הכירו את HarmonyOS 2: מערכת הפעלה אחת לכל מכשירי Huawei

HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo) HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)

כמעט שנתיים חלפו להן מאז וואווי (Huawei) הציגה לנו את הגרסה הראשונה של HarmonyOS, ולאחרונה החברה חשפה באופן רשמי את הגרסה השנייה של מערכת ההפעלה המדוברת אשר תספק מענה לשלל מכשיריה, החל מהשעונים החכמים, דרך הטאבלטים, הטלוויזיות ועד לסמארטפונים, מערכת ההפעלה המוזכרת צפויה לרוץ על כל המכשירים ולהציע פיצ’רים אשר יאחדו ביניהם בצורה אחת.

לוח הבקרה

באמצעות המעבר אל מערכת הפעלה אחת אשר תרוץ על שלל מכשירי החברה, מפתחים יוכלו ליצור אפליקציות בודדות שירוצו על מגוון מכשירים ללא צורך בפיתוח מגוון גרסאות של האפליקציה אשר ירוצו על מגוון מכשירים. החידוש הראשון אותו מציגה לנו החברה מגיע בצורת שינוי ללוח הבקרה, כשבראשו של הלוח נוכל למצוא פיצ’ר אחד שמככב כרגע.

הפיצ’ר המדובר מגיע בצורת מערכת של תפיסה ושחרור, כך שבלוח הבקרה נוכל לראות את כל המכשירים התומכים במערכת ולגרור אותם אחד אל השני במטרה להזרים תכנים מן האחד אל השני. לדוגמה, במידה ואתם רואים כעת סרט בסמארטפון שלכם, כל שתצטרכו לעשות על מנת להעביר אותו אל הטלוויזיה זה לגלול מטה את לוח הבקרה, לגרור את אייקון הטלוויזיה אל אייקון הטלפון שלכם והתוכן יוקרן היישר על הטלוויזיה.

HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)
HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)

עם זאת, מדובר רק במכשירים המריצים את מערכת ההפעלה HarmonyOS, כך שבמקרה זה מדובר בטלוויזיה מבית וואווי וכך גם הסמארטפון. יתרון נוסף למערכת החדשה מתבטא בכך שאין צורך יותר לגשת להגדרות הבלוטות’ על מנת לקשר את האוזניות שלכם לטלוויזיה או לסמארטפון, אלא פשוט לגלול מטה את לוח הבקרה, לגרור את האוזניות (מבית וואווי) אל אייקון הסמארטפון והאודיו יעבור ישירות מהסמארטפון אל האוזניות.

מרכז המשימות האחרונות

חידוש נוסף אותו מביאה איתה HarmonyOS 2 מתבטא בצורת שינוי לחלון המשימות האחרונות, כך שהפעם נוכל להשתמש בו על מנת להעביר תוכן ממכשיר אחד למכשיר אחר במהירות. הדבר נשמע דומה, אך הוא לא בהכרח כזה. לדוגמה, במידה ואנחנו משחקים עכשיו בסמארטפון ורוצים להעביר את המשחק אל הטאבלט בלי להתקין אותו על הטאבלט, נוכל פשוט לעבור אל המשימות האחרונות ולבחור בהעברה למסך הטאבלט שלנו ולהמשיך לשחק במסך הגדול יותר.

HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)
HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)

עיצוב

בגזרת העיצוב לא מדובר בשינוי יותר מידי מהותי מממשק ה-EMUI אותו הכרנו בשנים האחרונות, כך שכן נראה כאן שינויים כמו הפונט החדש אשר זכה לשם HarmonyOS Sans ואנימציות חדשות, אך לא נוכל להבחין בשינויים דרסטיים אחרים. הדבר בעיקר מעיד על כך שוואווי בחרה להתמקד בעדכון המדובר בעיקר בפיצ’רים ופחות בעיצוב, כשהיא מעניקה לו מקום אך לא את המרכז.

ווידג’טים וקישוריות

כיאה לשנת 2021, לא ניתן לשחרר גרסה חדשה של מערכת הפעלה ללא התייחסות לווידג’טים. עקב כך, גם וואווי החליטה לעצב מחדש את הווידג’טים אותם היא מציעה, ובנוסף גם להעניק אליהם גישה חדשה דרך החלקה מעלה על היישום אליו תרצו לראות ווידג’טים זמינים. יחד עם אלו, בהחלקה מעלה תוכלו לבצע פעולות מהירות לכל יישום ללא צורך בפתיחתו, בדומה ל-3D Touch באייפון.

לצד העדכון לווידג’טים, שירות Huawei HiLink התעדכן גם הוא לשם חדש, וזה נקרא כעת HarmonyOS Connect. יחד עם שינוי השם, וואווי מעניקה לנו אפשרויות חדשות לשליטה בבית החכם, כך שבמידה ויש ברשותכם מכשירים התומכים בפעולה עם השירות החדש, תוכלו לבצע מגוון פעולות ייעודיות דרך הסמארטפון בקירוב שלו אל המכשיר בלבד. לדוגמה, תוכלו לקרב את הסמארטפון אל תנור תומך של Midea וזה יציג בפניכם מבחר מתכונים להכנת האוכל שלכם במהירות. באופן דומה, תוכלו לכוון את הטמפרטורה במקרר תומך של Haier בהתאם לאוכל הנמצא בפנים.

ביצועים ופרטיות

אם כל החידושים הללו לא הספיקו לכם, וואווי מציגה שיפור משמעותי גם בחלקת הביצועים ואפשרויות חדשות לשמירה על הפרטיות שלכם בעת שימוש בסמארטפון. בחלקת הביצועים, וואווי טוענת כי סמארטפון המריץ את מערכת ההפעלה HarmonyOS 2 ישמור על מהירויות הקריאה/כתיבה שלו זהות לאלו של מכשיר חדש לאחר 3 שנים של שימוש. זו היא הבטחה גדולה במיוחד, אך מלבד האפשרות להאמין לוואווי לא נוכל לאמת או לדעת כיצד הדבר יתבטא בשטח.

אוהבים לשמור על הפרטיות שלכם? וואווי מאפשרת כעת להשתמש באופציה הנקראת Multi-Device Collaborative Identity Authentication, כך שתוכלו לפתוח את הסמארטפון באמצעות מספר של סריקות פנים ובהנחה שהשעון שעל ידכם מקושר אל הסמארטפון אותו אתם מנסים לפתוח. האם אנחנו צריכים רמת אבטחה שכזו? לא. האם זה מעולה שוואווי מציעה את האפשרות למעוניינים בכך? לגמרי.

HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)
HarmonyOS 2 (תמונה: Weibo)

בחזרה לביצועים, כאן החברה טוענת כי באמצעות HarmonyOS 2 אפליקציות רבות יותר יוכלו להישאר פעילות ברקע, כך שאם פתחתם אפליקציה ועברתם לאחרת, ולאחרת, ולעוד אחת אחרת, תוכלו לחזור לאפליקציה הראשונה שפתחתם והיא תמתין היכן שעזבתם אותה.

בנוסף, וואווי מדווחת על כך שהמערכת החדשה תעניק חיי סוללה ארוכים יותר, אך היא עושה זאת בדרך מוזרה למדי המספרת לנו כי לאחר העדכון, ה-Huawei Mate 40 Pro יוכל להריץ את המשחק Game for Peace למשך 5.1 שעות, ללא ציון של זמן המשחק על המכשיר לפני העדכון.

זמינות

את מערכת ההפעלה HarmonyOS 2 וואווי תשיק תחילה עבור כ-100 מכשירים מתוצרתה בסין בלבד, כשביניהם נמצא את סדרת ה-Huawei Mate 40, את סדרת ה-Huawei P40, סדרת ה-Huawei Mate 30, סדרת ה-Huawei Mate 20 ועוד.

את הרשימה המלאה של כל המכשירים שיעודכנו למערכת ההפעלה החדשה ניתן למצוא להלן:

HarmonyOS 2 (תמונה: gsmarena)
HarmonyOS 2 (תמונה: gsmarena)

השוואת מפרטים