טראמפ מאשר מתווה חדש לפיו וולמארט ואורקל ישקיעו בטיקטוק

אפליקציית TikTok (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) אפליקציית TikTok (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

חברת ByteDance, שבבעלותה אפליציית טיקטוק (TikTok) המפורסמת, יצאה בהודעה לפיה תאמץ מתווה השקעה מצידן של ענקית הסופרמרקטים וולמארט וחברת התוכנה אורקל. במסגרת המתווה, אותו הודיע טראמפ כי ייאשר כ”קונספט”, ישיקעו השתיים בחברה חדשה – TikTok Global – שתיפתח בארה”ב, ותצא להנפקה בבורסות בארה”ב בהמשך.

המתווה החדש מהווה חלופה למכירת הפעילות של טיקטוק בארה”ב, כאשר כניסתה של אורקל למשוואה מתבצעת על מנת שחברת התוכנה תהא אמונה על אחסון וניהול התכנים המגיעים מצד משתמשים אמריקנים לאפליקציה. בדרך זו, מבטיחה ByteDance כי היא אוגרת את החומרים המשותפים דרך האפליקציה בשרתים מאובטחים הממוקמים בארה”ב. טראמפ כבר הספיק להתייחס לנושא וציין בפני עיתונאים כי הוא מסכים למתווה כ”קונספט”, זאת כחלופה לתכנית המקורית שדרשה את מכירת הפעילות של טיקטוק בארה”ב לחברה אמריקנית.

בהודעה רשמית, ציינה ByteDance כי חברת TikTok Global, שתוקם לצורך קיום המתווה החדש, תאפשר לאורקל ולוולמארט לרכוש 20% ממניות החברה החדשה עוד לפני ההנפקה המתוכננת. בוולמארט מציינים כי הסכימו לרכוש 7.5% ממניות החברה החדשה, כאשר במקביל תספק וולמארט לטיקטוק גלובל שירותים בתחום התשלומים, המכירות ועוד. מנכ”ל וולמארט, דאג מקמילון (Doug McMilon), ישמש כאחד מתוך חמישה חברים במועצת המנהלים של החברה החדשה.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

מתוך ההודעה של אורקל בנושא עולה כי החברה תחזיק ב-12.5% מתוך טיקטוק גלובל לאחר שזו תוקם, כאשר בצד העסקי תהא אורקל אחראית על אחסון מידע המשתמשים בשרתיה, כחלק משירות הענן אותו היא מנהלת. מאורקל נמסר:

שירותי הענן של אורקל מהדור השני מבודדים לחלוטין את פעילות האפליקציות הרצות על מכשירים ומגיבים לסיכוני אבטחה באופן אוטונומי. פתרון זה מבטל את הסיכון של ריגול מצד ממשלות זרות על משתמשים אמריקנים ואת הניסיון להשפיע עליהם דרך הפצת דיסאינפורמציה.

המתווה החדש יאפשר לטיקטוק להמשיך ולפעול בארה”ב, זאת לאחר שממשל טראמפ איים להפסיק את פעילותה של החברה בשל חשש להפרת ביטחון הפנים של תושבי 50 המדינות. על פי ByteDance, לאחר השלמת המתווה, מתכננת החברה להגדיל את מצבת העובדים המקומיים בארה”ב בעד 25 אלף משרות, כאשר היא מצפה שחברת טיקטוק גלובל תשלם יותר מ-5 מיליארד דולר במיסים.

בהתייחסו למספר זה (5 מיליארד דולר), התערב טראמפ וציין כי הוא מצפה לכך שטיקטוק גלובל ושותפותיה החדשות ייעדו את תשלומי המיסים לצורך הקמתה של קרן שתשקיע בחינוך ילדים בארה”ב על מנת שאלו יוכלו ללמוד “את ההיסטורה האמיתית של המדינה שלהם”. טראמפ טוען כי ייעוד הכספים מהווה חלק מהמתווה החדש עליו הסכימו ByteDance, וולמארט ואורקל, אולם מ-ByteDance נמסר כי החברה לא הייתה מודעת לדבר עד אשר קראה על כך בעיתונות בארה”ב.

בהינתן כי המתווה יאושר על ידי כל הצדדים, וגם על ידי ממשל טראמפ, טיקטוק גלובל צפויה להנפיק את מניותיה לציבור האמריקני תוך פחות מ-12 חודשים, כאשר וולמארט ואורקל יהיו בעלות מניות משמעותיות בחברה החדשה שתוקם.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים