הכירו את אפליקציית הרמזור – התו הירוק שאמור לאפשר את חזרת המשק לעבודה

אפליקציית הרמזור

היום (א’ 21.2) הוא היום הראשון בדרך לחזרת מדינת ישראל לשגרה מסויימת, עם פתיחת המשק בכפוף להגבלות הממשלה באמצעות מתווה התו הירוק המאפשר למתחסנים ומחלימים להיכנס לבתי עסק שונים, זאת לאחר הנפקת התו הירוק באמצעות אפליקציית הרמזור. אך האפליקציה מתגלה כרגע כמכשול משמעותי בדרך לאותה השגרה אותה הוא אמור לייצר.

אפליקציית הרמזור שפותחה על ידי משרד הבריאות (אנדרואיד/iOS) נועדה להיות הכלי שיאפשר את פתיחת המשק והחזרה ל”שגרה” בצל מגפת הקורונה (COVID-19). אנשים שהתחסנו או החלימו מקורונה יוכלו להשתמש באפליקציה על מנת לקבל תו ירוק שיאפשר להם להיכנס לאירועי תרבות, ספורט, חדרי כושר ועוד.

אך ההשקה של אפליקציית הרמזור אינה חלקה במיוחד. במידה ועוברים את כל השלבים ומצליחים להשיג את התו הירוק המיוחל, באפליקציה יופיע מסך אותו אנו אמורים להציג בפני בעל העסק או המקום אליו אנו מעוניינים להיכנס יחד עם תעודה מזהה. יש צורך להציג את המסך פעיל מהאפליקציה עם האנימציה ולא תמונת מסך שלה, כשהבעיה היא להגיע לשלב הזה.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

דוגמה לתו ירוק תקין

הדרך לקבלת אותו “תו ירוק” באפליקציה רחוק מלהיות קל. בניסיון להירשם ולקבל את התו הירוק בעצמי נאלצתי לשרוף במקרה הטוב שעה של ניסיונות להירשם, כשקיבלתי הודעות שגיאה ב-3 שלבים נפרדים, הודעת SMS עם קוד אימות הגיעה זמן רב לאחר שהתבקש. גם לאחר שהצלחתי להירשם וניסיתי להציג את התו הירוק כפי שאני אצטרך לעשות בכניסה לכל עסק הדורש אותה, אפליקציית הרמזור הציגה שגיאה אף שבאתר משרד הבריאות כתוב כי היא מאחסנת את האישור באופן מקומי במכשיר שיהיה תקף לחודש… אז אמרו.

המצב כה בעייתי, עד כי משרד הבריאות שחרר הבהרה אתמול (ש’ 20.2), בה הודיע כי תעודת המתחסן אותה קיבלו אנשים שהתחסנו כשבוע לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון, תוכל לשמש כ”תו ירוק” זמני במהלך “תקופת ההרצה” של אפליקציית הרמזור בשבועיים הקרובים.

שגיאות הרמזור

איך נרשמים לאפליקציית רמזור לקבלת התו הירוק

אחרי שהבנו עד כמה השימוש באפליקציית הרמזור בעייתי, נעבור בעצם לאפליקציה עצמה ולשימוש בה. אפליקציית הרמזור לא נועדה רק להציג את התו הירוק אלא לספק מידע לגבי מדיניות הקורונה וההגבלות באזור של כל משתמש. הגדרת האפליקציה זמינה בשפה העברית, ערבית רוסית ואנגלית, כאשר אנו מתבקשים לבחור את הנושאים הרלוונטיים לנו עליהם נוכל לקבל מידע מורחב, ולאחר מכן נצטרך לבחור האם אנו שייכים לקבוצת סיכון כלשהי.

הגדרה ראשונית אפליקציית הרמזור

לאחר ההגדרה, אפליקציית הרמזור תזהה את המיקום הנוכחי של המשתמש ותציג את דירוג העיר לפי מדיניות הרמזור הנוכחית של משרד הבריאות, ובמקרה שלי מדובר על יישוב כתום. מכאן מועברים למסך הראשי בו מוצג באופן גדול וברור למדי כמה אנשים חוסנו עד היום בישראל וכפתור המאפשר להנפיק את התו הירוק המיוחל, כאשר בחלק התחתון ניתן לקרוא מידע מורחב בהתאם לתחומים שהגדרנו בשלב הקודם.

אפליקציית הרמזור

לאחר בחירה בהנפקת תו ירוק אנו נקבל מידע על הזכאים לקבל את התו הירוק:

  • מי שנמצא שלילי בבדיקת קורונה בטווח של 72 שעות.
  • מי שהחלים מקורונה.
  • מי שקיבל חיסון נגד קורונה, החל משבוע לאחר החיסון השני.

במידה ואנו עומדים באחד משלושת הקריטריונים נמלא את הפרטים המזהים הכוללים ת”ז, מס’ פלאפון ותאריך לידה ונקבל קוד זיהוי בהודעה לאימות הזהות שלנו. אם לא נתקלים בתקלות במהלך אימות הפרטים ואנו עומדים בדרישות לקבלת התו הירוק, יוצג מסך המאשר את הזכאות שלנו ונוכל להנפיק את התו הירוק אותו נידרש להציג בכניסה לכל בית עסק.

הוצאת תו ירוק באפליקציית הרמזור

ניתן לקבל עוד פרטים על אפליקצית הרמזור באתר משרד הבריאות הרשמי, כאשר היא ניתנת להורדה למכשירי אנדרואיד ו-iOS.

מבלי להיכנס לפוליטיקה ודעותי האישיות על נושא התנהלות משבר הקורונה בישראל, אפליקציית הרמזור במתכונתה הנוכחית, שנועדה לעזור ולפתוח את המשק לאחר הסגר האחרון, היא לא פחות ממקל בגלגלים של המשק נכון לרגע כתיבת הכתבה הזו. היא מגיעה עם אין סוף בעיות בניסיון לקבל את התו הירוק המיוחל או אפילו להציג אותו לאחר שהתקבל כבר. העובדה כי משרד הבריאות אף מכיר בבעיה ומאפשר להשתמש באישור המתחסן כתחליף לתו הירוק רק מעצים את הבעיה, מאחר ובישראל הזמני לרוב הופך להיות גם הפתרון הקבוע בסופו של דבר.

השוואת מפרטים