אנדרואיד

תמונה: Google

מהו קצב האימוץ של אנדרואיד 10?

| יום חמישי, 19 בדצמבר 2019, 13:30 | מערכות הפעלה

אם פעם היינו נוהגים לעדכן חודש אחר חודש היכן עומד קצב ההתקנות של גרסאות מערכת ההפעלה החדשות של אנדרואיד, בשנת 2019 החליטה גוגל לעצור את הדיווחים השוטפים שלה בעמוד המפתחים ומאז חודש מאי 2019 לא ראינו עדכון בנושא. הרבה ביקורת הגיעה בעקבות קצב העדכון האיטי לגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה, ביקורת שהופנתה ליצרניות הטלפונים שלקחו את הזמן בשליחת העדכונים למכשירי הקצה והרבה מאוד כלפי גוגל, המפקחת מלמעלה על מערכת ההפעלה.

לאורך השנים ביצעה גוגל מספר נסיונות לשיפור קצב העדכונים ובשנים האחרונות אנו אף עדים לכמה חברות, כמו נוקיה למשל, שאימצו את תכנית Android One שמאפשרת עדכונים מהירים יותר וחברות נוספות שדואגות לשלוח עדכונים ללקוחותיהן כמה שיותר מהר. אך בעוד ישנם שיפורים בקצב שליחת העדכונים מצד יצרני הטלפונים, זה עדיין רחוק ממה שהיינו מצפים לראות בשלב כה בשל של מערכת ההפעלה הכי פופולרית כיום למובייל.

השאיפה: אפל

החיים של משתמשי אפל טובים בכל הנוגע לעדכוני מערכות ההפעלה. החברה מפתחת את המכשירים שלה באופן אחיד עם מערכת ההפעלה iOS, כך שכל שנה, בדיוק ברגע בו אפל שולחת את העדכון, כל מי שברשותו אייפון או מכשיר אחר המבוסס על מערכת ההפעלה שלה מקבל את העדכון מייד.

היתרון הזה שיש לאפל אינו משהו שניתן לצפות שיגיע למחוזותיה של אנדרואיד, שכן אנדרואיד בהגדרתה היא מערכת הפעלה פתוחה, כזו המאפשרת ליצרני טלפונים להשתמש בה בקלות ולהתאים אותה לצרכים שלהם. הגיוון הזה שנוצר באנדרואיד, עם מכשירים בעלי מפרטים והרכבים שונים וקסטומיזציות לתוכנה, מונעים מגוגל לשלוח עדכונים זריזים לכלל המשתמשים בעולם, כך שמשלוח העדכונים מגיע מכל יצרן טלפונים בנפרד ועבור כל דגם טלפון בנפרד.

צוואר הבקבוק הזה שנוצר מוביל חברות רבות לספק עדכוני גרסה למערכת ההפעלה רק חודשים רבים לאחר ההשקה הראשונית ולתמיכה מצומצמת בהרבה לאחור ממה שנראה במכשיריה של אפל.

סמסונג, הגדולה ביותר בין יצרניות הטלפונים בעולם מזה שנים רבות, רק לאחרונה החלה בהפצת עדכון אנדרואיד 10 למכשיריה, גם בישראל, אך מדובר רק בדגמי ה-Galaxy S10, ופופולריים ככל שיהיו, זה לא מתקרב לקצבי האימוץ של מערכת ההפעלה האחרונה מבית אפל – iOS 13. על פי אפל, קצב האימוץ של הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה שלה הגיע ל-50% מכלל המכשירים התומכים, ומדובר כאן במכשירים שיצאו אל השוק החל מ-2015.

מהו קצב האימוץ של אנדרואיד 10?

גוגל, כאמור, לא מוסרת פרטים רשמיים, כך שכל שנותר לנו הוא להביט על מה שקורה בסביבה הביתית שלנו בגאדג'טי. דרך הנתונים על המבקרים באתר המגיעים מ-Google Analytics אנחנו יכולים לקבל תמונה כללית על גרסאות אנדרואיד השונות שמבצעות ביקור באתר. אלו הם מספרים מייצגים לקהל שלנו בלבד – ועדיין – המספרים של אנדרואיד 10 נמוכים למדי גם במקרה הזה.

אבל עוד לפני שנפנה לספר לכם מה קורה אצלנו, הגיע אתר גדול ומשמעותי יותר, עם קהל מגוון יותר – Pornhub, שבסיכום השנתי שלו דאג לפרסם את פילוח מערכות ההפעלה אנדרואיד שגלשו לאתר במהלך השנה. על פי הנתונים של Pornhub, רק כ-2% מכלל הגולשים לאתר ממכשירים מבוססי אנדרואיד עשו זאת דרך מכשירים שעודכנו לאנדרואיד 10. זהו מספר זעום בהתחשב בכך שאנדרואיד 10 הושקה באופן רשמי עוד בספטמבר.

לפניכם הפילוח המלא כפי שפורסם באתר Pornhub (אנדרואיד 10 מיוצגת כגרסת 'Q'):

פילוח מערכות הפעלה

תמונה: Pornhub

ומה קורה בבועה שלנו בגאדג'טי? 

75% מהגולשים באתר עושים זאת דרך הטלפון ומתוכם 76% משתמשים באנדרואיד ו-24% במכשירי אייפון. כשצללנו פנימה אל תוך חלוקת הגרסאות של מערכת ההפעלה אנדרואיד במהלך 2019 כולה, בדומה למה שעשו באתר Pornhub, אלו הנתחים של גרסאות מערכת ההפעלה שמצאנו:

 1. אנדרואיד 9 – 44% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 2. אנדרואיד 8 – 34% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 3. אנדרואיד 7 – 18% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 4. אנדרואיד 5 – 1% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 5. אנדרואיד 10 – 0.7% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 6. יתר הגרסאות – 2.3% מסך המבקרים באתר.

כדי לעשות את הדברים מעט הוגנים יותר כלפי אנדרואיד 10, בחנו גם את הנתונים מהחודש האחרון, שכן מכשירים חדשים המגיעים באופן מובנה עם אנדרואיד 10 כבר החלו להימכר ומכשירים אחרים, דוגמת ה-Galaxy S10 כבר החלו לקבל את העדכון לאנדרואיד 10. המבט המצומצם יותר מאפשר לנו לראות היכן עומדת אנדרואיד 10 היום, בניגוד להיכן היא עומדת במבט שנתי, כאשר השחרור הרשמי שלה קרה בפועל רק בספטמבר 2019.

אלו הם נתוני 30 הימים האחרונים:

 1. אנדרואיד 9 – 66% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 2. אנדרואיד 8 – 17% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 3. אנדרואיד 7 – 8% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 4. אנדרואיד 10 – 4% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 5. אנדרואיד 6 – 2% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 6. אנדרואיד 5 – 1% מסך המבקרים באתר מהטלפון.
 7. יתר הגרסאות – 2% מסך המבקרים באתר.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות