איש עם מסיכה

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

הסוף לפרטיות? הדור הבא של טכנולוגיית זיהוי הפנים כבר כאן

תחקיר חדש של עיתון הניו-יורק טיימס האמריקאי חשף את הקיום והיכולות המתקדמות של חברת Clearview AI, חברת הייטק זעירה העוסקת בטכנולוגיית זיהוי פנים, שפיתחה אלגוריתם חדש ועוצמתי השואב את כלל התמונות הפומביות של המשתמשים מרחבי הרשת אל תוך מאגר מידע עצום הכולל למעלה מ-3 מיליארד תמונות, ונמצא בשימוש על ידי גורמי אכיפת החוק.

החברה, שהוקמה על ידי Hoan Ton-That, מפתח ויאנטמי מאוסטרליה המתגורר כיום בארה”ב, מאפשרת לגורמי אכיפת החוק לקבל מידע עצום על אנשים על ידי השוואת התמונה אותם גורמי אכיפת החוק מחזיקים מול המאגר של החברה. מאגר זה מגיע מאתרים ושירותים דוגמת פייסבוק, יוטיוב ומאות אתרים אחרים, תוך כדי שהיא מספקת הכוונה למקורות של התמונות התואמות של החשוד.

לפי המידע שהגיע לידי הטיימס, יותר מ-600 רשויות חוק שונות השתמשו בטכנולוגיה של Clearview בשנה האחרונה, כאשר בנוסף מסתמן כי החברה העניקה רישיון לשימוש בטכנולוגיה שלה למספר חברות נוספות למטרות אבטחה.

בזמן כתיבת התחקיר של הניו-יורק טיימס, חברת Clearview סירבה תחילה להגיב לשאלות הכתב, אך לאחר שהוא ביקש ממספר שוטרים להריץ את התמונה שלו בתוכנת ה-Clearview, החברה יצרה קשר עם אותם השוטרים על מנת לבדוק אם הם משוחחים עם המשטרה, סימן מובהק לכך שהחברה יכולה לבדוק אחרי מי עוקבות רשויות החוק ואף לנצל את המידע הזה.

בתחקיר מודגם גם מקרה מחודש פברואר האחרון, בו השימוש בטכנולוגיה החדשה אפשר לשוטרי מדינת אינדיאנה בארה”ב לפתור מקרה ירי בתוך 20 דקות בלבד. בתקרית הירי נורה אדם על ידי חשוד לא מזוהה, כשעד ראיה צילם את המתחרש. בעוד תוכנות זיהוי הפנים של המשטרה לא הצליחו לזהות את החשוד מכיוון שהוא לא הופיע בשום מאגר מידע ממשלתי, הוא אותר במהרה באמצעות השימוש בטכנולוגיה של Clearview.

האם האח הגדול כבר כאן? התשובה לפי Clearview היא כן. אף שמדובר כרגע על טכנולוגיה שנמצאת בשימוש על ידי גורמי אכיפת החוק לפתירת פשעים, מדובר עדיין על פלישה מטרידה במיוחד לפרטיות של המשתמשים המפרסמים תמונות במגוון אתרי אינטרנט מבלי הרצון שהן ינוצלו על ידי מישהו.

מקורות
nytimes
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות