Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

גאדג'טי מסקר: Nokia 8.3 5G – בונים בניינים באוויר
| שבת, 14 בנובמבר 2020, 18:00 | גאדג'טי מסקר, סלולר

בחודש מרץ האחרון הכריזה חברת HMD Global על הנוקיה 8.3, ולפני כחודש בלבד הגיע המכשיר לארץ עבור תג מחיר של 2299 שקלים. על הנייר, מדובר בחבילה נאה הכוללת מסך גדול בחזיתו, עם חור מצלמה בחלקו העליון והשמאלי, מבנה זכוכית מלא וקיבולת סוללה גדולה. בנוסף, הסמארטפון מגיע עם מערך צילום מרובע בחלקו האחורי, כשהחיישן המככב מציע רזולוציה גבוהה של 64 מגה פיקסל.

מבנה ותצוגה

עיצובו של הנוקיה 8.3 מתחיל בחלקו האחורי, כשאת זה נוקיה מעניקה לנו בצבע לילה קוטבי אשר מתבטא למעשה בצבע כחול בשילוב עם שחור. התוצאה באה לידי ביטוי גם בפסים אנכיים בצבע תכלת המופיעים לאורכו של המכשיר בעת פגישה עם כל מקור תאורה שהוא, מה שמעניק למכשיר מראה מעט יותר יוקרתי ממה שהוא.

עם זאת, קשה לנו ליפול למראה היוקרתי אליו נוקיה ניסתה לחתור עקב מספר מאפיינים בעיצובו של המכשיר. הראשון מביניהם מתבטא בבחירת הצבעים המקיפים את המכשיר. לדוגמה, הצבע הכחול המקיף את מערך הצילום שונה מהצבע הכחול הנמצא על גבו של המכשיר ומזכיר יותר כחול פלסטיק מכחול בגווניו היוקרתיים יותר. בנוסף, מיקום המיתוג בין ZEISS לנוקיה במערך הצילום מרגיש מאולץ מאוד, כשלוגו ענקית הצילום ממוקם באופן אנכי בתוך עיגול בגודל מוגזם בין כל ארבעת החיישנים.

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

אם חוסר הירידה לפרטים עד כה כבר אינו זועק לעזרה, גם החיישנים עצמם מגיעים בגדלים שונים, אך בעוד שזה הוא פרט ידוע מראש לפני התחלת הבנייה והעיצוב, המיקום שלהם בתוך מודול עיגולי הדוחק אותם פנימה אל התוך העיגול עם הלוגו של ZEISS מעניק תחושה זולה המייצרת אי-סימטריה שפשוט לא נעים להסתכל עליה. מעבר לעיצוב הדקורטיבי, גם העיצוב הפרקטי אינו מהטובים שראינו, כשנוקיה החליטה למקם את כפתור ההפעלה של העוזרת האישית של גוגל בדיוק באמצע המסגרת השמאלית, כך שלחצנו עליו בטעות כל יום, לפחות 5 פעמים, עד לרגע בו החלטנו לכבות אותו לתמיד.

בהסתכלות על החזית, כאן נוכל להבחין במצב טוב יותר, בשעה שהשוליים המקיפים את התצוגה מגיעים בעובי כמעט אחיד עם השול התחתון, והלוגו של נוקיה זכה לריווח אחיד בין זוג חלקיו של השול התחתון. גם סורק טביעות מתיישב בגובה טוב במסגרתו הימנית של המכשיר, כך שתמיד הצלחנו לגשת אליו בקלות וזה ביצע את עבודתו באופן מעולה ופתח את המכשיר מיד עם המגע בו.

עוד בחלקו הקדמי של המכשיר נוכל לראות את המסך הענק בקצב רענון של 60 הרץ, בגודל 6.81 אינץ', עם פאנל מסוג IPS LCD, ברזולוציית +Full HD ובפריסה של 2400 על 1080 פיקסלים. צפיפות הפיקסלים עומדת על 386 פיקסלים לאינץ', בעוד שיחס התצוגה מסתכם ב-20 על 9, מה שמביא אותנו למכשיר גדול למדי לאחיזה עם מסך מעט ארוך.

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

בפועל, מדובר במסך נאה למדי, ובעוד שלא מעט ממכם יהיו מאוכזבים מכך שלא מדובר בפאנל מסוג OLED, אנחנו עדיין תומכים בכך שאם מסך LCD מסוגל להפיק צבעים טובים ומדויקים יותר ממסך OLED בעלות זהה ליצרן, אנחנו נעדיף מסך LCD בכל יום. אחרי שנתקלנו בלא מעט מסכי OLED בעלי צבעים רחוקים מהמציאות ולא ניתנים לשינוי, אנחנו שמחים עם המסך המוטמע כאן.

עם זאת, כמובן שאין להתעלם מהחסרונות המגיעים עם השימוש במסך LCD, כמו השימוש הגבוה יותר בסוללה, חוסר האפשרות לשלוט על כל פיקסל בנפרד, החוסר במסך Always-on Display והצבע השחור שאינו שחור לגמרי. וכך או כך, אנחנו עדיין מסוגלים להתגבר על כל החסרונות הללו לטובת צבעים מדויקים, בהירות מעולה וחדות גבוהה.

מנגד, עבור תג המחיר בו מוצע המכשיר, כן היינו מצפים למסך טוב מסוג OLED אשר מגיע ללא פשרות על צבע, בהירות או חדות. במידה והמכשיר היה מוצע עבור תג מחיר נמוך משמעותית ממחירו הנוכחי, היינו עוצרים את הביקורת ומסתפקים במסך ה-LCD המעולה שכאן, אך בהינתן מחירו הנוכחי, אנחנו מקבלים פחות תמורה ביותר מחיר לעומת התחרות בשוק.

מערך הצילום – המפרט הטכני

מערך הצילום המרובע בנוקיה 8.3 אמור להיות אחד מנקודות המכירה הראשיות שלו, אומנם, בפועל מדובר במערך צילום כפול בלבד עקב העובדה שאת הפעולה מ-4 המצלמות הללו היינו יכולים לבצע ב-2 מצלמות איכותיות. המכשיר כולל חיישן ראשי, חיישן משני לצילום בזווית רחבה, חיישן שלישי לצילום מאקרו וחיישן רביעי לאיסוף עומק. את תפקידו של חיישן העומק ברזולוציה הנמוכה כנראה שאף פעם לא נבין, ואת חיישן המאקרו ניתן היה להחליף בקלות בצילום דרך המצלמה הרחבה שתומכת בפוקוס אוטומטי. אך נוקיה בחרה שלא לעשות כך.

החיישן הראשי מגיע ברזולוציית 64 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/1.9, גודל חיישן של 1/1.72 אינץ', גודל פיקסלים של 0.8 מיקרו-מטר ותמיכה בפוקוס אוטומטי. מהחיישן הזה נקבל תמונות סופיות ברזולוציה של 16 מגה פיקסל.

החיישן המשני מגיע ברזולוציה של 12 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/2.2, זווית צילום של 120 מעלות, גודל חיישן של 1/2.43 אינץ', גודל פיקסלים של 1.4 מיקרו-מטר ותמיכה בפוקוס אוטומטי.

החיישן השלישי מציע רזולוציה של 2 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/2.4 ואפשרות לצילום מאקרו ממרחק של 4 ס"מ.

החיישן הרביעי והאחרון מציע רזולוציה של 2 מגה פיקסל וזה מיועד לאיסוף עומק בלבד.

מצלמת הסלפי שבחזית המכשיר מגיעה ברזולוציית 24 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/2.0, גודל חיישן של 1/2.8 אינץ' וגודל פיקסלים של 0.9 מיקרו-מטר. מהחיישן הזה נקבל תמונות סופיות ברזולוציה של 6 מגה פיקסל.

מערך הצילום – ביצועים בפועל

החיישן הראשי במערך מפיק תוצאות טובות למדי בתנאי תאורה טובים, עם כמות פרטים נאה, טווח דינמי טוב מאוד וצבעים מדויקים. מנגד, כן היינו שמחים לראות שיפור בטווח הדינמי, זאת עקב העובדה שלעתים קרובות ניתן לזהות תמונות בהן לא מעט מבנים נשרפו ללא סיבה מהותית. כמו כן, גם כמות הפרטים נאה אך לא מצוינת, כך שלאחר ביצוע זום לצפייה בפרטים הקטנים ניתן מהר מאוד לצפות בעיבוד יתר שלא לצורך.

במעבר לתנאי תאורה קשים, כאן המצלמה מציגה ירידה קטנה בביצועים, כך שהתמונות עדיין טובות למדי עם שמירה על הצבעים, אך רמות החדות והפירוט מציגות ירידה גלויה לעין. עם זאת, ניתן להשתמש במצב הלילה הייעודי על מנת להחזיר את הפרטים למשחק, כמו גם את הטווח הדינמי שהולך לאיבוד בעת המעבר ללילה. אומנם, היינו שמחים אם נוקיה הייתה מורידה מעט מאפקט החידוד המופיע בתמונות לילה לאחר השימוש במצב המוזכר.

החיישן המשני אשר מתיר לנו גישה לצילום בזווית רחבה עושה עבודה טובה באופן כללי, ואין ספק כי ביצועיו יספקו את המשתמש הממוצע. עם זאת, לא נוכל להתעלם מהעובדה כי ישנו מקום רב לשיפור. הטווח הדינמי בחיישן לוקה בחסר, כך שבתמונות אור יום בהן אובייקט מסתיר מעט את השמיים, המכשיר ינסה לחשוף (Expose) לאובייקט ויתעלם כמעט לחלוטין מהשמיים השרופים שיופיעו מאחוריו כתוצאה מכך. בנוסף לכך, החוסר בטווח דינמי רחב מספיק מתבטא גם במצבים בהם השמש מקרינה את אורה על מבנים, מה שיגרום למכשיר לשרוף לחלוטין את האיזור במקום להציג את הפרטים כפי שהם במציאות.

עקב כך, במצבים בהם מדובר ביום בעל שמש אפילו מעט חזקה, נמליץ להשתמש במצלמה הראשית במקום המצלמה המשנית. בתמונות המצורפות להלן ניתן לראות כיצד תמונה זהה נחשפה בחיישן הראשי ובחיישן הרחב, וכיצד נכשל החיישן הרחב היכן שהחיישן הראשי הצליח עם טווח דינמי רחב יותר:

עם זאת, בתנאי תאורה קשים, החיישן הרחב מציג התנהגות זהה לזו של החיישן הראשי, כך שנקבל תמונה בעלת צבעים טובים גם במצב הרגיל, אך שלל הפרטים הולכים לאיבוד ביחד עם הטווח הדינמי. על מנת להחזיר קצת משניהם, ניתן להשתמש במצב הלילה אשר מבצע עבודה טובה תוך זמן קצר באופן יחסי. בנוסף, נרצה לציין כי לעתים נתקלנו בבאגים בעיבוד התמונה הרגיל בתנאי תאורה קשים, כך שהתוכנה לא ידעה לקחת את החלקים אותם רצתה מכל תמונה ויצרה תמונה סופית פגומה.

לבסוף, מצלמת המאקרו מאפשרת גישה לאובייקטים קטנים במיוחד, אך זו לוקה בחסר בפרטים ובאיכות באופן כללי עקב הרזולוציה הנמוכה מאוד. בנוסף, לא מדובר במצלמת מאקרו ממנה להתקרב יותר מידי לפרחים או לכל עצם אחר, זאת עקב כך שהתוצאה האופטימלית תתקבל ממרחק של 4 ס"מ ולא ממרחק קרוב יותר של 2.5 ס"מ כמו מצלמות מאקרו אחרות.

מצלמת הסלפי שבחזית עושה עבודה טובה מאוד, אך אינה מהמצוינות ביותר בטווח הסמארטפונים בתג המחיר הזה. התוצאות המתקבלות באור יום טובות מאוד, אך היינו מצפים לחדות טובה יותר, בשלב זה נראה כי המצלמה אינה מתאימה באופן מושלם את מהירות התריס לתנועת היד. כמו כן, בתנאי תאורה קשים רמת הפירוט יורדת כצפוי, אך המצלמה עדיין מפיקה תוצאות שימושיות.

מולטימדיה, ביצועים וסוללה

גזרת המולטימדיה בנוקיה 8.3 מציעה מערך לוקה בחסר כבר על הנייר, כשהמכשיר מגיע עם שקע אוזניות מובנה, אך מערך הסאונד מגיע כולו מהרמקול התחתון ללא כל שימוש באפרכסת השמע. אם נצלול לפרטים, הרמקול התחתון אינו מספיק מלכתחילה לסחיבת חווית הסאונד כולה, כשבווליום המירבי של המכשיר נמשיך לקבל סאונד שטוח למדי ונטול באסים בעוצמה ממוצעת.

אפרכסת השמע עושה עבודה טובה בזמן שיחה, כך שניתן לשמוע את הצד השני באופן ברור ובעוצמה טובה. למעוניינים בכך, המכשיר מציע שקע אוזניות מובנה, כך שניתן להשתמש בכל אוזניות שהן ללא צורך במתאמים. במעבר לחלקת הביצועים, כאן נמצא את מערכת השבבים Snapdragon 765G, המיוצרת בתהליך 7 ננו-מטר וכוללת 8 ליבות בחלוקה לליבה עוצמתית אחת בתדר מירבי של 2.4 גיגה-הרץ, ליבה חזקה נוספת בתדר מירבי של 2.2 גיגה-הרץ ו-6 ליבות חסכוניות בחשמל בתדר מירבי של 1.8 גיגה-הרץ.

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 8.3 5G (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

חווית המהירות הכללית של המכשיר סבירה למדי, כשלרוב האפליקציות לוקח שנייה או שתיים להיפתח, ועקב השימוש במסך בקצב רענון של 60 הרץ, גם האנימציות אינן נראות כחלקות במיוחד. גזרת ריבוי המשימות מתבססת על 8 גיגה-בייט של זיכרון עבודה מסוג LPDDR4X, לצד 128 גיגה-בייט של נפח אחסון. המכשיר מנהל את האפליקציות הרצות ברקע באופן מעולה, כשבעת פתיחה של 5-6 אפליקציות המכשיר ידע לשמור את כולן ברקע ללא בעיה.

חיי הסוללה גם הם ממוצעים מאוד, ואלו מתבססים על סוללה בקיבולת של 4500 מיליאמפר/שעה הנטענת דרך מחבר מסוג USB Type-C בהספק של 18 וואט עם מטען מהיר באריזה. בזמן שקיבולת הסוללה גדולה, גם המסך עצמו גדול מאוד, כך שבשימוש נמוך הצלחנו להגיע לסוף היום עם 10%, אך בשימוש רגיל הכולל גלישה ברשתות החברתיות ושיחות, כבר היינו זקוקים למטען באמצע היום.

את טבלת הטעינה המלאה ניתן לראות להלן:

זמןאחוזיםפער זמן
03:250 אחוזים-
03:3210 אחוזים7 דקות
03:4020 אחוזים8 דקות
03:4930 אחוזים9 דקות
03:5740 אחוזים8 דקות
04:0650 אחוזים9 דקות
04:1560 אחוזים9 דקות
04:2370 אחוזים8 דקות
04:3380 אחוזים10 דקות
04:4790 אחוזים14 דקות
05:27100 אחוזים40 דקות (זמן כולל - שעתיים ו-2 דקות)

ממשק המשתמש של המכשיר הינו הממשק הנקי של גוגל, עם תוספת האפליקציות הייעודיות מבית נוקיה כדוגמת אפליקציית המצלמה. הדבר מהווה חיסרון ויתרון בו-זמנית, כך שמצד אחד לא נוכל להסיר את שורת החיפוש של גוגל התקועה בתחתית המסך לנצח (אלא אם כן תחליפו לאנצ'ר), אך מצד שני נוכל להנות מחופשיות מאפליקציות מיותרות על המכשיר, מעדכונים מהירים ומהעיצוב הנקי של גוגל.

חלק מרכזי מהמכשיר נמצא כבר בשמו, כשנוקיה קראה לו Nokia 8.3 5G על יכולתו לקלוט ולגלוש ברשת הדור החמישי (5G). כאחד שבמקרה גר ברחוב בו ישנה קליטה מעולה של רשת הדור החמישי, אוכל לאשר כי המכשיר קולט ומאפשר גלישה יציבה על הרשת, עם מהירות הורדה מירבית של כ-210 מגה-בייט ומהירות העלאה מירבית של כ-110 מגה-בייט באיזור בו אני נמצא. עם זאת, אין לבנות כרגע על הנאה רציפה מהמהירויות הללו עקב העובדה שעם יציאתכם, או יציאתי מהבית, קליטת הרשת נעלמת וחוזרים היישר אל רשת הדור הרביעי.

השאלות שלכם על ה-Nokia 8.3 5G 

האם יש שיפור משמעותי במצלמה לעומת הדגמים הקודמים? 

השתמשתי בעבר ב-Nokia 9 PureView, לעומתו, חווית הצילום כיפית ומהירה יותר, אך רמת הפירוט נמוכה יותר. ברמה הכללית, משניהם ניתן להפיק תמונות די זהות, אך אם תרצה להנות מיותר יכולות, כנראה שהנוקיה 9 עדיף.  

האם יש מקליט שיחות מובנה? 

לא. 

האם לדעתך המכשיר הזה החזיר את נוקיה לתמונה בשוק הטלפונים? 

לצערי, לא. 

שאלות נוספות

במידה ואתם מעוניינים שנענה גם על שאלותיכם בסקירה הבאה, ניתן להצטרף לקבוצת הטלגרם שלנו בלחיצה על הלינק הבא, שם ניתן גם לשאול שאלות לפני עליית כל סקירה וגם לשוחח בנושאי טכנולוגיה שונים.

השורה התחתונה – מה חשבנו על הנוקיה 8.3

עם מכשיר הנוקיה 8.3, החברה ניסתה להביא את מיטב הפיצ'רים מתוצרתה וליצור את חווית הגוגל המושלמת עם הממשק הנקי בו היא משתמשת. עם זאת, תג המחיר שגוי לחלוטין מבסיסו, כך שבמידה והייתם מעניקים לי את המכשיר לסקירה ללא שם המותג, הייתי מתמחר אותו בלא יותר מ-1500 שקלים. הפוטנציאל הגדול של מערכת השבבים שכאן לא בא לידי ביטוי בביצועים בפועל, מערך הצילום ממוצע מאוד, חיי הסוללה זקוקים לשיפור ובמחיר כזה המכשיר גם אינו עמיד למים, כך שנראה שנוקיה בנתה על שמה ושכחה מהתמורה בפועל.

לצערנו, יהיה לנו קשה מאוד להמליץ על מכשיר שכזה לכל אדם, אלא אם כן הוא חובב עצום של המותג. החל מהמסך בקצב הרענון הנמוך, לסוללה הממוצעת, לביצועים הסבירים, למערך הצילום הבינוני ולחווית הסאונד השטוחה, נוקיה צריכה לעשות חושבים מה נעשה לא נכון בעת תמחור המכשיר. עבור 2300 שקלים, ישנם מכשירים רבים בשוק המציעים תמורה הרבה יותר גבוהה למחיר מהנוקיה 8.3 כדוגמת ה-Pocophone F2 Pro, ה-Xiaomi Mi 10T Pro וה-LG Velvet שכולם נמצאים בטווח המחיר המוזכר ובכולם נמצא או מסך בקצב רענון מהיר, או מעבד חזק יותר או עמידות בפני מים.

האריזה ותכולתה
8
עיצוב ואיכות בניה
7
חומרה וביצועים
7
מסך ותצוגה
8
מערכת הפעלה
7
מולטימדיה
7
סוללה
6
מצלמה
7
סיכום
7.1
לחובבי המותג בלבד
מה אהבנו
מסך
ממשק נקי
מצלמת סלפי טובה
מה לא
אין עמידות במים
חיי הסוללה
חווית הסאונד
מחירים
יבואן רשמי: 2299 שקלים
שוק פתוח: 2249 שקלים

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות