אתרי אינטרנט עם סיומת ".ישראל"? אתם תחליטו איך זה יעבוד

איגוד האינטרנט הישראלי פתח היום (א' 18.4) דיון ציבורי חדש שנועד לעזור לקבל החלטה על דרך השימוש במרחב שמות  המתחם (דומיינים) הישראלי החדש של ישראל, ".ישראל". הסיומת החדשה והרשמית מתווספת לסיומת il. הקיימת, כאשר האיגוד מעוניין לשמוע מהציבור על הדרכים בהן עדיף לשלב את הסיומת החדשה ברישום הדומיינים הישראליים.

לאחר תקופה ארוכה, איגוד האינטרנט הישראלי הצליח לרשום את סיומת ה".ישראל" (נקודה ישראל) מול ארגון ה-ICANN (ר"ת Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), הארגון העולמי הראשי האחראי על קביעת מרחב שמות לאתרי האינטרט ברחבי העולם, כאשר בנוסף לסיומת הישראלית המוכרת לנו עד היום il. יתאפשר מעכשיו לרשום גם את הסיומת ".ישראל", דבר שיאפשר מצב בו יהיה ניתן לרשום דומיין כמו Gadgety.co.il גם כ"גאדגטי.ישראל" לדוגמה.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

איגוד האינטרנט הישראלי מבקש למעשה את עזרת הציבור על מנת לענות על שתי שאלות מרכזיות:

  • כיצד עדיף לממש את מבנה מרחב השמות המדינתי החדש ".ישראל"?
  • כיצד לשלב תווים לטיניים ועבריים בשם מתחם (דומיין) אחד?

השאלה הראשונה והחשובה ביותר קשורה להחלטה כיצד לנצל את סיומת ה".ישראל" בפועל עם רישום הדומיינים הישראליים, עם שלוש אפשרויות שונות:

  • מרחב ישיר – האפשרות הפשוטה והקלה ביותר המחליפה את סיומת ה-il. ב".ישראל" בדומיין האתרים.
  • מרחב מגזרי – אפשרות נוספת המשתמשת בסכמת השמות הרחבה יותר הנמצאת היום בשימוש עם סיומות כמו gov.il לסימון אתרי ממשלה ועוד, דבר המחייב החלטה על "תרגום" נכון לעברית כך שאתר יוכל להיקרא לדוגמה "אני.עסק.ישראל" המסמן כי מדובר בעסק.
  • מרחב משולב – אפשרות המשלבת בין המרחב הישיר והמגזרי ומאפשרת שימוש בשני מרחבי השמות בהתאם לרצון בעלי האתרים.
הדיון הציבורי של איגוד האינטרנט הישראלי (מקור איגוד האינטרנט הישראלי)

השאלה השניה מדברת על השילוב בין אנגלית ועברית בכתובות אתרים, עם שלוש אפשרויות שונות:

  • מודל "משולב מלא" – תאפשר שימוש מלא באנגלית ועברית יחדיו כך שנוכל לקבל כתובות כמו "גאדגטי.co.il" או "gadgety.ישראל"
  • מודל "משולב חלקי" – תאפשר שימוש באנגלית ועברית עם הסיומת il. כפי שזה אפשרי היום, בעוד שהסיומת ".ישראל" תשמש דומיינים בעברית בלבד.
  • מודל "אחיד" – שפת הדומיין תהיה זהה לסיומת, כך שאפשר יהיה לכתוב "גאדגטי.ישראל" או Gadgety.co.il אך לא לשלב בין השפות.

יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, מסר:

הסמכת האיגוד לנהל את המרחב המדינתי החדש היא הבעת אמון לאומית ובינלאומית באיגוד האינטרנט הישראלי, המנהל את מרחב il. משנות ה-90. האיגוד, כנציג של קהילת האינטרנט הישראלית, פועל בהתאם לערכים ועקרונות פעולה של שקיפות ושיתוף ציבור, וכעת מזמין את הציבור הרחב ואת גורמי המקצוע לקחת חלק בהליך ההתייעצות. זו הזדמנות נדירה להשפיע על מהלך היסטורי ברמה הלאומית, ואנו מייחסים חשיבות רבה לתהליך שיתוף הציבור. אנו נבחן בקפידה את העמדות שיוצגו ונגבש מדיניות שתשרת בצורה הטובה ביותר את משתמשי האינטרנט בישראל.

ניתן לסייע לאיגוד האינטרנט הישראלי ולהצטרך לדיון על השימוש בדומיין ".ישראל" באתר האיגוד הישראלי.

בעוד שלפי האיגוד לא רבים משתמשים כיום באפשרות שילוב שמות דומיין בעברית במקביל לשילוב סיומת ה-co.il, עם כ~5000 אתרים בלבד שבחרו לרשום שם דומיין "מעורב", אין ספק כי תוספת הסיומת ".ישראל" צפויה לעניין הרבה יותר משתמשים במיוחד בעבור אנשים המתקשים עם השפה האנגלית. נותר לחכות ולראות כיצד יתקדם הדיון הציבורי עם איגוד האינטרנט הישראלי, שבחר לשתף את התושבים בהחלטה החשובה מאשר "להנחית" מודל שמות המועדף על האיגוד עצמו.

השוואת מפרטים