אינטל, מיקרוסופט ו-DARPA יפתחו הצפנה שתגן על הנתונים בענן תוך כדי השימוש בהם

פיתו הצפנה הומומורפית מלאה FHE על ידי אינטל, מיקרוסופט ו-DARPA (מקור אינטל) פיתו הצפנה הומומורפית מלאה FHE על ידי אינטל, מיקרוסופט ו-DARPA (מקור אינטל)

אינטל (Intel) הכריזה על שיתוף פעולה חדש עם מיקרוסופט (Microsoft) ו-DARPA (ר”ת Defense Advanced Research Projects Agency), הסוכנות למחקרי הגנה מתקדמים של ארה”ב, במטרה לפתח הצפנה הומומורפית מלאה FHE (ר”ת fully homomorphic encryption) המאפשרת למערכות מחשב לעבד נתונים מוצפנים בענן מבלי שתהיה להם גישה למפתחות הפענוח של המידע עצמו.

שיימוש בהצפנה הומומורפית מלאה הופך את טכנולוגיית ההצפנה החדשה לאחד הכלים העתידיים החשובים ביותר לשמירה על האבטחה והפרטיות של המידע. הסיבה לכך נעוצה בעובדה הפשוטה כי באמצעות שימוש בהצפנה זו ניתן לבצע עיבוד ופעולות שונות על המידע המוצפן תוך כדי שהוא מוצפן בפועל, זאת בניגוד לטכנולוגיה הקיימת המחייבת הסרה של הצפנה קיימת על מידע על מנת לעבד אותו, מה שיוצר פרצה הקוראת לגנב הפוטנציאלי.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

כחלק מפרויקט ה”הגנה על נתונים בסביבות וירטואליות” DPRIVE (ר”ת Data Protection in Virtual Environments) של סוכנות DARPA, חברת אינטל צפויה לפתח מאיץ ASIC (ר”ת Application Specific Integrated Circuit) יעודי שישפר ויאיץ את העבודה על הצפנת FHE, עם הורדה של זמן העיבוד הדרוש להם בעד חמישה סדרי גודל.

התפקיד של מיקרוסופט יהיה קשור למימוש הטכנולוגיה בענן ה-Azure וענן ה-Microsoft JEDI (ר”ת Joint Enterprise Defense Infrastructure) של משרד ההגנה האמריקאי DoD (ר”ת United States Department of Defense).

רוסריו קמארוטה, מהנדס ראשי של אינטל לאבס וחוקר ראשי בתכנית DPRIVE של DARPA, מסר:

הצפנה הומומורפית מלאה היא ‘הגביע הקדוש’ במסע לאבטחת נתונים תוך כדי השימוש בהם. חרף ההתקדמות הרבה שהושגה בתחום ההגנה על נתונים, בעת עיבודם ההמוחשב הם אינם מוצפנים, דבר המהווה פרצה למתקפות פוטנציאליות ומחבל לא פעם ביכולתנו לשתף נתונים באופן מלא ולמצות מהם את הערך המרבי.

ד”ר וויליאם צ’אפל, מנהל הטכנולוגיה הראשי של Azure Global וסגן נשיא למערכות משימה במיקרוסופט, מסר:

אנחנו שמחים לספק את המומחיות שלנו במחשוב ענן והצפנה הומומורפית מלאה, ולשתף פעולה עם אינטל בקידום טכנולוגיה שלדעתנו מחוללת מהפך בעיבוד נתונים. כאשר תהיה מוכנה לשימוש מסחרי, הטכנולוגיה תסייע ללקוחותינו לכסות את המייל האחרון בדרך לחיסיון נתונים מלא, בו הנתונים יישארו מאובטחים ופרטיים בין אם הם באחסון, במעבר או בשימוש.

אפשר לראות את הפוטנציאל הרב הטמון בטכנולוגיית הצפנה הומומורפית מלאה, לא רק ליישומים צבאיים להם מיועדים מרבית הפיתוחים של סוכנות DARPA במקור, אלא גם למערכות אזרחיות שיוכלו לקבל שכבת הגנה משמעותית על ידי ביטול הצורך להסיר את ההצפנה מהמידע על מנת לעבד אותו.

השוואת מפרטים