אנווידיה תציג טכנולוגיה דומה לזו של AMD בכרטיסי ה-GeForce RTX 3000

סדרת כרטיסי GeForce RTX 30 (תמונה: NVidia) סדרת כרטיסי GeForce RTX 30 (תמונה: NVidia)

חברת אנווידיה (nvidia) מפתחת טכנולוגיה מקבילה ל-Smart Access Memory של AMD, שהוצגה עם סדרת כרטיסי ה-Radeon RX 6000, כך עולה מציוץ של אתר המחשבים GamersNexus. הטכנולוגיה החדשה צפויה לאפשר למעבד לגשת לזיכרון כרטיסי המסך של אנווידיה בצורה טובה יותר מהקיים ולספק שיפור ביצועים בדומה למימוש הטכנולוגיה בכרטיסי ה-Radeon של AMD המגיע לעד 11% במשחקי מחשב.

אחד מהשיפורים אותם AMD הציגה עם כרטיסי ה-Radeon RX 6000 ומעבדי ה-Ryzen 5000 שהוצגו בחודש אוקטובר האחרון, מגיע דרך טכנולוגיית ה-Smart Access Memory (להלן SAM), טכנולוגיה המאפשרת גישה של מעבד המחשב לכלל זיכרון ה-VRAM של כרטיס המסך על ידי שילוב כרטיסי המסך והמעבדים החדשים יחד עם לוחות אם בעלי צ’יפסט מסדרת ה-500 של AMD המוביל לשיפור ביצועים של עד 11%.

עם זאת, מהציוץ החדש של GamersNexus עולה כי אנווידיה מפתחת גם היא טכנולוגיה דומה עבור כרטיסי ה-GeForce RTX 3000 מבוססי ליבת ה-Ampere, על בסיס אפשרות קיימת בתקן ה-PCIe עוד מימי ה-PCIe 2.0, כך עולה ממסמך של ארגון ה-PCI-SIG האחראי לפיתוח התקן תחת הכותרת Resizable BAR Capability. האפשרות החדשה תגיע לכרטיסי ה-GeForce RTX בתור עדכון תוכנתי בעתיד, שיציג שיפור ביצועים דומה לטכנולוגיית ה-SAM בכרטיסי ה-Radeon מהבדיקות הפנימיות של החברה.

הבשורה המעניינת ביותר במידע החדש היא כי הטכנולוגיה החדשה של אנווידיה לא תוגבל לערכת שבבים או יצרן מעבדים ספציפי, לאור העובדה כי הטכנולוגיה קיימת גם בתקן ה-PCIe 3.0 בו משתמשת אינטל, בניגוד ל-PCIe 4.0 של AMD. הדבר צפוי לאפשר למשתמשי כרטיסי ה-RTX 3000 לנצל את שיפור דומה לזה שקיים במעבדי AMD ואינטל ללא מגבלה של לוחות אם.

למעשה, אפשר להבין כי ההגבלה של AMD לשימוש ב-SAM לכרטיסי Radeon RX 6000 ומעבדי Ryzen 5000 היא שרירותית וניתן לאפשר אותה למעשה גם על מעבדים ולוחות אם ישנים יותר. הדבר היחיד שנותר לראות הוא מתי אנווידיה תשיק את הפיצ’ר לכרטיסי החברה והאם AMD תאפשר את ה-SAM גם על מעבדים וכרטיסי מסך ישנים יותר.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים