בלי קופה: חנות Q של CYB-ORG נפתחה בתל אביב – קפצנו לביקור

חנות Q בת חנות Q בת”א (צילום: רונן מנדזיצקי)

חברת CYB-ORG הישראלית, בשיתוף היזמים אבי כץ (“קופיקס”) ורמי לוי, ערכו היום את אירוע הפתיחה הרשמי של חנות Q, קונספט חדש לחנות מכולת אוטונומית לחלוטין, ללא צורך בקופות. החנות החדשה תיפתח היום (ג’, 20.7) אחר הצהריים ברחוב רוטשילד 27 בתל-אביב, ותהיה הפיילוט של החברה לחנויות דומות אשר עשויות להיפתח בעתיד ברחבי העולם.

CYB-ORG היא חברה טכנולוגית העומדת מאחורי הפיתוחים שאיפשרו ליצור את החנות האוטונומית שנפתחה בתל-אביב, כאשר השותפות עם אבי כץ ורמי לוי הגיעה בעקבות נסיונם בתחום הקמעונאות. בפועל, מתכננת החברה להציג קונספטים דומים בשוק הבינלאומי, בין אם לחנויות מכולת כמו זו שנפתחה בישראל או חנויות אחרות.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

ארז גור, מנכ”ל ומייסד CYB-ORG ציין בפני גאדג’טי במהלך מסיבת העיתונאים שנערכה מוקדם יותר היום כי המטרה היא למכור את הטכנולוגיה והיכולות הקמעונאיות של החברה בנפרד, כך שבפועל כל חברה תוכל להשתמש בטכנולוגיה וזו לא תהא סגורה לחנויות Q בלבד. רמי לוי ואבי כץ חיזקו את דבריו, וציינו כי הטכנולוגיה תימכר לכל מי שיבקש לעשות בה שימוש, בין אם מדובר בשחקנים מחוץ לישראל ובין אם בשחקנים בארץ, כמו AM-PM. לוי הזכיר גם את השותפים של החברה ברוסיה, שמבקשים לבחון פתיחה של כ-1,000 חנויות אוטונומיות עם הטכנולוגיה של CYB-ORG.

חנות Q האוטונומית – איך זה עובד?

רגע לפני שהחנות תיפתח באופן רשמי, ביקרנו בה כדי להבין את התהליך. החנות ממוקמת ברחוב רוטשילד 27 בתל-אביב ותהיה פתוחה 24 שעות ביום ו-7 ימים בשבוע, כולל שישי ושבת. החנות לא מאויישת בעובדים, ובחברה ציינו כי העובדים היחידים שמגיעים לחנות מידי יום הם אלו שמגיעים לסדר את הסחורה על המדפים, ולא אנשי שירות.

טרם הכניסה הראשונה לחנות יש להירשם עם שם מלא, מספר טלפון פעיל (שיקבל SMS-ים עם דיווחים על הקניות שלכם ועוד), לסרוק כרטיס אשראי לצורך התשלום ולרשום טביעת אצבע שתאפשר לכם להיכנס לחנות ולפתוח את הדלתות הנעולות מאחוריהן נמצאים המוצרים.

עמדת הרשמה ראשונה לחנות Q (צילום: רונן מנדזיצקי)
עמדת הרשמה ראשונה לחנות Q (צילום: רונן מנדזיצקי)

החנות עצמה גדולה מאוד ומצאנו בה שפע גדול של מוצרים, בין אם מדובר במזון, שתייה ואפילו אלכוהול ותוספי מזון. ב-CYB-ORG הבהירו כי המדפים הדיגיטליים יכולים לשאת כל מוצר, ועל כן חנויות עתידיות יכולות להיבנות עבור סל מסויים של מוצרים, וזה יכול להיות מוצרי טבע בריאים או סמארטפונים.

הרישום מהיר מאוד, ותוך פחות מדקה כבר היינו בפנים. לאחר הרישום הראשוני אין צורך ברישום חוזר בכל פעם שתחזרו לחנות, אבל אציין כי נתקלתי בבעיה קלה ברישום טביעות האצבע במקרה שלי, זה הוביל לאי זיהוי בחלק מהמדפים, בעיה שנפתרה לאחר רישום מהיר חוזר.

כל אחד מהמדפים בחנות מציע מגוון מוצרים ואת הדלת אליהם ניתן לפתוח באמצעות הנחת האצבע על קורא טביעות האצבע הזמין על כל אחד מהם. בעת הפתיחה יוצג השם שלכם על המסך המופיע על המדף וגם רשימת המוצרים שכבר אספתם והמחירים שלהם.

לאחר שתיקחו מהמדף, מיד יופיע השם שלו, הכמות שלקחתם והמחיר, ואם תחזירו, המוצרים יעלמו מרשימת הקניות שלכם. בצד זה מבצעת החברה את העבודה מצויין, כשגם בלקיחת מוצר מהמדף וגם בהחזרתו מופיע העדכון לעגלה במהירות שיא.

לאחר השלמת הרכישה, וביציאה מהחנות, תתבקשו להעביר טביעת אצבע ליציאה, אז SMS ישלח למספר הטלפון שלכם, ותוכלו גם לעבור על רשימת המוצרים שרכשתם, כשהחיוב יבוצע דרך כרטיס האשראי שהזנתם בהרשמה.

סיכום הזמנה (צילומסך)
סיכום הזמנה (צילומסך)

רוצים אלכוהול? אשרו שאתם לא קטינים

שני מקומות שבהם נתקלנו בדרך פעולה שונה היו במדפים עם מוצרי אלכוהול ובניסיון להחזיר מוצר מסויים למקום אחר מזה ממנו לקחנו את המוצר במקור. במקרה של מדפי האלכוהול, לאחר הזיהוי עם טביעת האצבע אנו נדרשים לאישור נוסף – לאחר האישור הראשון עם טביעת האצבע אנו מתבקשים לעמוד מול מצלמה הממוקמת על המדף יחד עם תעודת הזהות שלנו. האישור במקרה זה הוא ידני, על ידי עובד מרחוק של החברה שיקבל את הבקשה לאישור ב-SMS ויתבקש לאשר אותה, או לא. לאחר אישור חד פעמי, אין יותר צורך באישור דומה בכל פעם מחדש שנרצה לקחת בקבוק יין.

מוצר שהוחזר למקום הלא נכון (צילום: רונן מנדזיצקי)
מוצר שהוחזר למקום הלא נכון (צילום: רונן מנדזיצקי)

בכל הנוגע לניסיון שלנו להטעות את המערכת, זה נתקל בבעיה מסוימת, את זו הבטיחו בחברה שיפתרו תוך זמן קצר. כשניסינו להחזיר שקית של פירורי לחם למדף הקורנפלור, קיבלנו זיכוי על קורנפלור. בשיחה עם המנכ”ל ארז גור הובהר לנו כי עם פתיחת החנות מוצר שיוחזר למקום הלא נכון לא יתקבל כלל, ונתבקש להחזיר אותו למקום הנכון אם נרצה שיוסר מרשימת הקניות שלנו.

פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר של CYB-ORG.

השוואת מפרטים