גאדג’טי מסקר: Dyson Pure Hot+Cool – מאוורר, מטהר ומחמם במוצר אחד

Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בשנה שעברה השיקה דייסון את מכשיר ה-Dyson Pure Hot+Cool, מטהר אוויר שמציע שלוש פעולות – איוורור, טיהור וחימום של החדר בו הוא נמצא. טיהור אוויר בסביבה הביתית הוא תחום מעט שנוי במחלוקת, כשישנם מי ששמים לו עדיפות גבוהה מאוד וישנם מי שרואים בטיהור האוויר בבית כמיותר לחלוטין, ועל כן לא מדובר במוצר שיקסום לכל אחד ואחת מכם. עם מטהר האוויר של דייסון ביליתי כחודש ימים, דרך גל החום הנוראי שפקד אותנו, דרך שיפוץ אינטנסיבי וצביעה לבניין בו שהיתי ודרך עבודת המנגל של השכנים, שפשוט לא מסוגלים בלי לשרוף את האוכל שלהם ולהותיר אותי עם ריחות איומים ונוראים.

Dyson Pure – מה אני רואה פה?

המבנה של מטהר האוויר של דייסון שונה מכל מה שראיתי בעבר, ולו הייתי רואה את המוצר בפעם הראשונה ללא הסברים, כנראה שלא הייתי מנחש שהוא מאוורר ומטהר אוויר. ל-Dyson Pure אין להבים שמסתובבים כמו אלו שאנו רגילים לראות במאווררים, והאוויר יוצא דרך פתחים המקיפים את המבנה האליפטי שלו, עם חור גדול באמצע, כשבחלק התחתון נמצאים פתחים רבים המיועדים לקליטת ה”אוויר הרע”, זה שאותו אולי צריך לטהר ולהחליף באוויר נקי שייצא דרך הפתחים העליונים.

בין החלק העליון ממנו יוצא האוויר והחלק התחתון בו ממוקמים מסנני האוויר, ניתן למצוא את כפתור ההפעלה-כיבוי ומסך קטן המציג מידע אודות עוצמת זרימת האוויר, מדדי זיהום שונים, טמפרטורה, לחות ומצב המסננים, אולם התצוגה אינה ניתנת לשליטה מהמכשיר עצמו, ולשם כך יש להשתמש בשלט רחוק המגיע עימו או לצפות בנתונים דרך האפליקציה של דייסון – Dyson Link.

שלט רחוק Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
שלט רחוק Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

החלק העליון של ה-Dyson Pure הוא זה דרכו יצא האוויר הנקי או האוויר הנקי החם, תלוי במצב בו תבחרו, כשניתן לבחור לכוון את זרימת האוויר קדימה, לכיוון של המשתמשים, או לאחור. החלק התחתון של מטהר האוויר ניתן לפתיחה לשם שליפה פשוטה מאוד של המסננים לצורך ניקוי או החלפה בעת הצורך, כשגוף המטהר מסתיר זוג מסנני HEPA בחלק החיצוני וזוג מסנני פחמן בחלק הפנימי לאיסוף ברמה הגבוהה ביותר של אלרגנים ומזהמים, לצד גזים ואדים שונים.

מסננים ב-Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
מסננים ב-Dyson Pure Cool HOT (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

תפעול ושימוש שוטף

ההפעלה של ה-Dyson Pure מתבצעת דרך השלט רחוק המגיע עימו, וניתן להצמדה מגנטית לחלקו העליון, או באמצעות אפליקציה ייעודית לטלפון או לטאבלט, אשר זמינה בחנויות האפליקציות של גוגל ואפל, כשעיקר היתרון בשימוש באפליקציה היא התצוגה העשירה שמאפשרת מעקב היסטורי אחר פעולת מטהר האוויר בקטגוריות שונות, רמות הזיהום באספקטים השונים אותו המכשיר מודד, לצד אפשרות לתזמון שעות הפעולה שלו, צפייה במדדים שונים בסביבת המאוורר מול המדדים מחוץ לבית, אלו מסופקים על ידי החברה הישראלית בריזומטר, שליטה על מספר מוצרים של דייסון במקביל, וכמובן – שליטה מלאה במאוורר, בדומה למה שניתן לעשות באמצעות השלט רחוק.

ה-Dyson Pure מסוגל לנטר ולטהר מספר קטגוריות של אלרגנים (PM10), מזהמים, גזים ואדים (VOCs), זאת דרך שלושה חיישנים הממוקמים בתוכו ומבצעים את הניטור בזמן אמת. חיישן אחד מסוגל למדוד לחות וטמפרטורה בחדר, חיישן נוסף מיועד לזיהוי וניתוח רציף של ריכוז חלקיקים מזהמים והחיישן השלישי מיועד לזיהוי תרכובות אורגניות נדיפות (NO2), כמו אלו המגיעות מזיהום של רכבים, או מפוח עלים.

כאשר מזוהה זיהום כלשהו, ייכנס מטהר האוויר לפעולה לשם ניקוי האוויר בחדר, כאשר הפעלתו של המכשיר במצב האוטומטי תווסת את עוצמת הזרימה של האוויר בהתאם לצורך – אם נמצאה רמה גבוהה מאוד של מזהמים, זרימת האוויר תוגבר למקסימום האפשרי, ובמידה ולא נמצא זיהום כלשהו והחדר נקי – עוצמת האוויר תופחת למינימום, כאשר גם במצבי ביניים יודע המכשיר להתאים את עוצמת האוויר הרצויה בכל עת.

העוצמה של ה-Dyson Pure מרשימה מאוד, כשגם בחדר (סלון) גדול הוא הורגש בכל איזור בחדר בשימוש בעוצמות הגבוהות יותר (בין 7-10 מתוך 10), כאשר בחדרים קטנים מספיקה גם עוצמת פעולה נמוכה בהרבה לצורכי איוורור בימים חמים. היתרון בשימוש במכשיר בעוצמות נמוכות יותר הוא ברמת הרעש הנמוכה שלו, ואף שברמות העוצמה הגבוהות ביותר ניתן לשמוע אותו היטב, לא מדובר ברעש אותו מפיקים מאווררים תעשיתיים גדולים הנוטים להרעיש במיוחד, ולא נתקלתי בהפרעה מצידו גם בעוצמות הגבוהות בזמן צפייה בטלוויזיה, למשל. עבור מי שרוצה להשתמש במוצר בלילה, ישנו מצב לילה ייעודי שמפחית את תאורת הצג האלקטרוני ואת הרעשים של המאוורר.

את מבחן הזיהוי של המזהמים השונים עובר המכשיר היטב, כשהוא זיהה בקלות אדי צבע שהגיעו לחדר בזמן עבודות צביעה לבניין. סינון ריחות עבד היטב גם כן, והצליח להשכיח במהירות את ריח הבשר השרוף מהמנגל של השכנים וכך גם את מפוח העלים של הגנן שפעל באיזור. בדייסון טוענים גם לסינון אחיד של האוויר בכל החדר, ולא רק בסביבת המאוורר. לשם בדיקה של טענה זו הזזתי את המוצר הרבה ברחבי החדר עת זוהו מזהמים שונים, כדי לבחון שאכן מתבצע זיהוי בחלקים שונים בחדר, וגם כדי לבדוק האם המזהמים שזוהו נעלמו מחלקים שונים בחדר – זוהי לא בדיקה מדעית, אך לטעמי הספיקה על מנת לבחון את הטענה של דייסון לגבי אחידות הסינון בכל חלק החדר, ולא רק בסביבה מסויימת וקטנה בה מוקם המוצר.

המכשיר המטהר של דייסון מסוגל לבצע פעולות של איוורור וחימום האוויר, זאת פרט לפעולת הסינון. בדייסון לא מגדירים את המוצר כתחליף למזגן, משהו שחשוב לשים לב אליו אף השימוש במילה “Cool” בשמו. המאוורר בהחלט מסוגל לצנן את הסביבה, אך הוא לא כלי פרקטי להורדת הטמפרטורה בחדר כפי שמבצע מזגן, ולכן אינו מהווה תחליף למזגן או כלי קירור אחרים. מן הצד השני ישנה אפשרות של חימום באמצעות המאוורר, זו עובדת היטב ומצליחה לחמם את החדר באופן אחיד.

בשל החום הגבוה למדי בתקופה זו, בחנתי את פונקציית החימום בחדר סגור בו הופעל מזגן עד שהגיע החדר לרמת 23 מעלות (לפי מד הטמפרטורה של ה-Dyson Link), אז הופעל מצב החימום. פיזור החום מתבצע על ידי מדידה מתמשכת של הטמפרטורה בחדר, מה שאיפשר לחום להגיע באופן אחיד לכל חלקיו, כשניתן לבחור לבצע חימום כללי של החדר או לכוון את החום כלפי המשתמש בלבד בעת הצורך.

השורה התחתונה

ה-Dyson Pure Cool+Hot עושה את מה שהוא מבטיח לעשות היטב – הוא מסוגל לאוורר או לחמם את החדר ולבצע סינון אוויר אחיד ולטפל בגורמים מזהמים שונים עד לרמת החלקיקים הקטנים. הוא עובד באופן אוטומטי, כשהוא מתאים עצמו לצורכי הסינון של החדר בכל רגע נתון, ועבודתו שקטה למדי במרבית עוצמות הפעולה. אפשרויות השליטה עם השלט רחוק מגוונות ונוספים אליהם גם כלי מעקב ושליטה דרך האפליקציה. יחד עם זאת, זהו אינו מוצר המתאים לכולם, בעיקר בשל מחירו הגבוה.

מחיר: 3,190 ש”ח (אחריות לשנתיים, יבואן רשמי ב.נ.ז.כ)

מה אהבנו?

  • פעולה אוטומטית
  • שקט
  • חימום אחיד לחדר
  • מעקב ושליטה דרך אפליקציה ושלט רחוק
  • סינון אוויר וריחות לא נעימים
  • פירוק קל
  • עוצמת אוויר טובה

ומה לא?

  • מחיר
  • רועש בעוצמה הגבוהה ביותר


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים