בצל וירוס הקורונה: צניחה בהשקעות בסטארטאפים בשלבים מוקדמים

שטרות דולר צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

הרבעון הראשון לשנת 2020 הסתיים והמגמה ברורה: וירוס הקורונה מאט את ההיי-טק הישראלי. לפי דו”ח חדש שפורסם על ידי IVC ו-ZAG, ישנה צניחה ברורה בהצלחה של סטארטאפים בשלבים מוקדמים בגיוס כספים. אם בחודש ינואר בוצעו 20 השקעות בסבבי סיד (Seed), מאז ועד סוף הרבעון ראינו ירידה חדה עד לכדי ארבעה גיוסים בלבד מאז חודש פברואר. למרות זאת, הרבעון הראשון של שנת 2020 מייצג שיא רבעוני חדש עם גיוסים של 2.74 מיליארד דולר, הודות לעסקאות גבוהות במיוחד שבוצעו.

סך הגיוסים ברבעון הראשון מייצגים קפיצה של 74% מהרבעון המקביל אשתקד והמשך המגמה מהרבעון האחרון לשנת 2019. ההשקעה הבולטת, וזו שגרמה לקפיצה המרשימה, היא זו שהתבצעה בחברת התחבורה החכמה Via (המפעילה בארץ את שירות Bubble Dan). החברה השלימה סבב גיוס של 400 מיליון דולר, שבלעדיו נתוני הרבעון זהים לאלו של הרבעון הקודם. יתר העסקאות המשפיעות מחולקות ל-11 השקעות של מעל ל-50 מיליון דולר, כש-6 עסקאות נוספות היו גבוהות במיוחד של מעל 100 מיליון דולר.

הסובלים העיקריים ממשבר הקורונה הם הסטארטאפים המנסים לגייס הון התחלתי כחלק מסבב סיד. חודש ינואר דווקא סימן פתיחת שנה חיובית עם 20 סבבי גיוס, אמנם הירידה הייתה חדה ומהירה. חודשי פבראור ומרץ כבר התאפיינו ב-2 השקעות בלבד כל אחד. סך הכל ברבעון הראשון של 2020 היו 24 השקעות סיד, מספר נמוך משמעותי מהממוצע הרבעוני של 32 השקעות עבור התקופה שמאז שנת 2013. מספר הסבבים המוקדמים (סבבי סיד ו-A) ברבעון הראשון של 2020 צנח ל-63 עסקאות, ירידה של 17% בהשוואה לממוצע הרבעוני של 2019.

מגמת הצמצום בהשקעות בסבבים מוקדמים צפויה להימשך, אך מנגד ישנם גם נתונים מעודדים. חברות בשלבי צמיחה הצליחו לגייס, אך הדבר ככל הנראה כרוך גם כן בהערכת התחזיות מחדש ולעיתים אפילו צמצומים. מעסיקים גדולים מבין חברות הסטארטאפ מצליחים כרגע להמשיך את האופרציה כרגיל ואפילו מגייסים עובדים נוספים. משיחות ועדויות של מספר קרנות, ידענו כבר בסוף פברואר שהמגמה משתנה. המשקיעים מעדיפים לנתב את ההשקעות בעזרה כספית לחברות הפורטפוליו הקיימות ולעזור להן לעבור את המשבר. אלו גם החברות שכבר מעבר לסיבוב A ונמצאות בשלבי הצמיחה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים