הדלפה: ליבות ה-Zen 4 מהדור הבא של AMD יציגו שיפור של 20% בביצועים

AMD RYZEN

מידע חדש מערוץ היוטיוב Moore’s Law is Dead חושף פרטים ראשונים על ליבות ה-Zen 4 הבאות של AMD, שיהיהו חלק מסדרת מעבדי ה-Raphael העתידית של החברה. הליבה החדשה צפויה להציג שיפור ביצועים של יותר מ-20% לעומת הדור הנוכחי ולהגיע בייצור ה-5nm של TSMC.

ערוץ Moore’s Law is Dead נחשב כמקור אמין למדי של הדלפות, למרות שבמקרה זה מדובר על הדלפה שמגיעה במועד מוקדם למדי. לפי המידע הנוכחי, AMD צפויה להציג קפיצה משמעותית בביצועי מעבדי ה-Ryzen 7000 העתידיים, הידועים גם תחת שם הקוד Raphael. הם יגיעו בייצור ה-5nm של TSMC, לעומת ליבות ה-Zen 3 המגיעות בייצור 7nm במעבדי ה-Ryzen 5000 הקיימים. המעבדם צפויים להציג שיפור ביצועי IPC (ר”ת instructions per cycle) ניכר של יותר מ-20% לעומת הדור הקודם ולהוסיף תמיכה בפקודות AVX-512, בדומה לאינטל.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד שהדור הבא של המעבדים צפוי להגיע בתצורה של עד 16 ליבות כמו הדור הנוכחי, ההדלפה מציינת כי ל-AMD קיים עיצוב של 24 ליבות בעבור השוק הביתי, אך לא בטוח האם החברה אכן תשיק אותו. בנוסף, מעבדי ה-Raphael העתידיים של AMD יעברו להשתמש בליבת IO יעודית בייצור 6nm לעומת 14nm בדור הנוכחי, כאשר המעבדים ישתמשו בסוקט ה-AM5 הבא של החברה ויציעו תמיכה בזכרונות DDR5-5200 ובעד 28 ערוצי PCIe 4.0.

אוסף הפרטים המודלפים על ליבת ה-Zen 4 (מקור Moore’s Law is Dead)

לפי המידע המודלף, AMD צפויה להשיק את מעבדי הדור הבא שישתמשו בליבות ה-Zen 4 במהלך הרבעון השלישי של 2022, דחיה של עד שני רבעונים לעומת הלו”ז המקורי, המגיעה לאור מגפת הקורונה ומחסור השבבים העולמי הנוכחי.

בעוד שכרגיל צריך לקחת כל הדלפה בעירבון מוגבל, המידע החדש תואם מאוד את קצב השדרוג האחרון של AMD עבור ליבות ה-Zen, עם שיפור קבוע וגדול בביצועי ה-IPC, כאשר ליבת ה-Zen 3 הנוכחית הציגה שיפור של 19% לעומת הדור הקודם. כל שנותר זה לחכות למידע נוסף שייחשף על דור המעבדים הבא של AMD עד ההכרזה שלהם ב-2022.

השוואת מפרטים