התרשמות ראשונה: ASUS ROG Phone 5 – חווית גיימינג אמיתית בטלפון

ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי) ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

המינוח “סמארטפון גיימינג” נשמע כמו מינוח שיווקי בלבד, ממש כמו מיטות הגיימינג או כסאות הגיימינג שברובם לא באמת מספקים ערך אמיתי לגיימרים או אפילו חוויה אותה היינו מצפים לראות כגיימרים מן השורה. ב-ASUS רוצים כנראה לשנות זאת, וה-ROG Phone 5 שנחת על השולחן שלנו לקראת ההשקה בישראל מוכיח זאת ללא כל צל של ספק. החל מעיצוב אשר תואם את רוח ה”גיימינג”, דרך עזרים חיצוניים וכמות גדולה מאוד של השקעה בצד התוכנה, אין ספק כי מדובר במכשיר המיועד בראש ובראשונה למשחקים.

רגע לפני שינחת המכשיר בישראל, הגיע ה-ASUS ROG Phone 5 למערכת גאדג’טי לבחינה מהירה של מספר ימים. הדגם שהתקבל הוא בגרסה על זיכרון 16GB RAM ו-256GB אחסון שיימכר בארץ ב-4,690 ש”ח.

ROG Phone 5 – מה בקופסה?

עוד לפני שמגיעים למכשיר עצמו, אפשר ליהנות מהדרך בה ארזה אותו ASUS, כשבראש הקופסה נמצא לוגו החברה שישנה את הצבע שלו בהתאם לזווית בה האור פוגע בו (RGB וזה..). כבר בפתיחה הראשונה ניתן לראות מעין קומיקס קצר המציג את דמותו של אקירה, המעטר את החלקה הפנימי, כאשר חווית פתיחת הקופסה מתבצעת בשלבים, כמו לקלף את שרק בצל.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

באריזה נמצא:

 • מכשיר ASUS ROG Phone 5
 • כיסוי קשיח בצבע שחור
 • מדבקות (!) של ROG
 • סיכה מעוצבת להוצאת ה-SIM
 • מטען (ענק!) תומך טעינה מהירה בהספק 65 וואט וחיבור USB-C
 • כבל טעינה שזור USB-C ל-USB-C.

קיבלנו במסגרת הסקירה גם:

 • תוסף קירור AeroActive Cooler (נמכר בנפרד)
 • בקר שליטה Kunai 3 (נמכר בנפרד)

חווית גיימינג כבר מההפעלה הראשונה

משהו שהייתי חייב להתייחס אליו ונכתב ברגע בו הדלקתי את המכשיר לראשונה מדגיש יותר מכל את ההקפדה של ASUS על חווית הגיימינג. בהדלקה הראשונה של המכשיר מופיע לוגו Republic of Gamers, יחד עם צליל שהצליח להפתיע אותי מעט, ומיד לאחר מכן – מסך פתיחה שקיבל אותי לטלפון יחד עם מוזיקת רקע עתידנית מאפשר בחירה של שפת הטלפון (עברית קיימת כמובן), כשלאחר מכן תמשיכו לתהליך הסטנדרטי של הגדרת מכשיר אנדרואיד.

לאחר סיום ההגדרות הכלליות והעתקת המידע מהמכשיר הישן, חוזרים היישר לצד הגיימינג זו פעם נוספת עם הגדרת ה-Air Triggers, שיאפשרו שליטה במשחק באמצעות נקודות מגע סביב מסגרת המכשיר, ולבסוף – את חווית ה-AR מכירה לנו ASUS עם אפשרות להפוך את הקומיקס שמופיע על גבי האריזה של המכשיר לסרטוני וידאו קצרים כאשר נכוון אליהם את הטלפון.

ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)
ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

המכשיר עצמו גדול וכבד מאוד (כ-240 גרם), בהחלט לא טלפון שהייתי מתרגל להשתמש בו לשימוש יומיומי בקלות, אם כי קיימים טלפונים כבדים הרבה יותר בשוק, כמו ה-Galaxy Z Fold 2 ששוקל 282 גרם. בגב הטלפון ניתן למצוא תאורת LED, זו נדלקת בעת ביצוע פעולות במכשיר. כך, למשל, בזמן הורדת משחקים מחנות Google Play, הבהבה התאורה בגב המכשיר בצבעים אותם הגדרתי.

תאורת RGB בגב ה-ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)
תאורת RGB בגב ה-ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

על גבי המסגרת המקיפה את המכשיר אפשר למצוא כי קיימים שני שקעי USB-C המשמשים לטעינה, אחד במקום הרגיל על גבי המסגרת התחתונה, לצד חריץ בגודל 3.5 מ”מ המיועד לאוזניות, והשני על גבי המסגרת השמאלית, שמאפשר להחזיק את הטלפון במאוזן בזמן משחק, כשהוא מחובר בדרך זו לחשמל מבלי להפריע לתנועה השוטפת של המשחק. לצד חריץ זה קיים גם החיבור לתוסף הקירור AeroActive Cooler שניתן להוסיף למכשיר.

עקומת הלמידה לפונקציות הגיימינג

עם הפעלת המשחק הראשון (בחרתי ב-PUBG), מציגה בפנינו ASUS את האפשרויות הזמינות בתוך המשחק, בראשן ה-Air Triggers שיאפשרו שליטה טובה יותר במהלך המשחק ללא הצורך בהסתרת חלקים מהמסך לצורך ירי, לדוגמה. פונקציה נוספת שמקבלת דגש היא הכניסה המהירה למסך ההגדרות, במשיכה מצידו השמאלי של המסך, כאשר כבר עם ההפעלה של המשחק ניתן לראות הודעות הקופצות במהירות ונעלמות בדיוק באותה מהירות, אלו מעידות על כיבוי ההפרעות למשחק כמו הודעות מתפרצות ועוד, את כל אלו ניתן כמובן לשנות דרך מסך ההגדרות.

ההגדרות הקיימות עבור התאמה למשחקים עשירות מאוד ונדרשת עקומת למידה, אך כל ההגדרות היו מובנות מאוד לטעמי, עם תפריטים יעודיים עבור כל פונקציה שתרצו לשנות במשחק, כשקיימת אפילו אפשרות להגדיר פקודות מאקרו, לביצוע פעולות חוזרות במשחקים בלחיצת כפתור אחת, וגם חלון קטן המיועד להצגת מידע כמו טמפרטורת הטלפון, קצב התנועה (fps) של המשחק ועוד.

ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)
ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

כל בקרי השליטה בהגדרות ניתנים אף הם לסידור באופן ידני, כך שאם קיימות תכונות שאתם מעוניינים לשנות במהירות בזמן המשחק, תוכלו לסדר את תפריטי ההגדרות המהירים איך שתרצו, ואפילו להגדיר את הפעלת חלון ההגדרות המהיר שישלף רק לאחר שתי משיכות משמאל לימין, כדי שלא תפעילו אותו בטעות במהלך משחק אינטסנסיבי, עוד מקום שמעיד על כך שב-ASUS כנראה חשבו על כל דבר אפשרי כשזה נוגע למשחקים בטלפון.

כשזה נוגע להגדרות המלאות של המכשיר עבור משחקים כבר מדובר בסקאלת למידה גדולה אפילו יותר מזו של ההגדרות המהירות. כאן תוכלו למצוא התאמות ספציפיות מאוד לדרך בה תרצו לשחק, עם מצבי ה-X Mode שמאפשרים התאמה של משאבי המערכת (מעבד, מאיץ גרפי, רשת ועוד) על פי הצרכים שלכם, יחד עם תכונות ה-Armoury Crate שמאפשרות להתאים פרופיל שונה עבור כל משחק הזמין במכשיר, כשגם כאן קיימות אפשרויות להגדרות לפי מצבים שהוגדרו על ידי ASUS מראש, או הגדרה ידנית.

כך, למשל, תוכלו לבחור את קצב רענון התצוגה (144 הרץ או 120, 60 או אוטומטי) ולשנות רבות מההגדרות כמו רגישות המגע, רגישות ההחלקה על גבי המסך (קיים גם עבור ה-AirTriggers), להתאים את האופן בו תרצו להטעין את הסוללה של המכשיר, וכן – אפשר להגדיר באופן ידני גם את התאורה שמופיעה בגב המכשיר, עם אפשרויות לבחירה של צבעים, בהירות, קצב וגם מצבי הצגה שונים שיאפשרו שילוב בין צבעים ואפקטים שונים.

איך ה-ROG Phone 5 מול מכשירי דגל אחרים

ה-ROG Phone 5 הוא מכשיר דגל לכל דבר, והוא מציע מפרט עשיר למדי הכולל מסך AMOLED ענק בגודל 6.78 אינץ’ בעל קצב רענון המגיע עד 144 הרץ, מערכת שבבים מדגם Snapdragon 888, זיכרון 16GB ואחסון של 256GB (בגרסה שאנחנו בדקנו), סוללות בקיבולת מאוחדת של 6,000mAh עם טעינה סופר מהירה בהספק 65 וואט ומערך צילום משולש בגבו.

בצד המפרט המכשיר עומד בקלות מול מכשירי דגל אחרים, והרמקולים שלו הם החזקים ובעלי הצלילים המדוייקים ביותר שיצא לי לשמוע בטלפון. החלק היחיד שפחות אהבתי בהשוואה למכשירי דגל אחרים הן המצלמות, שמציעות ביצועים טובים, אך לדעתי די רחוקים מאלו שתמצאו במכשירי הדגל המובילים כיום בשוק.

התוצאות בזמן משחק מרשימות, עם טמפרטורה שנעה סביב כ-45 מעלות, לא חם יתר על המידה באחיזה במכשיר בזמן משחק ממושך (מעל שעה), עם הגדרות תצוגה Extreme במשחק PUBG. במשחק של כשעה ו-20 על ההגדרות הגבוהות ביותר במשחק, ירדו כ-20% סוללה, נתון מרשים המעיד על ממוצע שימוש (במשחקים בהגדרות תצוגה תובעניות) של כ-6 שעות.

לאחר שימוש קצר בו אני יכול להסיק כי לא מדובר במכשיר שמיועד למי שמחפשים מכשירי דגל דוגמת אייפון 12 פרו מקס או גלקסי S21 אולטרה. הוא מספק ביצועים מצויינים ואפשר ליהנות ממנו בצפייה בסרטים (אפילו מאוד ליהנות), אך עיקר היתרונות שלו מגיעים עבור תחום הגיימינג, וזו המטרה העיקרית לה הוא נועד לטעמי.

ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)
ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

התוספים

יחד עם ה-ROG Phone 5 קיבלנו לידנו גם זוג תוספים, שניהם נמכרים בנפרד מהטלפון. התוסף הראשון הוא ה-AeroActive Cooler, המתחבר לטלפון ישירות דרך חיבור הזמין על המסגרת השמאלית של המכשיר, לאחיזה במצב מאוזן בזמן משחק, כך שהמאוורר לא מפריע למהלך המשחק הרגיל, פרט לתוספת המשקל, אם כי ניתן להשעין אותו על השולחן באמצעות רגלית הזמינה בגב התוסף.

הטלפון לא מתחמם יתר על המידה במהלך משחקים גם ללא תוסף המאוורר, ועל פי תצוגת המדדים של ASUS עמדה הטמפרטורה במהלך המשחק בממוצע על כ-45 מעלות, אבל יחד איתו מדובר בחוויה שונה לחלוטין. ניתן להרגיש את האוויר הקריר שמוציא המאוורר במהלך המשחק באופן ברור למדי, כך שלא רק שלא תרגישו את החימום בגב המכשיר באותו אופן, מה שיפחית את ההפרעה במהלך משחק ממושך (מעל שעה).

התוצאות מורגשות בידיים בזמן השימוש בתוסף המאוורר, אך ניתן לראות גם את השינוי בטמפרטורה דרך המחוונים של ASUS, אלו העידו על טמפרטורה שלא עלתה על 40 מעלות בזמן השימוש בתוסף, כשבמרבית הזמן הוצגה טמפרטורה של 40 מעלות בפועל, זאת לאורך משחק של כשעה ו-20 דקות ב-PUBG, עם הגדרות התצוגה הגבוהות ביותר (מצב Extreme), שלא נתמכות במרבית הטלפונים בשוק כיום.

התוסף השני הוא ה-Kunai 3, בקר שליטה המזכיר את זה של קונסולות המשחק ומאפשר להגביר את הנוחות בזמן המשחק עם כפתורים יעודיים במקום שימוש במסך המגע. את בקר המשחק ניתן לחבר ישירות למכשיר באמצעות כיסוי המצורף באריזה של הבקר, כאשר הבקר השמאלי והימני מתחברים בנפרד מכל צד של הכיסוי.

אפשרות נוספת היא חיבור הבקרים השונים לבקר שליטה בודד, זה נראה ממש כמו בקרי השליטה לקונסולות, ויעבוד בנפרד מהטלפון. במצב זה, יש לחבר את הבקר לטלפון בכבל (שמגיע באריזה של ה-Kunai 3), כך שניתן להעמיד את הטלפון על השולחן, ולהשתמש בבקר בלבד לשליטה במשחק, כך שלא תידרשו להחזיק ביד את הטלפון הכבד בנוסף.

בקר שליטה Kunai 3 (צילום: רונן מנדזיצקי)
בקר שליטה Kunai 3 (צילום: רונן מנדזיצקי)

זה נוח הרבה יותר לשחק עם ה-Kunai 3, שכן הבקרים נוחים באופן משמעותי מלאחוז את הטלפון בידיים בלבד, וניתן לשלוט בפונקציות רבות יותר בקלות דרך מגוון כפתורים. במשחק Asphalt 9 זוהה הבקר באופן מיידי והוצגה לי מיד מפה המציגה איזו פעולה עושה כל כפתור בבקרי המשחק, כשניתן לשנות זאת בהגדרות אם רוצים.

השורה התחתונה: מה חשבנו על ה-ROG Phone 5

ה-ROG Phone 5 אמנם משתמש ברכיבים המאפשרים להגדיר אותו כמכשיר דגל מן השורה, אך הוא בראש ובראשונה סמארטפון גיימינג, ואם ההגדרה נשמעת מעט חסרת משמעות, הרי שזה רק בגלל שטלפונים רבים המוגדרים ככאלה, אינם באמת. עם ה-ROG Phone 5 בנתה ASUS חוויה המיועדת בראש ובראשונה לגיימרים ואפשר לראות ולהרגיש זאת כבר מהרגע הראשון, כשהיא עוטפת את החוויה עם עיצוב, סקינים וכמות בלתי נתפשת של הגדרות שאפשר לשנות במכשיר.

אם אתם מחפשים מכשיר דגל והמפרט של ה-ROG Phone 5 קוסם לכם, עדיין לא הייתי בוחן אותו כאפשרות אלא אם אתם הולכים לשחק בו. המחיר שלו גבוה למדי, הוא אחד מהמכשירים הגדולים והכבדים שקיימים כיום בשוק ולא נוח במיוחד לשימוש היומיומי. אבל אם אחת המטרות המרכזיות שלכם בטלפון היא משחק, ואפילו משחק תחרותי, כאן נמצא היתרון המשמעותי ביותר של המכשיר, שמציע בנוסף גם תכונות של מכשיר דגל ומצלמה סבירה.

מחיר (הזמנה מוקדמת): 4,690 ש”ח לדגם 16GB זיכרון ו-256GB אחסון

מה אהבנו?

 • חווית גיימינג עשירה
 • כמות גדולה של הגדרות לפי פרופיל או ידני
 • חיי סוללה וטעינה מהירה במיוחד
 • מסך גדול ואיכותי
 • רמקולים מטורפים (אבל לגמרי!)
 • מגירה לזוג כרטיסי SIM
 • חיבור אוזניות 3.5 מ”מ

ומה לא?

 • מחיר גבוה
 • גדול וכבד
 • מצלמות
 • ללא הרחבת microSD
ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)
ASUS ROG Phone 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

*חלק מהקישורים המופיעים בפוסט קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים