פייסבוק עובדת על פיתוח מערכת הפעלה עצמאית

פייסבוק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) פייסבוק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

דיווח חדש מאתר The Information האמריקאי מצביע על כך כי פייסבוק (Facebook) משקיעה משאבים רבים על מנת לפתח מערכת הפעלה עצמאית שתאפשר לחברה לוותר על הצורך להשתמש במערכת האנדרואיד של גוגל עליה מתבססים כיום מוצרי החברה.

לפי המידע הקיים כרגע, את פיתוח מערכת ההפעלה החדשה של פייסבוק מוביל מארק לוקובסקי (Mark Lucovsky), אחד ממפתחי התוכנה הראשיים במיקרוסופט לשעבר שעבד על פיתוח מערכת ההפעלה Windows NT. המערכת החדשה נועדה להחליף את גרסאות האנדרואיד המותאמות בהם משתמשת החברה כיום במוצרי ה-Portal ו-Oculus הנוכחיים ומערכות המציאות הרבודה AR עליהן עובדת החברה.

פייסבוק איננה החברה היחידה שמעדיפה את הגישה של פיתוח עצמאי לחומרה ותוכנה, כאשר הדוגמה המוכרת ביותר בנושא היא חברת אפל (Apple) עם מכשירי האייפון ומערכת ה-iOS. השימוש במערכת הפעלה המפותחת על ידי צד שלישי, גוגל במקרה הזה, מגביל את היכולת של החברה לשלוט על מאפייני מערכת ההפעלה השונים, דבר אותו בפייסבוק מעדיפים לשנות.

Facebook Portal & Oculus Quest (תמונה: Facebook)
Facebook Portal & Oculus Quest (תמונה: Facebook)

מלבד הפרטים על פיתוח מערכת הפעלה עצמאית למוצרי החברה, דבר שיקח כנראה מספר שנים, הדיווח החדש מציין פיתוח נוסף עליו עובדת פייסבוק – ממשק מוח-מכונה (brain computer interface). לא מדובר על פיתוח חדש, אלא על שיפור של טכנולוגיית זיהוי גלי המוח אותה פיתחה חברת CTRL-labs שנרכשה על ידי פייסבוק, כאשר בדור הפיתוח הנוכחי החברה הצליחה להקטין את גודל הטכנולוגיה לזיהוי גלי המוח מגודל של מקרר למכשיר שאפשר להחזיק ביד.

בשני המקרים, גם מערכת ההפעלה היעודית של פייסבוק וגם ממשק המוח-מכונה עליהם עובדת פייסבוק, מדובר על פיתוח לטווח הארוך שלא צפוי להיות זמין בזמן המיידי. יהיו אלה פתרונות בעבור החברה לדורות הבאים של הפיתוחים אותם היא תייצר שיאפשרו לפייסבוק להיות עצמאית ולא תלויה בחברות אחרות.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים