AR ב-iOS 13 (תמונה: Apple)
אפליקציות AR ב-iOS 13 (תמונה: Apple)
  • רשימות חכמות לארגון והשלמה אוטומטית לשם מעקב נוח יותר באפליקציית התזכורות.
  • קישור שתי אוזניות AirPods לטלפון כדי להאזין יחד לשיר או לצפות בסרט עם מישהו נוסף.
  • הכרזה על התראות דרך ה-AirPods באמצעות סירי.
  • אפליקציות Find My Phone ו-Find My Friends עכשיו מאוחדות לאפליקציה אחת בשם “Find My” או “מצא את…” בעברית.
  • מילים לשירים באפליקציית Apple Music כעת נעות לפי השיר, למי שאוהב ללוות בשירת קריוקי.

ותודה לרשת iStore על השאלת האייפון לצורך סקירת מערכת ההפעלה.

השוואת מפרטים