מהטלוויזיה למחשב: יתרונות מסכי ה-OLED בניידים

Zenbook Flip S UX371 צילום: יאן לנגרמן, גאדג'טי) Zenbook Flip S UX371 צילום: יאן לנגרמן, גאדג’טי)

הכתבה בחסות ASUS

מהפכת מסכי ה-OLED שהגיעה לשוק הפרטי בשנים האחרונות אינה מוגבלת רק לסלון הביתי, ולאחרונה ניתן לראות יותר מחשבים ניידים בהם היצרנים שילבו מסכי OLED, טכנולוגיית תצוגה חדשה יחסית המגיעה עם אוסף יתרונות רחב לעומת מסכי ה-LCD הנפוצים יותר, אשר הופכת את הניידים המשתמשים בה לפתרונות טובים יותר לא רק לצריכת תוכן, אלא גם ליצירת תוכן לאור איכות התצוגה הגבוהה שלהם.

בעוד מסכי OLED נתפשים כטובים יותר ממסכי ה-LCD הוותיקים, על מנת להבין למה הם טובים יותר מהם, נצטרך להציג תחילה הסבר טכני מהיר על ההבדל הטכנולוגי ביניהם.

יתרונות מסכי OLED מול LCD במחשבים ניידים

טכנולוגיית ה-LCD הוותיקה, על שלל השמות השונים שלה: LED, QLED וכדומה, משתמשת בסופו של דבר בשכבת תצוגה מסוג LCD (או “תצוגת גביש נוזלי” בעברית), עם תאורה אחורית במגוון טכנולוגיות על מנת להציג את התמונה. לעומתה, טכנולוגיית ה-OLED (או “דיודה פולטת אור אורגנית” בעברית) החדשה יותר שונה באופן מהותי, כאשר היא משתמשת בתאי LED אורגניים עצמאיים לתצוגה של כל פיקסל בנפרד וללא צורך בתאורה אחורית נפרדת.

העובדה כי כל פיקסל עובד בצורה עצמאית ולא דרוש תאורה אחורית נפרדת, מאפשרת למסכי ה-OLED להציג תמונה בעלת צבעים באיכות גבוהה במיוחד, עם ניגודיות גדולה הרבה יותר של 1,000,000:1 מאחר וכל פיקסל יכול להציג צבע שחור אמיתי על ידי כיבוי הפיקסל עצמו, מה שתורם לקבלת איכות תמונה גבוהה יותר ממסך LCD רגיל, עם טווח דינמי רחב (HDR) ויתרונות רבים נוספים. כבר היום ניתן למצוא את טכנולוגיית ה-OLED לא רק במסכי טלוויזיה, אלא גם במכשירי סלולר רבים המגיעים עם מסכי OLED או AMOLED, ומאפשרים לראות בקלות את ההבדל באיכות התצוגה לעומת מכשירים בעלי מסך LCD.

Zenbook Flip S UX371 (תמונה: ASUS)
Zenbook Flip S UX371 (תמונה: ASUS)

מסכי ה-OLED בניידים של ASUS

טכנולוגיית ה-OLED החלה להיכנס גם לשוק הניידים, בהם גם הניידים של חברת ASUS, המציעה בחלק מהסדרות שלה אפשרות למסכי OLED המעניקים איכות תמונה גבוהה במיוחד לעומת LCD סטנדרטי. הם עומדים ב-100% מתקן הצבעים DCI-P3 ו-133% מתקן הצבעים sRGB, זאת לעומת ניידים רגילים בעלי מסך LCD, רובם תומכים בפחות מ-100% מתקן הצבעים sRGB, מה שהופך את מסכי ה-OLED לאידיאליים לא רק לצריכת תוכן בנייד, אלא גם ליצירה שלו. בכך הופכים הניידים עם מסכי ה-OLED ליתרון עבור יוצרי תוכן הזקוקים לנייד עם מסך בעל צבעים מדוייקים במיוחד לצורך יצירת התוכן, כאשר מסכי ה-OLED של ASUS אף מגיעים עם אישור כיול הצבעים של PANTONE להבטחת איכות תמונה מדוייקת במיוחד.

למרות שדיוק הצבעים הוא נושא חשוב, זהו לא היתרון היחיד של טכנולוגיית ה-OLED במסכי הניידים של ASUS, כאשר בין היתרונות הנוספים אפשר למצוא את:

  • אישור ה-DisplayHDR 500 True Black של ארגון VESA, המבטיח לא רק HDR באיכות גבוהה כמו תקן ה-DisplayHDR 500 הרגיל עם תאורה אחורית של 500 ניט, אלא גם “שחור אמיתי” המושג באמצעות טכנולוגיית ה-OLED וכיסוי גדול יותר של 75% מה-HDR, לעומת 46% בלבד במסך LCD רגיל בתקן ה-DisplayHDR 500.
  • זמני תגובה נמוכים במיוחד של 0.2ms. מהירות תגובה הטובה יותר אפילו ממסכי הגיימינג יעודיים הטובים ביותר בשוק, המאפשרת קבלת תמונה איכותית וחלקה גם בסצינות מהירות או משחקים אינטנסיביים.
  • רמה נמוכה יותר של אור כחול מהמסך ב-70% לעומת מסך LCD סטנדרטי עם אישור של מכון TÜV Rheinland ו-SGS. האור הכחול שנפלט מהמסך נחשב כמזיק לעיניים בטווח הארוך, לא רק למבוגרים, אלא גם לילדים המשתמשים במסכים לצפיה בתוכן במשך שעות ארוכות, כך שרמת אור כחול נמוכה יותר מאפשרת לשמור על בריאות העיניים בצורה טובה יותר.

Zenbook Flip S UX371 (תמונה: ASUS)

מבט מקרוב לניידי ASUS OLED

במקרה של אסוס (ASUS) ניתן למצוא כבר היום מספר ניידים המגיעים עם מסכי ה-OLED של החברה, בהם ה-ZenBook Flip S מדגם UX371 אותו סקרנו באתר, כאשר החברה צפויה להשיק בקרוב בישראל גרסת OLED של נייד ה-ZenBook Flip 13 מדגם UX363 ומחשבים ניידים נוספים.

כפי שנאמר בביקורת ה-Flip S באתר על מסך ה-13.3 אינץ’ 4K UHD של הנייד (קראו כאן), הדבר היחיד שאפשר להגיד על המסך הוא שהוא לא פחות ממרהיב. עם זאת, מסכי ה-OLED בניידים הם רק חלק מהמשוואה הכוללת שלהם, כאשר ניידי החברה מגיעים עם מעבדי ה-Tiger Lake מהדור ה-11 של אינטל המציעים רמת ביצועים גבוהה במיוחד לעומת דורות קודמים וזמני סוללה ארוכים כחלק מעמידה מתקן ה-Intel EVO החדש.

בדומה לתחום הטלוויזיות, בו עדיין שולטות טלוויזיות ה-LCD על הגרסאות השונות שלו, גם בתחום המחשבים הניידים מסכי ה-LCD נחשבים נפוצים יותר ממסכי ה-OLED. מדובר על תחום הולך וגדל בעיקר בזכות היתרונות הרבים של טכנולוגיית ה-OLED לעומת ה-LCD, ההופכת את השימוש בניידים עם מסכי OLED לאידיאלי הרבה יותר עבור צרכנים הרוצים לקבל איכות תמונה גבוהה מאוד, בין אם מדובר על צרכני תוכן או יוצרי תוכן, כשבשני המקרים השימוש במסך OLED מביא איתו אוסף נכבד של יתרונות.

מידע נוסף על מחשבי Zenbook Flip S באתר ASUS


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים