משתמשי גרסאות אנדרואיד ישנות יתקלו בבעיות גלישה באתרים במהלך 2021

אנדרואיד תמונה: Google

השימוש בפרוטוקול התקשורת HTTPS (ר”ת Hypertext Transfer Protocol Secure) הפך את האינטרנט והגלישה בו לבטוחים יותר, אך כעת מסתבר כי קיימת בעיה מהותית בגרסאות ישנות יותר של מערכות ההפעלה אנדרואיד, המשתמשות בתעודות אבטחה SSL ישנות ולא מעודכנות של רשות אישורים CA (ר”ת certificate authority) בשם Let’s Encrypt, שיפקעו ב-1.9.2021 וימנעו מהמשתמשים לגשת לכ~30% מהאתרים ברשת.

כדי להבין את מהות הבעיה יש להיכנס לצד הטכני יותר של הדברים. פרוטוקול ה-HTTPS הוא גרסה מאובטחת של ה-HTTP הרגיל בתוספת אבטחת SSL/TLS, סטנדרט תקשורת שהפך לנפוץ במיוחד אחרי 2018, אז גוגל דחפה באמצעות דפדפן הכרום הפופולרי את המעבר של אתרים מ-HTTP ל-HTTPS, שהיה נהוג בעבר לשימוש בעיקר בדפים מאובטחים של חנויות באינטרנט. עם זאת, על מנת להשתמש ב-HTTPS אתרים משתמשים בתעודת SSL של חברות כמו Let’s Encrypt הנמצאת בשימוש בכ~30% מכלל האתרים ברשת.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד שלחברה קיימת תעודה עדכנית בשם ISRG Root X1, התעודה הקודמת של החברה הייתה מאושרת באופן צולב עם DST Root X3 של חברת IdenTrust’s, דבר שלא הפריע למעשה לכלל המשתמשים עד עכשיו, כאשר שיתוף הפעולה בין החברות יסתיים ב-1.9.2021. לפי החברה, משתמשי אנדרואיד בגרסה הקודמת ל-7.1.1 שלא עודכנו מ-2016 פשוט לא מכירים בתעודת ה-ISRG Root X1 החדשה של החברה, מה שלמעשה ימנע מהם לגשת לאתרים מאובטחים על ידי התעודה המעודכנת.

נכון להרגע, 66.2% ממשתמש האנדרואיד משתמשים בגרסה מעודכנת יותר מ-7.1 המעודכנת לשימוש עם ISRG Root X1, מה שמשאיר כשליש ממשתמשי האנדרואיד (33.8%) עם מכשיר שהחל מספטבר 2021 יפסיק לעבוד עם אתרים שמשתמשים בה. למעשה אין פתרון פשוט לבעיה מאחר ומדובר על מכשירים ישנים, אך עם זאת קיים פתרון עקיף בדמות השימוש בדפדפן ה-FireFox של קרן מוזילה המשתמש במאגר אישורי CA עצמאי בדפדפן עצמו ולא באלו של מערכת ההפעלה.

נציין כי בקרב גולשי אתר גאדג’טי המבקרים את האתר ממכשירי אנדרואיד, 93.3% מהמשתמשים גולשים לאתר מגרסאות עדכניות יותר מ-7.1. כמו כן, בגאדג’טי אנחנו לא משתמשים בתעודות של Let’s Encrypt, אלא בתעודות ה-SSL של RapidSSL.

השוואת מפרטים