ביקורת סרט: “המתים אינם מתים” עורף לסרטי הזומבים את הראש

מתוך "המתים אינם מתים" (תמונה באדיבות Universal Pictures) מתוך “המתים אינם מתים” (תמונה באדיבות Universal Pictures)

כבר מהרגע הראשון ברור ש”המתים אינם מתים” (The Dead Don’t Die), שהגיע לבתי הקולנוע ב-2019, ועושה כעת דרכו לשירותי הטלוויזיה השונים בישראל, אינו סרט זומבים טיפוסי. מיד בתחילתו, הסרט מבהיר שהוא מודע לז’אנר בו הוא נמצא ועומד להתייחס ישירות למה אנו מצפים ממנו. למעשה, אפילו הדמויות מבינות שמשהו לא רגיל קורה כאן ומנסות להבין כיצד בכלל אמורות להתנהג דמויות בסרט זומבים, אך נכשלות בכך מכיוון שהן לא דמויות מסרט זומבים. הן דמויות מסרט של ג’ים ג’רמוש – במאי הידוע בדמויותיו הקפואות, שלא מגיבות יותר מדי לשום דבר שקורה. וכשאתה תקוע בסרט זומבים, חוסר רגש הוא דבר בולט במיוחד.

באופן מסוים, ״המתים אינם מתים״ הוא סרט האפוקליפסה המושלם. הוא לא לוקח את עצמו מאוד ברצינות, ומוכיח שדור שגדל על סרטים מסוג זה כבר לא מתלהב מהם יותר מדי. ראינו כבר את סוף העולם עשרות פעמים – ואנחנו לא מתרשמים.

המתים אינם מתים – מודע לעצמו

בדומה לסרטי אימה טיפוסיים, ״המתים אינו מתים״ מתרחש בעיירה קטנה הנשמרת על ידי שלושה שוטרים עצלנים וחסרי עניין בגילומם של אדם דרייבר, ביל מארי וקלואי סביני. כשזומבים מתחילים לפלוש לעיר, השלושה לא מתיימרים להציל את העולם, אלא בעיקר מנסים להבין מה קורה ולשרוד.

כל אחד מהם מגיב לאיום החדש בעיר בצורה שונה אך לא מועילה. השוטר המבוגר קליף (מארי) בעיקר מקווה שהזומבים יעלמו מעצמם כשם שבאו. השוטר הצעיר, רוני (דרייבר) עסוק בהבנה שהוא בסרט זומבים ושסופו יהיה טראגי. אליהם מצטרפת השוטרת מינדי (סביני), שלא מסוגלת להתמודד עם העובדה שנחתה בסרט אימה ונראית כאילו היא מנסה לחקות פחד שראתה בקולנוע.

מתוך "המתים אינם מתים" (תמונה באדיבות Universal Pictures)
מתוך “המתים אינם מתים” (תמונה באדיבות Universal Pictures)

זהו סרט מטא לחלוטין, שמידי פעם מזכיר לדמויות שהן בסרט ואפילו נותן להן רמזים בנוגע למה לעשות כדי לקדם את העלילה, מכיוון שהם לעולם לא יצליחו להבין זאת בעצמם. הדמות היחידה שממש פועלת היא זו של מנהלת בית הלוויות (טילדה סווינטון) שהתאמנה לקראת האפוקליפסה והפכה עצמה לסמוראית קטלנית.

באופן מסוים, התסריטאי של הסרט מרגיש כמו דמות בפני עצמו, על אף שאינו מופיע על המסך. הוא מנחה את הדמויות, נותן להן רמזים וכוחות כדי להתמודד עם המצב, ובעיקר דרך דמותו של דרייבר – מרמז איך הסיפור יסתיים. ג’ים ג’רמוש מודע לחלוטין שהוא יוצר סרט בז׳אנר די מוגבל, ובוחר ליהנות מכל רגע. הוא אינו בורח מהקלישאות הרגילות של עיירה קטנה המוכה על ידי פלישת זומבים: הדיינר הקבוע, חנות התקליטים המקומית, חבורת צעירים מחוץ לעיר שמגיעים לנפוש בדיוק בזמן הלא נכון. במקום לחדש, הוא מקבע עוד יותר את הציפיות שלנו מסרט שכזה. בעיקר נראה שהוא מעוניין שהצופים המבולבלים לא יבינו מדוע דווקא ג’ים ג’רמוש כתב וביים סרט זומבים. אבל זה לגמרי עובד לו והתוצאה היא סרט נפלא במוזרתו.

קומדיה או אימה?

עם זאת, ישנם חידושים מעניינים שג’רמוש הצליח ליצור במשחקו על הז׳אנר. בדיחה שחוזרת על עצמה לאורך כל הסרט, למשל, היא תגובה לקלישאה שזומבים מתהלכים וממלמלים שהם רוצים ״מוחות״ לאכול. כאן, במקום מוחות, כל זומבי ממלמל את הדבר שהכי תאב בתקופת חייו. הזומבי הראשון בסרט (בגילומו של הזמר איגי פופ, שממילא נראה כמו זומבי ביום יום) חוזר על המילה ״קפה״. זומבים אחרים מחפשים אוכל, סמים, תקליטים וכו’. כך שכל זומבי שמופיע על המסך נותן לנו הצצה קטנה לתקופת חייו. מי שהספיק להציץ לסדרת נטפליקס “היום שאחרי” (Daybreak) לפני שבוטלה בתום עונתה הראשונה, מכיר את הלך הרוח הזה גם כן.

הדבר היחיד שהסרט נכשל בו הוא התחייבות לכיוון שבו רצה ללכת. זוהי קומדית אימה מובהקת, אך ג’רמוש לא ממש בחר מה הסרט יותר – קומדיה או אימה. קומדיות זומבים אחרות התחייבו לחלוטין לקומדיה – סרטים כמו “מת על המתים” של אדגר רייט, או אפילו ביטלג’וס של טים ברטון היו מלאים בהומור ובדיחות. סרט הזומבים “מת עליה” מ-2013 לקח את זה לכיוון אחר והתקיים לחלוטין כקומדיה רומנטית בה הדמות הראשית היא זומבי שמחפש אהבה. אך “המתים אינם מתים” לא לגמרי סגור על כיוונו. האם הוא מנסה לצחוק על סוג הסרטים האלו? לעשות להם מחווה? האם הוא מנסה באמת להפחיד? או האם זהו בכלל סרט פוליטי ביקורתי על חוסר העניין שלנו למראה סוף העולם וההבנה כי אין לנו שליטה על גורלנו?

השורה התחתונה

ייתכן והתשובה מקורה בתקופה שבה הסרט יצא. כולנו כבר מכירים את חוקי הז’אנר, כולנו יודעים איך זומבים פועלים. כולנו יודעים שהדרך להרוג אותם היא לערוף להם את הראש. וכולנו יודעים שהאפוקליפסה הקולנועית תמשיך להגיע שוב ושוב ושוב. אולי ההגדרה הטובה ביותר לסרט היא שהוא פוסט-פוסט אפוקליפטי. בשורה התחתונה, הוא פשוט סרט מהנה ומיוחד שיגרום לכם לשאול את השאלה “מתי ג’ים ג’רמוש יעשה סרט פלישת חייזרים״?

את “המתים אינם מתים” תוכלו לראות בסלקום tv, ב-VOD של yes וב-HOT Cinema Time כבר עכשיו.

השוואת מפרטים