צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

הכירו את Thunderspy – פרצת אבטחה קריטית המאפשרת לפרוץ נייד ב-5 דקות

| יום שני, 11 במאי 2020, 18:01 | אבטחה, מחשבים

פרצת אבטחה חמורה במיוחד שאותרה בחיבור ה-Thunderbolt, וקיבלה את השם Thunderspy, מאפשרת לפורץ זדוני בעל גישה פיזית למחשב בעל חיבור Thunderbolt שיוצר לפני 2019 לפרוץ את ההגנות הקיימות על המחשב בפרק זמן קצר של כ~5 דקות בלבד, כאשר הפרצה אינה ניתנת לתיקון כלל.

חוקר האבטחה ההולנדי Björn Ruytenberg מאוניברסיטת איינדהובן לטכנולוגיה (Eindhoven University of Technology) הצליח לאתר 7 חולשות אבטחה שאוחדו לפרצת ה-Thunderspy, פרצת אבטחה קריטית ובלתי ניתנת לתיקון בתקן ה-Thunderbolt של חברת אינטל, המאפשרת למשתמש לא מורשה בעל גישה פיזית למחשב עצמו להשתמש בחיבור על מנת לקבל גישה ברמה גבוהה ולעקוף את כלל ההגנות הקיימות במחשב.

בניגוד לפרצת ה-Thunderclap הקודמת, פרצת ה-Thunderspy החדשה מאפשרת לתוקף לעקוף את ההגנה המובנה בחיבור ה-Thunderbolt, המגיעה בדמות "רמות אבטחה" (Security Level) המאפשרות למנוע חיבור התקנים כלל או להפוך אותו לחיבור USB פשוט, כאשר הפרצה החדשה מאפשרת לפורץ לשנות את רמת האבטחה באופן פיזי ולפרוץ את המחשב מבלי להשאיר סימנים כלל באמצעות ציוד מתאים.

בעוד שאינטל יצרה במהלך 2019 טכנולוגיה חדשה בשם Kernel Direct Memory Access למניעת התקפות מסוג דומה, ניידים שיוצרו לפני 2019 אינם מכילים את ההגנה החדשה שמונעת, לפי הבדיקה, את השימוש בפרצת ה-Thunderspy. עם זאת, קיימת בעיה גם בניידים שנוצרו במהלך 2019 והלאה מאחר ולא כל היצרנים שילבו את הטכנולוגיה העדכנית במחשבים הניידים שלהם.

על מנת לבדוק האם הנייד שברשותכם חשוף לפרצת ה-Thunderspy, חוקר האבטחה פיתח בנוסף את תוכנת ה-Spycheck שמאפשרת לבדוק האם הנייד חסין לפרצה, תוכנה שזמינה למערכות הווינדוס (קובץ זיפ) ולינוקס.

יש להדגיש ולומר כי מדובר בפרצת אבטחה המחייבת גישה פיזית למחשב הנייד, אך עם זאת ולאור הקלות היחסית בה ניתן לנצל אותה באמצעות ציוד זול יחסית בעלות של כ~400$, מדובר על בעיה בעלת סיכון גבוה שעשויה לאפשר לפורצים לגנוב את המחשב הנייד, לפרוץ ולגנוב את הנתונים ממנו ואף להחזיר אותו לקורבן מבלי שהוא יוכל לדעת שהמידע שלו נגנב.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות