הוכרזה: iOS 14 – עם חלונות צפים, וידג’טים, אודיו מחוץ לאפליקציה ו-Siri משופרת

iOS 14 (תמונה: אפל) iOS 14 (תמונה: אפל)

לאחר ציפייה ארוכה לקראת מערכת ההפעלה הבאה שתרוץ על רוב האייפונים הסובבים אותנו, אפל קיימה היום (ב’, 22.6) את כנס המפתחים שלה וחשפה את מערכת ההפעלה iOS 14. הדרך קדימה מ-iOS 13 מביאה עמה כמות נכבדת של שינויים ושדרוגים, כשביניהם נוכל למצוא תמיכה בחלונות צפים, הסתרת עמודי יישומים ואפליקציות חדשות.

וידג’טים ב-iOS 14

החידוש המרכזי הראשון אותו נראה היישר על מסך הבית הוא התמיכה בוידג’טים (Widgets), וזה מביא לאייפון לראשונה תמיכה בוידג’טים המוכרים לנו ממערכת ההפעלה המתחרה אנדרואיד. אפל עיצבה מחדש את הממשקים המוכרים ויצרה וידג’טים מהירים המציגים מידע שימושי בגדלים שונים, עם עמוד וידג’טים ראשי ממנו ניתן לגרור את הוידג’ט המועדף עלינו ולהעבירו לעמוד הראשי.

וידג'טים על גבי מסך הבית ב-iOS 14 (תמונה: אפל)
וידג’טים על גבי מסך הבית ב-iOS 14 (תמונה: אפל)

אם זה לא מספיק, אפל צירפה גם גלריית וידג’טים ארוכה בה ניתן למצוא שלל רחב של וידג’טים שימושיים, בשעה שלאחר הבחירה בוידג’ט אותו אנחנו מחפשים ניתן יהיה לבחור ממגוון רחב של עיצובים בגדלים שונים שיתאימו למסך הבית שלנו. בנוסף לכך, אפל משיקה וידג’ט בשם Smart Stack, כשלמעשה, הוידג’ט המדובר ניתן לשילוב במסך הבית וכולל בתוכו מספר וידג’טים שונים מביניהם ניתן לגלול לאחד אותו אנחנו צריכים באותו הרגע, כאשר אפל מוסיפה גם אופציה להתאמה אוטומטית של הוידג’ט המתאים לצורך של המשתמש בכל רגע נתון.

חלונות צפים וספריית אפליקציות

זוג החידושים המרכזיים הבאים אותם נמצא על המסך הראשי שלנו הם החלונות הצפים וספריית האפליקציות החדשה, כאשר הראשון מביניהם מובן מאליו ומאפשר הצגת סרטונים ושמע על גבי המסך בזמן שימוש באפליקציה אחרת. בחלונות הצפים ניתן לשלוט באופן מוחלט, החל משינוי הגודל שלהם ועד למזעור החלון לצד המסך כך שרק האודיו יפעל ברקע והסרטון יוותר מוסתר.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

ספריית האפליקציות (App Library) היא עמוד חדש במסך הראשי, אשר ממוקמת לאחר עמוד האפליקציות האחרון כך שלא תפריע לשימוש רגיל במכשיר. ספריית האפליקציות מגיעה כפתרון לכך שלאחר התקנה של אפליקציות רבות על האייפון נקבל מספר עמודים גדול מידי בו נלך לאיבוד, כך שספריית האפליקציות מסדרת את כולן באופן אוטומטי בספריות לפי נושא ותעזור לנו להגיע לאפליקציות שאנחנו צריכים בדרך המהירה ביותר.

על מנת להגיע במהירות לעמוד האפליקציות ללא הצורך לעבור ב-7 עמודי אפליקציות בדרך, אפל משיקה דרך חדשה להסתרה של עמודי אפליקציות, כך שנצטרך לעבור רק עמוד אחד או שניים עד שנגיע לספרייה המלאה. בספרייה עצמה נמצא את שלל האפליקציות שלנו מסודרות בתיקיות לפי קטגוריות, בשעה שהתיקיות הראשונות יהיו תיקיית הצעות אחת המציגה את האפליקציות בהן אנחנו משתמשים הכי הרבה, ולצידה נמצא תיקייה נוספת להצגת אפליקציות שהורדו לאחרונה מהחנות.

את שאר האפליקציות שלנו נוכל למצוא בתיקיות הנוספות שבעמוד, בו הן מסודרות לפי קטגוריות. עוד דרך הספרייה נוכל למצוא אפליקציה במהירות באמצעות הקלדת שמה דרך שורת החיפוש העליונה, או דרך מעבר מהיר אל האלפבת והגעה אליה. בזמן מעבר על האלפבית, הספרייה תציג לצד האפליקציה את שאר האפליקציות המתחילות באותה האות.

Siri ב-iOS 14

עם מערכת ההפעלה העדכנית אפל הופכת את סירי למעט חכמה יותר עם ממשק משתמש חדש, הבנה עמוקה יותר ואיסוף מידע ממקורות חדשים. לדוגמה, על מנת לענות על שאלות כמו “כיצד מכוניות חשמליות עובדות?“, סירי תמצא את התשובה לכך ממקורות חדשים ומאומתים אשר יספקו תשובה מנומקת לשאלה במהירות.

עד כה, בעת השימוש בסירי, העוזרת הופיעה על המסך כולו כך שלא יכולנו להשתמש באפליקציות אחרות בזמן השימוש בה. החל מ-iOS 14, כל שאלה לסירי יקפיץ אותה בדמות עיגול על גבי תחתית המסך וזו תבצע את הפעולה ישירות. גם התוצאות המגיעות ממנה ושיחות נכנסות יופיעו בדמות התראות רגילות מהחלק העליון של המסך, כך שאלו לא יפריעו לשימוש רגיל במכשיר. בנוסף, ניתן כעת לבקש מסירי לשלוח הודעה קולית והיא תחל בהקלטה באופן ישיר, בשעה שניתן כעת גם להשתמש בהקלדה קולית הממירה את מילותינו למילים במהירות.

אפליקציות ב-iOS 14

האפליקציה הראשונה עליה דיברה אפל עם מערכת ההפעלה העדכנית הינה אפליקציית Translate חדשה, וזו מתגאה ביכולותיה לביצוע שיחות מהירות בין האדם המשתמש באפליקציה לאדם השני שלידו. באפליקציה ניתן למצוא רק כפתור מיקרופון אחד, זאת עקב העובדה שבלחיצה עליו האפליקציה תזהה אוטומטית באיזה שפה אנחנו מדברים ותתאים את צדדי ההצגה בצורה אוטומטית עם תרגום קולי ישיר, אך לא תומכת בשפה העברית. האפליקציה עובדת בשפות אנגלית, סינית מנדרינית, צרפתית, גרמנית, ספרדית, איטלקית, יפנית, קוריאנית, ערבית, פורטוגזית ורוסית.

אפליקציית תרגום חדשה (תמונה: אפל)
אפליקציית תרגום חדשה (תמונה: אפל)

אפליקציה אחרת אשר קיבלה שדרוג היא אפליקציית ההודעות הייעודית של החברה בשם iMessage, כאשר זו מקבלת אפשרויות חדשות כמו אופציה לנעיצת שיחות חשובות כך שיופיעו בראש הרשימה באופן תמידי, אפשרות להשבה להודעה באופן ישיר ודרכים לקבלת מענה מהיר מאדם באמצעות הזכרתו בשיחה.

בנושא השיחות, אפל מאפשרת כעת לנעוץ שיחות חשובות מאנשים ומקבוצות כך שיופיעו בראש העמוד ואם אדם מסוים בקבוצה מקליד או שלח הודעה, התמונה שלו תופיע על תמונת הקבוצה בקטן. חידוש נוסף קטן לאפליקציה מגיע בדמות שדרוג ל-Memoji, כך שכעת ניתן יהיה לייצר מימוג’י עם מסכה, בגילאים שונים, עם יותר מ-20 צורות שונות לשיער וסטיקרים בצורות עדכניות כמו חיבוק ועוד.

עם זאת, החידושים המרכזיים לאפליקציה מגיעים בצורת ה-Inline Reply (השבה ישירה), כאשר פיצ’ר זה מציע השבה ישירה להודעה והתשובה שלנו תופיע בתור נושא בפני עצמו בדומה להשבה לתגובה בפייסבוק או באינסטגרם. עוד בדומה לאפליקציות אחרות, אפל מוסיפה את האפשרות להזכיר אנשים בשיחה בדומה ל-WhatsApp, כך שבמידה ואתם מעוניינים לדבר לאדם מסוים ולוודא שהוא מקבל התראה על כך, תוכלו להזכיר את שמו בהודעה.

עוד בגזרת האפליקציות, כאן נגלה את Apple Maps המציעה לנו דרכי ניווט שימושיות ומהירות בדרך ליעד. בתחילה נזכיר כי האפליקציה בשלב הסופי תגיע לארצות הברית בהמשך השנה ותהיה זמינה גם באנגליה, אירלנד וקנדה. באפליקציה ניתן יהיה למצוא גם מדריכים חדשים ומפורטים המתעדכנים מידי יום, כך שבמידה ואתם נמצאים בחו”ל ומחפשים מקומות מעניינים מפי מדריכים, ניתן יהיה להשתמש ב-Apple Maps על מנת להגיע אליכם בצורה מהירה.

כפי שעושה החברה בכל שנה, אפל ממשיכה לתמוך באיכות הסביבה ומטמיעה דרך עבודה חדשה לאפליקציה, כך שזו תציע את הדרך האקולוגית ביותר להגעה ליעד שלנו עם היכרות חדשה של שבילי אופניים לאפליקציה. בעת נסיעה באופניים, האפליקציה תציג את הדרך המהירה ביותר ליעד ואף תגלה לנו האם בדרך ישנן מדרגות, עליות חדות או דרך ישרה וקלילה. בהגדרות האפליקציה ניתן לבקש להימנע ממסלולים הכוללים מדרגות במטרה להימנע מסחיבת האופניים.

במידה ומדובר בנסיעה ברכב חשמלי, האפליקציה תדע להציג לכם עמדות טעינה בדרך ואף תדע למצוא עמדות טעינה המתאימות לרכב שלכם ספציפית.

שירותים

עוד בגזרת הרכבים, אפל חושפת דרך חדשה לפתיחת הרכב באמצעות שימוש ב-NFC בלבד ובאייפון שלכם. לשירות החדש אפל קוראת CarKey והמכונית הראשונה לתמוך בו היא BMW סדרה 5 של שנת 2021. פתיחת הרכב מתבצעת בקלות באמצעות קירוב של האייפון לדלת המכונית, וגם אם האייפון הולך לאיבוד, ניתן לכבות את האפשרות לפתיחת הרכב דרך ה-iCloud מרחוק. עם זאת, מערכת ה-CarPlay זוכה לאפשרות עיצובית חדשה בדמות שינוי רקעי המערכת.

לעומת מפתח פיזי, את מפתח ה-CarKey ניתן לשתף במהירות מרחוק, כך שאם הרכב נמצא בבית ואתם נמצאים במשרד, ניתן לתת לאחד מחבריכם לנהוג ברכב דרך שיתוף המפתח היישר לאייפון שלו. שירות ה-CarKey יפעל גם במערכת ההפעלה iOS 13, כך שגם אנשים שאינם מתכוונים לעדכן את האייפון למערכת ההפעלה החדשה יוכלו להשתמש בו.

שירות נוסף עליו שמענו דרך ההדלפות וכעת פוגש אותנו במציאות הוא App Clips, בעוד שהקליפים הללו מהווים חלק קטן וספציפי בתוך אפליקציה אליו ניתן לגשת באמצעות סריקת ברקוד ייעודי דרך המצלמה או באמצעות NFC. בנוסף, ניתן לגשת לקליפים דרך לחיצה על מקומות באפליקציית המפות ודרך הדפדפן. הקליפים שוקלים פחות מ-10 מגה-בייט על מנת שנוכל להשתמש בהם במהירות, ואלו פועלים באמצעות חלונית קטנה העולה מתחתית המסך ותומכת גם בתשלומים עם Apple Pay וכניסה למשתמש דרך Sign in with Apple.

זמינות

את מערכת ההפעלה iOS 14 ניתן יהיה להתקין על כל אייפון מדגם האייפון 6s ומעלה, כשזו תחל להופיע על מכשירים החל מהסתיו הקרוב (22 בספטמבר). גרסת הבטא הפתוחה תהיה זמינה החל מהחודש הבא.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים